Dvikova – užjūrių čija (chia) sėklos prieš lietuviškus linų sėmenis

Šaukštelyje čija sėklų yra daugiau kalcio nei stiklinėje pieno ir daugiau omega-3 nei lašišoje… 2,7 karto daugiau geležies nei špinatuose… puodelyje čija sėklų daugiau magnio nei 10-yje brokolių… Taip sako čija sėklų reklama. Ar tikrai jos tokios unikalios? O gal turim vietinių, lietuviškų alternatyvų?

Čija (chia) arba ispaninio šalavijo sėklos priskiriamos supermaisto kategorijai. Ir gal ne be reikalo?

Informacijos apie čija daug, ji tikrai įspūdinga. Reklamos irgi daug. Parduodančių įmonių ar svetainių – tuntas. Tik yra vienas minusas – kaina. Lietuvoje čija kainuoja ~60 Lt/kg, jei pavyksta gauti per grupines akcijas, be akcijų – 80 Lt/kg.  JAV irgi kainuoja 60-80 Lt/kg. UK – ~65-70 Lt/kg.

O kaip su alternatyvom? Palyginam su linų sėklomis (maistinių medžiagų kiekis ar rekomenduojamos paros normos dalis 28 gramuose sėklų):

Linai Čija
Baltymai 5,11 g 4,4 g
Riebalai 11,8 g 8,6 g
Ląsteliena 7,65 g 10,6 g
Omega-3 6,38 g 4,9 g
Omega-6 1,65 g 1,6 g
B1 31% 29%
B2 3% 2%
B3 4% 13%
B5 3% 0%
B6 7% 0%
Kalcis 7% 18%
Geležis 8% 0%
Magnis 28% 22%
Fosforas 18% 27%
Kalis 7% 1%
Cinkas 8% 7%
Varis 17% 3%
Manganas 35% 30%
Selenas 10% 0%

Iš esmės, čija lenkia linų sėmenis tik B3, kalcio ir fosforo kiekiu.

Problema su linų sėklomis – jas reikia sumalti ir jos apkarsta (oksiduojasi). Bet susimali tiek kiek reikia ir tvarkoj. Anokia čia bėda.

Tiek čiją tiek linus gali dėti į kokteilius, tik linams reikės galingesnio blenderio, kad sumaltų. Arba teks sumalti atskirai.

Linų sėmenų kaina turgelyje – 10-15 Lt/kg. 4-6 kartus pigiau nei čija. Atrodo, kad nėra net ko abejoti linų sėmenų pranašumu. Bet… yra vienas kitas rimtesnis „bet“.

Linų sėmenų minusai

Linų sėmenys turi nedidelį kieki cianidų. Gal ir nykstamai mažą, nekenkiantį sveikatai, bet Prancūzija iki dabar uždraudusi linų sėmenų aliejaus vartojimą maiste. Apribojimai aliejui yra ir Vokietijoje, Šveicarijoje bei Belgijoje.

Tyrimas su viščiukais sako, kad viščiukai vartoję termiškai neapdorotas linų sėklas turėjo vystymosi problemų. Tačiau linų sėklos buvo labai didelė jų mitybos dalis.

Linų sėmenų aliejus nėščioms netinka dėl padidintos persileidimo rizikos,

Vėlgi, visa ši neigiama informacija yra rasta čija reklaminiame puslapyje. Pažiūrėjus „neutralius“ sveikos mitybos puslapius – kažkokių rimtų problemų apie linų sėmenis nerašo.

Dar viena įdomi linų sėmenų savybė – jie turi daug fitoestrogeno, kitaip tariant „valgomo“ moteriško hormono estrogeno. Vienur radau, kad vyrams ne į tema, kitur, kad viskas gerai ir sumažina prostatos vėžio riziką.  Bet tikrai puikiai tinka turinčioms problemų su hormonų balansu ar menopauzės metu.

Šiek tiek viską vietas bando sustatyt šis puslapis – teigdamas, kad bėda yra ne linų sėmenyse, o jų aliejuje. Čia kaip ir istorijoje apie cukrų – dievas sukūrė nuodą, bet kartu ir priešnuodį. Kitaip tariant, jei valgai, tai valgyk visą daiktą, o ne jo sultis ar aliejų.

Čija minusai

Dėl didelio ląstelienos kiekio čija gali sukelti pilvo pūtimą ir skrandžio negalavimus.

Santrauka ir išvados

 • Čijos sėklų marketingas labai stiprus 🙂
 • Čija ir linų sėmenys turi panašų maistinių medžiagų kiekį.
 • Linų sėmenų nereikėtų vartoti per daug, nėštumo metu ir laktacijos metu reikėtų apriboti/atsisakyti. Panašu, kad čia galioja sena gera taisyklė – net ir vaistas gali tapti nuodu, jei per daug suvartosi 🙂
 • Terminis apdorojimas pašalina tam tikras blogas linų sėmenų savybes.

Išvadą padaryt tikrai sunku, bet pabandom – nors čija ir brangesnė, bet atrodo saugesnė nei linų sėmenys, o savybės panašios. Jei čiją renkatės dėl kalcio, pasvarstykite apie nelukštentą sezamą – kalcio jame 1,5 karto daugiau.

Čija iš iHerb.com

Kas nebandė čija sėklų ir nenori mokėti 80 Lt kg, galite pabandyti pirkti per iHerb.com. Realiai galima nusipirkti už ~10$ už 0,45 kg, kas būtų ~60 Lt/kg. Plius siuntimas 1$ pirmam pirkiniui (žr. žemiau). Smarkiai nesutaupysit, bet pietums liks 🙂

Keli esminiai dalykai:

 • Perkant naudoti kodą WOG628, kas suteikia 5$ nuolaidą ir sumažins siuntimo išlaidas nuo 6$ iki 1$.
 • Svoris turi būti iki 1,8 kg (kad būtų taikomas pigesnis siuntimo būdas)
 • Kaina max 75 Lt, kitaip bus +21% PVM ir +30 Lt pašto mokestis 🙁

Galite prenumeruotis Ieškančių Mėnulio naujienas:


 

Žymos:, ,

13 Responses to Dvikova – užjūrių čija (chia) sėklos prieš lietuviškus linų sėmenis

 1. R sakė:

  http://www.superfoods.lt 1000g Chia seklu 69’99lt. Ir nereikia nieko siustis is anglijos

 2. Sandra sakė:

  Aš galiu pasiūlyti 55Lt už kilogramą.
  Chia sėklos sertifikuotos, iš Argentinos.
  Kam aktualu, kreipkitės.

 3. Eglė sakė:

  Gerb. Andriau, žinot kas man užkliuvo: tekste teigiama, kad „Šaukštelyje čija sėklų (…) 2,7 karto daugiau geležies nei špinatuose…“, o lentelėje nurodoma, kad 28g Čia sėklų geležies yra 0% rekomenduojamos paros normos. Suprantu, kad, ko gero, šaltiniai, kuriais vadovavotės yra skirtingi, tačiau visgi kaip ten su ta geležimi gaunasi yra jos tose sėklose ar ne?

 4. Aurelija sakė:

  Šiauliuose yra ,,Arbata, kava, prieskoniai” parduotuvėse, PC ,, Bruklinas” ir PC ,,Tilžė” parduotuvėse. Taip pat yra, Radviliškyje ,,Arbata, kava, prieskoniai” PC,,Maxima” ir Kelmėje parduotuvėje ,,Arbata, kava, prieskoniai” priešais ,,Maxima”. 100g./9,60Lt.

 5. Erika sakė:

  Gerb. Andriau, gal galėtumėte pakomentuoti apie dvikovą tarp burnočio ir chia, arba tarp linų sėmenų ir burnočių sėklų? Dėkoju.

 6. Lukrecija sakė:

  O aš Chia sėklas pirkau iš čia http://biomed.lt/50-maisto-papildai-superfoods#/produktas-chia_seklos ir nereikėjo laukti kol atsiųs iš užsienio 🙂

 7. nesvarbu sakė:

  Linai turi žymiai daugiau nereikalingų riebalų.

 8. Villmantė sakė:

  Teko bandyti tiek vieną, tiek kitą… Tai man bet kokiu atveju chia sėklos yra geriau nei linų sėmenis.

 9. Nikodemas sakė:

  Vilmante, svarbu suprasti, kad tai skirtingi augalai ir jie atlieka skirtingas funkcijas. Taip, galbūt linų sėmenys turi daugiau „nereikalingų“ riebalų nei chia, tačiau jų ir kaina yra mažesnė. Todėl, jeigu kaina yra labai svarbu, vertėtų rinktis linus ir nesukti sau galvos 🙂

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *