„Apdorota imazalilu“

Kažkada pirkdavom apelsinus ir mandarinus parduotuvėje ir viskas buvo gerai. Bet kažkada jie pradėjo rašyt kokiais chemikalais (turbūt ne savo noru) tie vaisiai apdoroti. Ir iš normalių vaisių jie „staiga“ pasidarė chemizuoti :).

Pagrindinis citrusinius lydintis užrašas – „apdorota imazalilu“. Pasitaiko ir daugiau įmantrių pavadinimų, tačiau šitas dažniausias. Kas tas imazalilas, kodėl ir kaip juo doroja vaisius ir kaip jis susijęs su valgytoju?

Anot wikipedijos imazalilas yra sinonimas Enilkozanoliui (Enilcozanole), kuris yra fungicidas, 1986-ais metais Kalifornijoje pripažintas sukeliančiu vėžį. Kaip ir kiti pesticidai, imazalilas naudojamas sumažinti derliaus nuostolį. Vaisiai apdorojami vašku su imazalilo priedu.

Skamba baisiai. Jei užrašytume ant apelsinų pakuotės „apdorota kancerogenu“ manau pardavimai kristų smarkiai ir pirktų tik tie, kurie neskaito arba nesupranta žodžio „kancerogenas“ :). Bet maisto pramonė yra stipriai reguliuojama ir nesinori tikėti, kad jie taip primityviai mus nuodytų 🙂

Imazalilas yra priskiriamas vidutiško toksiškumo medžiagoms, ir kancerogenams. Per maistą susirgti vėžiu yra nykstamai maža tikimybė (bet vis tiek yra), dirbantiems su imazalilu truputį didesnė. Tyrimai su žiurkėmis parodė, kad suprastėjo reprodukcinė funkcija – atsivesdavo mažiau gyvų palikuonių. Kaip ir visur, kur eina kalba apie maistą, operuojama savokomis „neviršija leistinos normos„, „nedidelė koncentracija„, „derlius apdorojamas mažai toksiškais fungicidais“ (nors oficialiai tai vidutinio toksiškumo medžiaga). Bet žinant, kad pesticidų gamintojai gali „pagražinti“ tyrimų rezutaltus, drįsčiau teigti, kad geriau imazalilo vengti. Jei neskaičiuoti nevalgymo kaip išeities (kokios Kalėdos be mandarinų :)), lieka nuoširdus nuplovimas šiltu vandeniu, geriau su šepetėliu, galimai su soda.

Bet kokiu atveju, apdoroto fungicidais citrusinio vaisiaus žievės nereikėtų vartoti maiste.

Jei turite pinigų, visada galima pirkti ekologiškus apelsinus, ant jų bent jau nerašo, kad apdoroti fungicidais, o ir tyrimai sako, kad ekologiškuose imazalilo nėra :).

Imazalilas dar naudojamas veterinarijoj – kaip sudėtinė dalis plovimo priemonėje nuo grybelinių susirgimų. Hm…. turiu idėją…

Jei liko apelsinų žievelių – neišmeskite. Jas galima naudoti efektyviam pėdų grybelio gydymui  🙂

Prieš naudojant reikėtų pasitarti su gydytoju ar vaistininku 🙂

 

Žymos:,

3 Responses to „Apdorota imazalilu“

  1. Laura sakė:

    :))

  2. Onutė sakė:

    Jo, dabar parduotuvėje prie visų vaisių tą patį rašo 🙂

  3. Vytautas sakė:

    Vat tik idomu, kodel ant egiptietisku apelsinu nieko neraso?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *