Alkoholis – gyvybės vanduo?

Prieš šventes žiniasklaida pradėjo aktyviai eskaluoti alkoholio temą. Negaliu nesutikti, kad priežastis tam yra – alkoholis yra rimta visuomenės problema. Bet gal jis nėra visiškas nuodas? Gal yra ir teigiamų alkoholio savybių? Pažvelkime kitu kampu…

Viduramžiuose vadintas gyvybės vandeniu (aqua vitae), alkoholis lydį žmogų nuo seniausių laikų. Istorikai tvirtina, kad žmogus alkoholį vartoja jau mažiausiai 12 tūkstančių metų. Vynas – neatsiejama krikščionybės ritualų dalis, alus – tapatinamas su vienuolių paveldu. O religija neatsiejama nuo gėrio ir meilės… 🙂

Šiais laikais alkoholis yra neatskiriamas pasilinksminimų atributas – nebereikia stengtis atsipalaiduot – makt ir jau smagu :). Alkoholiu kovojama su stresu, juo malšinamas liūdesys. O kur dar „šildymasis“ ar „peršalimų gydymas“ :).

Bet dauguma dabartinių sveikos gyvensenos informacijos šaltinių alkoholį laiko nuodu. Juk niekam ne paslaptis, kad nuo alkoholio vartojimo gresia kepenų cirozė, vėžiai ir kitos bjaurastys. Bet tai kaip čia gaunasi, gyvybės vanduo, o toks pavojingas? Ar čia vėl veikia homeopatinis principas – nuodas mažais kiekiais gydo. O kokia ta riba? Na, bet apie viską iš eilės.

Matavimas

Visuose šaltiniuose alkoholis matuojamas gėrimais (drink). Tai yra 14 g gryno alkoholio, arba:

 • 300 ml silpno alaus,
 • 110 ml vyno,
 • 35 ml stipraus gėrimo.

Priklausomybė

Tamsioji alkoholio pusė – fizinė ir psichinė priklausomybė. Vartojimo dažnumas ir kiekiai sukeliantys priklausomybę yra individualūs, bet sakoma, kad alkoholizmo rizika atsiranda vyrams išgeriantiems 14 gėrimų ir daugiau per savaitę, ir 7 gėrimus išgeriančioms moterims. Taip išeina, kad gerdami mažiau turbūt nesusirgsime alkoholizmu. Tą patvirtina įvairūs šaltiniai, sakantys, kad 2 gėrimai per dieną yra daugmaž saikingas vartojimas.

Mes apsisaugosim (alkoholizmo rizika juk individuali) ir laikysim, kad 1 gėrimas į dieną (imkim perpus mažiau nei viešai skelbiama „norma“) yra saikingas vartojimas. Tik nereikia tikėtis, kad savaitė abstinencijos ir savaitgalinis išgėrimas „sutaupyto“ kiekio irgi yra saikingas vartojimas :).

Saikingo vartojimo privalumai

Mercola.com iš vis rašo, kad anot tyrimo, saikingai vartojantys alkoholį žmonės gyvena ilgiau nei smarkiai vartojantys ar visai negeriantys!!! Gal visgi tai iš tikrųjų gyvybės vanduo? :). Kaip viena galimų priežasčių pateikiama, kad alkoholis esantis kraujyje, stabdo formaldehido formavimąsi iš su maistu gaunamo metilo alkoholio (tema atskiram įrašui). Bet verta paminėti, kad straipsnio autorius vistiek mano, kad alkoholio žala yra didesnė už naudą.

O dabar apžvelkim keletą gėrimų detaliau.

Raudonas vynas

Raudoname vyne yra resveratrolio, stipraus antioksidanto su daug gerų savybių: apsauga nuo laisvųjų radikalų, vežio prevencija ir stabdymas (ypač prostatos), spaudimo mažinimas, kraujagyslių elastingumo didinimas, Alzheimerio ligos prevencija, diabeto gydymas ir tt. Skamba gerai, bet kaip visada yra vienas „bet“ – norint pajusti teigiamą resveratrolio poveikį reikia kelių butelių vyno per dieną, o tai jau sveikata nekvepia :). Na, bet bent jau kažkas naudingo raudoname vyne yra 🙂

Su raudonu vynu taip pat siejamas prancūzų paradoksas – riebaus maisto prancūzai valgo  daugiau nei amerikiečiai, bet širdies ligomis serga rečiau. Aišku, turi galioti prielaida, kad riebus maistas sukelia širdies ligas, o tai tikrai nėra faktas. Tarp prancūzų ir amerikiečių mitybos yra ir daugiau skirtumų – kaip pvz. prancūzai valgo mažiau cukraus, jų vartojami riebalai yra daugiau iš pieno produktų ir pan.

Alus

Vyrauja bendras supratimas, kad aluje yra B grupės vitaminų. Iš tiesų – yra B2, B3 ir B6. Kad patenkinti dienos normą, reikės apie 5 litrų alaus :).

Aluje dar yra ksantohumolio, kuris veikia kaip prevencija vėžio, osteoporozės, bei padeda tvarkytis su menopauzės problemomis. Analogiškai veikia ir aluje esantys fitoestrogenai.

Vėlgi skamba gerai, bet ir čia reikalingi dideli kiekiai.

Stiprus alkoholis

Kažkokių ypatingų stipraus alkoholio privalumų neradau, tačiau viešai žinoma tiesa, kad saikingas alkoholio vartojimas padeda išvengti širdies ligų (alkoholis kelia gerąjį cholesterolį). Taip pat sakoma, kad alkoholis padeda išvengti silpnaprotystės. Vadinasi, tik durniai negeria :).

Vienžo, gerk saikingai – gyvenk ilgai ir laimingai. Gyvybės vanduo, ne kitaip. Gal ir vaikam pradėt duot? 🙂 Bet va vartojančiojo amžiuje ir slypi vienas iš „kabliukų“ – saikingo alkoholio vartojimo nauda atsveria riziką tik vyresnio amžiaus vyrams (nuo 60 metų).

Kita vertus, nors ir teigiama, kad saikingas vartojimas gali būti naudingas, bet ar tikrai mes visada sustojame po vienos vyno taurės ar mažo alaus? O jei visi šie ilgaamžiškumo ir saikingo vartojimo tyrimai nėra teisingi? O gal tirti žmonės, saikingai vartojantys alkoholį, ir kitais būdais rūpinasi savo sveikata – mityba, fizinė veikla ir tt. Gyvena sveikiau, todėl ir ilgiau. Juk tikslių priežasčių, padedančių įvardinti alkoholiu „grįstą“ ilgaamžiškumą nėra. Taip pat nereikia pamiršti, kad alkoholio industrija yra multimiliardinė, todėl skatinti, kad ir saikingą vartojimą, yra vienas iš būdų turėti pastovų pirkėją. Ir tai, kad dalis tyrimų skleidžiančių alkoholio naudas yra remiami alkoholio industrijos rodo, kad gali būti ir nelabai sąžiningų būdų skatinti vartojimą.

Alkoholio žala

Etanolis yra toksiška medžiaga, kepenyse skylanti į acetaldehidą (neurotoksinas ir kancerogenas) ir vėliau į acto rūgštį. Nesaikingas alkoholio vartojimas sukelia:

 • Mažakraujystę
 • Vėžį (ypatingai burnos, gerklės, kepenų, krūties ir tt)
 • Širdies ligas
 • Kepenų cirozę
 • Silpnaprotystę
 • Depresiją
 • Traukulius
 • Podagrą
 • Aukštą spaudimą
 • Imuninės sistemos problemas
 • Neuropatiją
 • Pankreatitą

O kur dar socialinės alkoholio problemos – smurtas, nusikalstamumas ir pan.

Išvados

Saikingas alkoholio vartojimas didelės žalos organizmui turbūt nepadarys, bet didelės naudos irgi tikėtis nereikia. Jei sportuojate, neturit antsvorio ir jūsų giminėje nebuvo problemų su širdimi – alkoholis nelabai įtakos jūsų širdies ligų rizikas.

Mano akimis – geriausia būtų visai nevartoti.

Jei jau vartojate alkoholį, vartokite saikingai ir nesiteisinkite sveikatos faktoriumi. Mėgaukitės, patirkite geras emocijas ir nepamirškite sustoti 🙂

Į sveikatą 🙂

Ačiū whisky-bros.lt už nuotraukas ir už saikingo/prasmingo alkoholio vartojimo propagavimą. 

Žymos:, ,

2 Responses to Alkoholis – gyvybės vanduo?

 1. gintas sakė:

  Argumentas, dalinai pateisinantis alkoholio pretenzijas į gyvybės vandens titulą atitinkamu laikotarpiu:
  The search for unpolluted drinking water is as old as civilization itself. As soon as there were mass human settlements, waterborne diseases like dysentery became a crucial population bottleneck. For much of human history, the solution to this chronic public-health issue was not purifying the water supply. The solution was to drink alcohol.
  [ http://www.theghostmap.com/ ] cituota iš [ http://www.washingtonpost.com/wp-dyn/content/article/2008/07/09/AR2008070901934.html ]

 2. Linas2 sakė:

  „Taip išeina, kad gerdami mažiau turbūt nesusirgsime alkoholizmu. Tą patvirtina įvairūs šaltiniai, sakantys, kad 2 gėrimai per dieną yra daugmaž saikingas vartojimas.“
  Toksikologiškai saugi alkoholio riba yra 2,5 gramai gryno alkoholio per parą, o tai yra mažiau nei pusė valgomojo šaukšto degtinės. Ar nors vienas pažįstate saikingai vartojantį?..

  „Etanolis yra toksiška medžiaga, kepenyse skylanti į acetaldehidą (neurotoksinas ir kancerogenas) ir vėliau į acto rūgštį.“
  Čia dar reikėtų pridėti, jog acetaldehidas, smegenyse jungdamasis su 2 dopamino molekulėm, patampa medžiaga, labai artima grupei, kurioje yra heroinas.
  Alkoholis yra psichoaktyvi medžiaga, 1975 m. PSO paskelbta legaliu narkotiku. Nes tai ir yra narkotinė medžiaga.
  Alkoholis visada sužaloja ar sunaikina tam tikrą smegenų, kepenų ir kitų organų ląstelių skaičių. Bet kokio alkoholinių gaminių kiekio patekimas į organizmą toksikologine prasme jau yra apsinuodijimas.

  „Ačiū whisky-bros.lt už nuotraukas ir už saikingo/prasmingo alkoholio vartojimo propagavimą.“
  Visai neseniai rašei, jog „alkoholio industrija yra multimiliardinė, todėl skatinti, kad ir saikingą vartojimą, yra vienas iš būdų turėti pastovų pirkėją“. Tad jei tai yra narkotikas arba psichostimuliatorius, sukeliantis priklausomybę, kaip tai susiję su saikingu vartojimu? Ir ar nemanai, jog „prasmingas“ skamba mažų mažiausiai keistai? :} http://press.blaivus.lt/pdf/7mitai.htm
  Sociologai yra paskaičiavę, kad “būtinų išgerti“ progų per metus yra 40-50. Alkoholio vartojimas, tuo tarpu, tiesiogiai įtakoja 60 ligų, sukeliančių mirtį pagal TLK-10.
  Po 15 metų „saikingo“ gėrimo 60% tampa alkoholikais. Čia reiktų suvokti, kad priklausomas žmogus nebūtinai yra asocialus. Dar 1978 m. buvo nustatyta, jog priklausomi žmonės pirmą kartą ėmė alkoholį vartoti: 31,8% iki 10 metų, 64,4% – tarp 11 ir 15 metų ir tik 3,8% – nuo 16 iki 19 metų. Galima peržvelgti 2012 m. Health glance duomenis.. :}

  „alkoholis yra rimta visuomenės problema. Bet gal jis nėra visiškas nuodas? Gal yra ir teigiamų alkoholio savybių? Pažvelkime kitu kampu…“
  Kito kampo, deja, nėra. alkoholis yra didžiausia visuomenės problema ir tai patvirtinta plataus masto tyrimais, vienas jų (http://koalicija.org/serveris/Metod_liter/Alcohol%20in%20EU%20sum%20LT.pdf)
  Alkoholis, kaip pozityvi medžiaga, naudojamas gelbstint apsinuodijus metanolio alkoholiu bei kaip konservantas vaistuose ar preparatuose.

  „Vynas – neatsiejama krikščionybės ritualų dalis, alus – tapatinamas su vienuolių paveldu.“
  Senovėje buvo kita vyno sampratas – vynas – tai nesurūgusios vynuogių sultys. Kas yra tikrasis vynas krikščionybėje, siūlau paskaityti http://koalicija.org/serveris/failai/Vynas%20biblijoje.pdf

  „Alkoholiu kovojama su stresu, juo malšinamas liūdesys. O kur dar “šildymasis” ar “peršalimų gydymas”
  Mediciniškai alkoholis ne malšina stresą, bet, slopindamas tam tikras smegenų dalis, tik sukelia tokį pojūtį. Iš tikrųjų, alkoholis sukelia stresą, kad ir kaip paradoksaliai atrodytų „saikingo“ vartojimo šalininkams. Tiesiog nežinodami bazinių dalykų, mes apgaudinėjame save. O kad stresas yra blogis, pasakoti, manau, nereikia.

  „Mercola.com iš vis rašo, kad anot tyrimo, saikingai vartojantys alkoholį žmonės gyvena ilgiau nei smarkiai vartojantys ar visai negeriantys!!! Gal visgi tai iš tikrųjų gyvybės vanduo?“
  Jei tai būtų gyvybės eliksyras, jį pardavinėtų vaistinėse ir gydytojai rekomenduotų vartoti reguliariai po 2 litrus per parą. :} Visuomet vertėtų pasidomauti, kas yra tyrimo užsakovas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *