Erkinis encefalitas, skiepai ir reklama

Pamačiau „Lietuvos ryte“ erkinio encefalito skiepų reklamą. Pralinksmino.

endemik_reklama

Tikiu, kad Austrijoje skiepijasi daug, bet kad Lietuvoje 90% serga erkiniu encefalitu… :).

Pasijuokiau, tačiau užsimaniau pasidomėti daugiau apie erkinį encefalitą (EE), skiepus, rizikas ir tt.

Erkinis encefalitas

erkeLiga tikrai baisi, teko matyti žmogų prasirgusį EE – realiai liko neįgaliu visą gyvenimą. Tačiau štai ką dar radau apie EE (cituoju):

 • Dažniau suserga vyresnio amžiau žmonės: vyresni kaip 50 m. asmenys sudaro 35-70 proc. visų sergančiųjų. Platokas rėžis, bet tarkim 🙂
 • Erkiniu encefalitu gali sirgti kūdikiai nuo 3 mėnesių amžiaus, tačiau iki 7 m. jie dažniausiai perserga lengva forma, ligos metu pasireiškia karščiavimas, galvos skausmai, tačiau nėra encefalito (galvos smegenų uždegimo požymių). Tik labai retais atvejais galimi meningito (galvos smegenų dangalų uždegimo) požymiai. Vaikams ilgalaikiai liekamieji reiškiniai labai reti.
 • Manoma, kad Lietuvoje yra apie 10 proc. apsikrėtusių erkių.
 • Net jeigu į jūsų kūną įsisiurbė užsikrėtusi erkė, dar nereiškia, kad būtinai susirgsite erkiniu encefalitu ar Laimo liga. Jei jūsų imunitetas – stiprus ir jame yra pakankamai atitinkamų antikūnų, gali būti, kad jūs arba išvengsite ligų, arba susirgsite lengva forma.
 • …erkinis encefalitas ne visada praeina be padarinių – liekamieji ligos reiškiniai gali išlikti net visą gyvenimą. Nuo erkinio encefalito miršta iki 3 proc. ligonių. 2010 m. erkiniu encefalitu Lietuvoje susirgo 612 žmonių, trys iš jų mirė.
 • Persirgus erkiniu encefalitu, įgyjamas imunitetas šiai ligai.
 • Nepatariama skiepyti mažesnių nei 3 metų vaikų (iš knygos „Padėkime augti).
 • …antrosios ligos fazės, kuri išsivysto 20 – 30 proc. užkrėstų asmenų, EE klinika klasifikuojama į meningitinę, meningoencefalitinę, meningoencefalomielitinę/radikulioneuritinę ligos formas.

Labai drąsus teiginys yra: „Skiepai nuo erkinio encefalito apsaugo 100 proc.“, nors net informacinis lapelis sako: „Like all vaccines, TicoVac 0.5 ml may not completely protect everyone who is vaccinated.“ Klausimas – čia mus už durnius laiko?

Nors ir visur teigiama, kad vaikai iki 7 metų amžiaus praserga lengva forma ir įgyja imunitetą, mūsų usoniai toliau varo savo propagandą:

„Vaikai erkiniu encefalitu serga, o tarp jų ir vaikai iki 7 metų amžiaus. Tai rodo Lietuvos bei Europos epidemiologiniai duomenys. Jeigu vaikai erkiniu encefalitu serga, gali būti nuo šios ligos skiepijami. Tam naudojamos dviejų tipų saugios ir veiksmingos vakcinos: kam patinka renkasi vokiškas, kam patinka – austriškas“, – sakė V. Usonis.

Paprašytas pakomentuoti pacientei gydytojos infektologės pasakytus žodžius, neva iki 7-8 m. vaikų skiepyti nuo erkinio encefalito nereikia, nes „jie turi padidintą kiekį leukocitų, tad jei įkąstų „bloga“ erkė, vaikas tiesiog pakarščiuotų ir viskas“, V. Usonis retoriškai klausė, ką reiškia „vaikas pakarščiuotų ir viskas“?

Vaikai praserga lengva forma, susiformuoja imunitetas visam gyvenimui… bet ne, reikia skiepyt. Na gerai, juk vakcinos „veiksmingos ir saugios“, todėl skaitom informacinį lapelį.

Iš skiepo informacinio lapelio

Sudėtis

Vienoje dozėje (0,5 ml) yra:

erkinio encefalito viruso 1,2 (Neudoerfl padermės) –                  2,4 mikrogramai
1 adsorbuoto aliuminio hidroksidu, hidratuotu (0,35 miligramai Al3+)
2 kultivuoto naudojant viščiuko embriono fibroblastus (CEF ląsteles)

Tarkim kultyvuoti viščiukai dzin, nebent esat prisiekę vegetarai :), bet va aliuminis nėra labai gerai. Kaip rašiau apie Hepatito B skiepą – aliuminis yra neurotoksinas. Mercola.com rašo, kad jis gali būti blogiau už gyvsidabrį.

Nepageidaujamas poveikis

 • Limfadenopatija (nedažnai)
 • Autoimuninės ligos paūmėjimas (dažnis nežinomas)
 • Meningito simptomai (dažnis nežinomas)
 • Galvos svaigimas (dažnis nežinomas)
 • Įvairaus laipsnio neuritas (dažnis nežinomas)
 • Konvulsijos (dažnis nežinomas)
 • Encefalitas (dažnis nežinomas)
 • Regėjimo sutrikimai (dažnis nežinomas)
 • Fotofobija (dažnis nežinomas)
 • Akių skausmas (dažnis nežinomas)
 • Tachikardija (dažnis nežinomas)

Nors pas lietuvius „dažnis nežinomas“, užsienio informacija šiuos nepageidaujamus poveikius įvardina kaip „labai retus“ (mažiau nei 1 iš 10000).

VAERS sako, kad JAV yra vienas mirties atvejis, siejamas su EE vakcina. Mirė dviejų metų kūdikis.

Kitos įdomybės

Dar kelios ištraukos iš informacinio lapelio, rodančios vakcinos saugumą:

Sergantiems ar įtariamiems sergant autoimunine liga asmenims būtina įvertinti galimą erkinio encefalito pavojų ir palyginti su pavojumi, koks gali kilti dėl TicoVac 0,5 ml vakcinos galimos neigiamos įtakos autoimuninės ligos eigai.

Taigi vakcina veiksminga ir saugi, kokios čia dar rizikos?

Apsauginis imuninis atsakas gali nesusidaryti asmenims, kurie gydomi imuninę sistemą slopinančiais vaistais ar asmenims, kurių imuninė sistema nusilpusi.

Hm… kaip čia gaunasi. Jei imunitetas silpnas, tai vadinas gali ir skiepas nepadėt?

…protection does not last for life.

Priešingai nuo pačios ligos, skiepas visam gyvenimui imuniteto nesukuria. Dar yra kur tobulėti farmacijai :).

Išvados

Išvadų šį kartą nebus. Įsivertinkit savo imuniteto stiprumą, kiek dažnai būnat miške ar šiaip ant žolės, paskaitykit galimus skiepo šalutinius poveikius ir spręskit. Būkit europiečiai – mąstykit :).

Galite prenumeruotis Ieškančių Mėnulio naujienas:


 

Žymos:, ,

17 Responses to Erkinis encefalitas, skiepai ir reklama

 1. I. sakė:

  Labai laiku ir vietoj. Jau ne vienas medikas dirbantis infekcinej patvirtino, kad vaikai praserga super duper lengvai. Su suaugusiais reikalai liudnoki. Is serganciu 1/3 perserga sunkiai su liekamaisiais reiskiniais.

 2. vlEgle sakė:

  O mes savo 1. 5 metu mazvaiki paskiepijom. Ir patys irgi. Daznai bunam laukuose, pievose, miskuose, o paskutiniu metu pastebejom, kad suo erkiu parsinesa paprasciausiai is miesto. Zodziu, mes pasirinkom skiepus
  .

  • Andrius Andrius sakė:

   Kiekvienas renkasi savo kelią. „Teisingo“ kelio nėra, kiekvienam jis savas. Svarbiausiai tai daryt sąmoningai.

 3. Laura sakė:

  man asmeniškai tai baisu tos skiepų reklamos… apie erkinį encifalitą nešneku, nes kažkada ir pati skiepijausi 🙂 bet tai buvo jau seniai… bet pvz vėjaraupių, ar roto viruso skiepai… tėveliai susimoka ten tuos 100-200lt, kad vaikai nesirgtų, nereiktų imti biuletenių ir pan… o jie vat ima ir visvien užsikrečia po to, perserga „lengva forma“ kaip farmacininkai teigia 🙂 o kaip jie žino, kad ta forma nebūtų dar lengvesnė, jei vaikas nebūtų skiepytas? juk niekaip neįrodysi šito… tai vardan ko tada tie pinigai kaip į balą? juk visvien reikia imti biuletenį, būti su vaiku namie ir pan… čia aišku tokie retoriniai klausimai išeina 🙂 gal tiesiog reiktų šiek tiek daugiau apie pačią ligą pasidomėti, o ne bandyti apsidrausti sumokant kelis šimtus farmacininkams. bet, kiekvienam savo…

  • RA sakė:

   Vaikai buvo paskiepyti nuo rotaviruso. Ir kažkur pasigavom visa šeima. Pačiai mažiausiai visai nieko, didesnieji (3m) pusdienį truputį dažniau pabėgiojo į tualetą. Aš jaučiausi kaip zombis visą parą, žmona dvi…

   • Laura sakė:

    na, matyt kaip kam pasiseka… mes roto virusu apsikrėtėm nuo mergaitės, kuri buvo paskiepyta, bet visvien baisiai persirgo. mano mergaitė (neskiepyta) vieną kartą vėmė ir viskas, man buvo BLOGAI… dabar užsikrėtėm vėjaraupiais nuo mergaitės, kuri irgi buvo paskiepyta 😀 mano mažutei 5 spuogai, o tai mergaitei blogiau… turbūt toks mūsų likimas, kažkuo užsikrėsti nuo skiepytų vaikų 😀

 4. Agnė sakė:

  Tai, gal tada ir nuo stabligės nesiskiepykim ….o kam… imunitetas susitvarkys? O tai labai baisi ir skausminga liga.
  aš geriau būsiu pasiskiepijus nuo erkinio encefalito ir būsiu ramesnė, kad mažas vabalėlis nesugadins man gyvenimo…kurių pasekmės liks visam gyvenimui… jei smegenų nepaveiks ir aš dar suprasiu, kad gyvenu..

 5. roka sakė:

  Zinau pora seimu, kuriu vaikai persirgo sunkia forma. Pasekmes apgailetinos. As uz skiepus.

  • Andrius Andrius sakė:

   Roka, dėkui už info.

   Tam ir dalinamės informacija, kad kaupti patirtį. Aš taip pat žinau atvejį, kai vyresnio amžiaus žmogus mirė nuo šio skiepo. Šeimoje buvo medikai, patvirtino.

   Todėl kaip ir visur, reikalingas sąmoningumas, rizikos pasvėrimas ir tt.

 6. Saras sakė:

  Toks cia ir samoningas pasirinkimas, vieninteli ka zmones turi tai tikejima, tikejimu ir remiasi. Realiu ziniu kiekvienam realiam atvejuj niekas neturi. Del skiepu veiksmingumo nera pakolkas pateiktu jokiu irodymu, visokie reklaminiai grafikai tai tikejimo skatinimo elementas. Kad skiepai yra kenksmingi, tas gan logiska… Paprastus zmones baime valdo. Baime tai stresine busena, kai logika neveikia.

 7. Inga sakė:

  Tas teiginys, kad vaikai perserga lengva forma, tai nelabai teisingas, nes pati zinau atveji, kad taip nebuvo…o jei zinau as viena, tai kiek ju yra is tikruju…jei kalbant, kad dauguma praserga lengva forma, tai is kur zinoti ar tu busi dauguma ar mazuma??? as nesu skiepu fane, man ir jie nelabai patinka, gi suprantu, kad gal niekada ir neikas bloga erke…nu bet kazkaip ta panika kiekviena karta bunant gamtoje ar kokiam miske, tai varo is proto….vis ramiau buti paskiepytam…per ta baime neimanoma ir gyventi 🙁 kai kiekvienas pakutenimas atrodo kaip vaiksto erkes per kuna 🙁 o vaika istisai stebi, o grizes namo nurengineji ir visa apziuri…nesakau, kad to nedarau ir paskiepyjus, bet tai darau bent jau su mazesne baime, kad jei rasiu erke, tai daugiau sansu nebesirgti 🙁 nu bet aisku, naujas skiepas, idomu ir koks jo veiksmingumas

 8. Johne32 sakė:

  Hello, I desire to subscribe for this blog to obtain most recent updates, thus where can i do it please help. afeefaebcaee

 9. inga sakė:

  pernai vasara pasigavau ta zaraza,,nors erkes ne nemaciau, tai maciau pakankamai ligoniais tampanciu, pati atkentejau tikrai ne kokius jausmus ir nezinomybe kuom baigsis, tfu tfu tfu -pasekmiu lyg ir ner, bet savuosius nuo 2metuku iki vyresnelio suskiepyjau, nenoriu pagalvot jei jiems tektu taip kentet…..

 10. KarOlis sakė:

  Sveiki,

  Prieš savaitę pasiskiepijau ir jau antrą dieną po skiepo pradėjau „keistai“ jaustis. Dabar prabėgo lygiai 10 dienų. Kiekvieną dieną jaučiu, kaip čia pasakius, galvos svaigimą, jaučiu, kad periodiškai trumpam sutrinka koordinacija, kaip sako „akyse raibsta“… Tokių dalykų man ankščiau niekada nebuvo, nesuprantu kas vyksta… Skiepas pirmasis, po mėnesio turėčiau skiepytis dar kartą. Gal kam taip nutiko, ar tai normalu? Esu kiek sunerimęs…

  Produktas TicoVac.

 11. Violeta sakė:

  Prieš kelias savaites pasiskiepijau Tico Vac. Jau antrą kartą užkyla temperatūra iki 38, laužo kaulus, skauda visą kūną. Ar tai normalu?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *