Kelionė lietuvišku skiepų kalendoriumi II. Tuberkuliozės vakcina

Keliaujam toliau lietuviško skiepų kalendoriaus puslapiais :) . Antras skiepas, kurį turi gauti kūdikis yra BCG (nuo tuberkuliozės). Jį ir paanalizuosim.

Oficialus tuberkuliozės aprašymas

Specialiai rašau oficialus, nes įrašo pabaigoje yra neoficialus :).

Tuberkuliozė arba, kaip buvo vadinama seniau, džiova – infekcinė liga, kurią sukelia tuberkuliozės mikobakterijos. Dažniausiai šia liga užsikrečiama:

 • Oro lašeliniu keliu (nuo sergančio tuberkulioze žmogaus, jam kosint, čiaudint, kalbant),
 • Per maistą,
 • Liečiant užkrėstus daiktus,
 • Per vaisiaus vandenis,
 • Per placentos kraujagysles.

Delfi sako: Lietuvoje 100 tūkst. gyventojų tenka 58,53 susirgimo atvejai. Vadovaujantis Pasaulinės sveikatos organizacijos (PSO) nuostata, į rizikingų valstybių sąrašą patenka tos šalys, kurių sergamumas 100 tūkst. gyventojų yra daugiau kaip 40 susirgimo atvejų.

Wiki sako: Dauguma (90%) užsikrėtusiųjų serga asimptomine, lėtine ligos atmaina. Tinkamai nepradėjus gydymo yra 10% tikimybė, kad ši liga išsivystys į aktyvią tuberkuliozės formą, kuria susirgus mirtingumas siekia 50%.

Yra papildomi rizikos veiksniai galintys padidinti tikimybę susirgti:

 • nusilpusi imuninė sistema (ŽIV, gydymas gliukokortikoidais, chemoterapija ir kt. susilpnina imuninę sistemą)
 • artimas kontaktas su sergančiuoju aktyvia tuberkulioze
 • gyvenimas Afrikoje , Azijoje, Lotynų Amerikoje, buvusiose Sovietų sąjungos šalyse (ten yra didelis tuberkuliozės paplitimas)
 • vyriška lytis (visgi manoma, kad sergamumo ir mirtingumo skirtumų priežastys yra labiau socialinės nei biologinės)
 • vyresnis amžius (senėjimas bei lydinčios ligos didina riziką)
 • piktnaudžiavimas alkoholiu ir narkotikais
 • prasta mityba
 • darbas sveikatos priežiūros įstaigose
 • keliavimas į didelio ligos paplitimo šalis

Reikia pripažinti, kad nemaža dalis rizikos veiksnių atitinka stereotipinį sergančiojo tuberkulioze portretą – valkata, alkoholikas…

Vakcina

Lietuvoje skiepijama BCG vakcina. Tai 1921 metais išrasta vakcina, pavadinta išradėjų garbei (BCG – Bacillus Calmette–Guérin, kur Calmette ir Guérin yra vakcinos autoriai, ponas Bacillus čia ne prie ko :)). Pasaulyje tai yra daugiausiai kartų naudota vakcina.

Viena iš problemų su šia vakcina yra tai, kad ji iškraipo tuberkulino testo rezultatus, todėl sunkiau nustatyti, ar žmogus tikrai serga.

Sudėtis

Veiklioji medžiaga: tam tikras kiekis (priklausomai nuo vakcinuojamojo amžiaus) Mycobacterium bovis BCG daniškojo kamieno.

Pagalbinės medžiagos:

 • Natrio glutamatas. Mercola.com sako, kad tai yra neurotoksinas.
 • Magnio sulfatas heptahidratas
 • Dikalio fosfatas
 • Citrinų rūgštis monohidratas
 • Asparaginas monohidratas
 • Geležies (III) amonio citratas
 • Glicerolis (85%)
 • Injekcinis vanduo

Galimas šalutinis poveikis

Vakcina giriama kaip išskirtinai saugi, tačiau vis tiek turi retus šalutinius poveikius (tikimybė nuo 0,01% iki 0,1%):

 • Ostitas
 • Osteomielitas
 • Pūlingas limfadenitas
 • Injekcijos vietos abscesas
 • Anafilaksinė reakcija
 • Alerginė reakcija

Rašoma, kad „nors anafilaksinės reakcijos yra labai retos, priemonės joms gydyti skiepijimo metu visada turi būti prieinamos“. Vadinasi nors ir vakcina saugi, numirti nuo jos visgi galima. VAERS sako, kad nuo BCG JAV yra miręs 61 žmogus (per visą VAERS informacijos kaupimo  laikotarpį), iš jų – 54 vaikai iki 3 metų amžiaus. Reikia turėti omenyje, kad JAV niekada nebuvo įtraukusi BCG vakcinos į savo skiepų kalendorių, todėl vakcinuojamųjų buvo ne per daugiausiai. Bet kokiu atveju įdomu nuo kada mirštantys žmonės leidžia teigti, kad vakcina saugi?

Labai įdomi vieta iš informacinio lapelio yra čia: „tiems asmenims, kurių tuberkulino testas teigiamas, vakcinos nereikia. Tokiems asmenims paskirta vakcina gali sukelti žaibišką vietinę reakciją.“ Jei nieko nemaišau, skiepija pirmomis dienomis ar valandomis ir jokio tuberkulino testo nedaro.

Bet kokiu atveju, liga baisi, ir tenka sutikti, kad neaišku, kas blogiau – vakcina ar liga. Bet yra dar vienas svarbus faktorius – vakcinos efektyvumas.

Efektyvumas

Tuberkulioze.info rašo: „Ši vakcina, skirta tuberkuliozės profilaktikai, apsaugo vaikus nuo tuberkuliozės 80 procentų, tačiau visiško imuniteto neužtikrina. Skiepai apsaugo nuo sunkių, mirtinų tuberkuliozės formų, tačiau neapsaugo nuo užsikrėtimo tuberkulioze.“

Nelabai suprantu, ką tiksliai reiškia 80%, bet bent jau pripažįstama, kad užsikrėsti vis tiek gali. Aš pats esu to pavyzdys, nes vaikystėje prasirgau tuberkulioze ir ligą nustatė tik jai besibaigiant. Tuberkulino (Mantu) testas visada buvo smarkiai teigiamas, bet niekas į jį rimtai nežiūrėjo :). Bet čia jau kita istorija :).

Iš vakcinos informacinio lapelio: „imuniteto trukmė po skiepijimo BCG vakcina nežinoma, bet yra tam tikrų požymių, rodančių po 10 metų blėstantį imunitetą“. Tai kodėl nėra revakcinacijos?

Didžiulis tyrimas Indijoje, kuriame dalyvavo 260,000 žmonių, neparodė jokio vakcinos efektyvumo. Indijoje skiepijami visi, o sergamumas vis tiek labai didelis – ~0,1%.

Dar vienas tyrimas sako, kad BCG yra visiškai neefektyvi: „In a population in which a single BCG vaccination affords 50% or more protection against leprosy, but none against tuberculosis, a second vaccination can add appreciably to the protection against leprosy, without providing any protection against tuberculosis.

Ir dar vienas tyrimas sako, kad BCG mažai tepadeda: „…neither strain of BCG had any effect. The failure to protect was seen in both males and females, and in children and adults.

Nuo savęs pridėsiu, kad vakcinos sudėtyje yra Mycobacterium bovis, t.y. galvijų tuberkuliozę sukeliančių bakterijų. Žmonių tuberkuliozę sukelia Mycobacterium tuberculosis. Gal čia ir viskas gerai, bet jei tyrimai sako, kad vakcina yra visiškai neefektyvi, tai gal būtent čia šuo pakastas? 🙂

Keista išvada peršasi paskaičius beveik kuriozinį Delfi straipsnį, apie kurį buvo atskiras „Ieškantys Mėnulio“ įrašas:

Nėra vilčių, kad artimiausiu metu bus išrasta nauja vakcina. Liga sunki, gali būti, kad reikės kelių vakcinų. Pirmieji naujos kartos vakcinų tyrimai bus atliekami tik kitais metais, kai jas išras Oksfordo universitetas.

Tarp eilučių kaip ir slepiasi vakcinos neveiksnumas, kas verčia domėtis kitų šalių sprendimais dėl BCG skiepo, nes Lietuvoje BCG vakcinos veiksnumu abejoti neleidžiama. Faktas, kad šiuo metu kuriamos naujos tuberkuliozės vakcinos, netiesiogiai patvirtina faktą, kad BCG nėra pakankamai efektyvi.

Būtina paminėti, kad yra tyrimų, teigiančių, kad šioks toks efektyvumas yra. Nustatytas 53% efektyvumas, kuris yra ženkliai mažesnis nei skelbiamas 80%. Bet tyrimas ne tokio plataus mąsto kaip prieš tai paminėti.

Saudo Arabijoje kasmet 4000 kūdikių suserga turberkulioze, nors visi yra skiepijami.

Kelis grafikai apie mirtingumą nuo tuberkuliozės ir BCG įtaką (atsiprašau už spalvinę gamą, ne mano darbas :)):

mirtingumas kanadoje

mirtingumas jav

mirtingumas nz

Galima daryti išvadą, kad pagrindinis faktorius dramatiškai sumažinęs mirtingumą nuo tuberkuliozės – pakilęs gyvenimo lygis, pagerėję gydymo būdai. Vakcinos įtakos nėra, bent jau taip rodo JAV grafikas.

Kitų šalių praktika

Danija, Belgija, Italija – BCG vakcinos yra visiškai atsisakyta.

JAV, Jungtinė Karalystė, Austrija, Nyderlandai, Švedija – tik rizikos grupių skiepijimas.

Masinės kūdikių vakcinacijos taip pat atsisakė: Andora, Vokietija, Graikija, Ispanija, Kipras, Liuksemburgas, Malta, Norvegija, Slovėnija, Prancūzija, Čekija, Šveicarija, Suomija.

Vokietija pašalino BCG iš rekomenduojamu skiepų sąrašo. Idomi citata iš Dr. Gerhard Buchwald knygos „The decline of Tuberculosis despite of „protective“ vaccination“:

…This means that after it was definitely known that the BCG-vaccine was ineffective and harmful it took STIKO 27 years to remove the vaccine from its list of recommended vaccines.
The only possible explanation for this behavior is that the leading proponents of vaccination were reluctant to have to report such and embarrassing finding. In the sanatoriums, the ineffectiveness of this vaccine was already a known fact since the beginning of the 1960s, while its proponents defended it vehemently for another 40 years.

Vertimas

… tai reiškia, kad po to, kai buvo aiški BCG vakcinos žala ir neefektyvumas, STIKO (Vokietijos valstybinė institucija prižiūrinti/rekomenduojanti vakcinavimą) prireikė 27 metų išimti BCG iš rekomenduojamų skiepų sąrašo. Vienintėlis galimas tokios situacijos paaiškinimas yra tai, kad skiepų šalininkai nenorėjo pripažinti tokių nemalonių faktų. Sanatorijose skiepų neefektyvumas buvo žinomas jau nuo 1960 metų, o skiepų šalininkai įnirtingai gynė BCG dar 40 metų.

O ką sako Lietuva?

Ar tikrai būtina skiepyti vos gimusį kūdikėlį?

Taip.

Wiki sako: „Šalys, niekada nenaudojusios BCG vakcinacijos programose, turi panašių ligos paplitimą, kaip ir šalys, skiepijančios tik rizikos grupes“. Nuo savęs pridursiu, kad šalys, aktyviausiai skiepijančios BCG vakcina vis dar patenka tarp tų, kuriose sergama labiausiai – Rusija, Indija, Pakistanas ir t.t., kas leidžia daryti prielaidą, kad tuberkuliozė tai skurdo liga, ką kažkiek patvirtina ir rizikos veiksniai. Galima aišku pajuokauti ir sakyti, kad skiepijimo intensyvumas koreliuoja su sergamumu :).

Išvados

Gal liga ir baisi, bet nepatenkant į rizikos grupes, susirgti tikimybė yra nedidelė ir prilygsta tikimybei  patirti sunkų šalutinį vakcinos poveikį. Pridėjus faktą, kad vakcinos efektyvumas yra smarkiai abejotinas ar net nulinis, vakcinos rizika mano akimis smarkiai pralenkia jos duodamas naudas.

Mūsų sprendimas buvo neskiepyti. Jūsų sprendimas priklauso tik nuo jūsų.

Kitas požiūris į tuberkuliozę

Turintiems kantrybės, rekomenduoju paskaityti homosanitus.lt straipsnį apie turberkuliozę. Skaitosi sunkokai, nes labai jau mokslinis straipsnis, bet informacija logiška ir pilnai paaiškinanti vakcinos neefektyvumo priežastį – eilinį karta bandoma kovoti ne su ligos priežastimis, o su pasekme. Tingintiems skaityti, pagrindinės mintys:

 • Mikobakterijos pažeidžia tik negyvą audinį, todėl sukelti ligos negali. Jos atlieka organizme tik valytojo vaidmenį. Bakterijos egzistavimas ligonio kūne dar nereiškia, kad ji kažką sukėlė.
 • Riebalai padėdavo ligoniams sveikti, tačiau buvo ištirta, kad riebalai bakterijų nenaikina, todėl teigiamas poveikis nebuvo patvirtintas.
 • Tuberkuliozė nėra infekcinis susirgimas, tai – sušalusių ir alkanų liga.
 • Pagrindinė tuberkuliozės priežastis – riebalų netekimas.

Šia teorija palaiko ir istoriniai duomenys – per „epidemijas“ storuliai nesirgdavo tuberkulioze. Ir atvirkščiai, per badmečius „puldavo“ tuberkuliozė. Tačiau mokslininkai iškėlė hipotezę, kad viršsvoris didina imunitetą :).

Man šis straipsnis padarė didelį įspudį, bet labai sunku patikėt, kad oficialioji medicina nesugebėjo padaryt tokių išvadų. O gal nenorėjo? Bet čia jau spekuliacijos.

„Perliukai“

Šįkart nedaug:

Nors su skiepijimu BCG vakcina nesiejamas žalingas poveikis vaisiui, vakcinacija nėštumo arba žindymo laikotarpiu nerekomenduojama.

Šis vaistas tikrai nėra žalingas, bet gal tu geriau jo nevartok 🙂

Nesu gydytojas, neturiu medicininio išsilavinimo. Pateikta informacija yra santrauka nurodytų šaltinių. Šis įrašas negali būti traktuojamas kaip gydytojo rekomendacija.

Žymos:

9 Responses to Kelionė lietuvišku skiepų kalendoriumi II. Tuberkuliozės vakcina

 1. Henrikas sakė:

  Tikimybė susirgti negali būtų skaičiuojama pagal šiuo metu sergančių kiekį, nes tarp šių skaičių nėra tiesinės priklausomybės. Pvz. jei viename kambaryje yra 10 žmonių iš kurių 1 serga tuberkulioze, tai nereiškia kad tikimybė susirgti yra 10%. Tas vienas žmogus neatsargiai sučiaudėjęs gali užkrėsti likusius, tad šiuo atveju susirgimo tikimybė būtų 100%. Kalbant visos šalies mastu, šį procentą suskaičiuoti gerokai sunkiau – priklauso nuo daugybės faktorių, tokiu kaip sergančiųjų pasiskirstymas tarp sveikųjų, aplinkos higiena etc.

  Beje dėl tikimybės būti nutrenktam žaibo – čia smarkiai perdėta. Nuo tuberkuliozės pernai mire 176 žmonės Lietuvoje, o nuo žaibo 400 – pasaulyje (http://pediatrics.about.com/od/safety/a/lightning-strikes.htm), arba maždaug per 6 metus 1 žmogus nutrenkiamas Lietuvoje. Tai būtų apie 1000 kartų didesnė tikimybė mirti nuo tuberkuliozės, nei nuo žaibo.

  Saugumo negalima matuoti absoliučiais skaičiais, todėl 61 mirtis nuo BCG (net nepasakyta per kokį laikotarpį?) yra neįtikėtinai saugus rezultatas. Pvz. vanduo yra gyvybiškai svarbi medžiaga, tačiau JAV kasdien paskęsta 9 žmonės (ketvirtadalis vaikų nuo 1 iki 4 m amžiaus mirčių yra paskendimas). Ar kas nors bent kada iškėlė klausimą, kad vanduo yra nesaugus? Ar mūsų namuose uždrausta vartoti vandenį? Apie 450 žmonių per metus miršta iškritę iš lovos (JAV, http://www.oddee.com/item_98002.aspx), lovos vis dar neuždraustos? 🙂

  Dėl BCG efektyvumo – manoma, kad pvz. tai gali priklausyti BCG štamo ir populiacijos genetinės variacijos – vienur ji veikia, kitur – ne. Todėl ir tokia tyurimų prieštara.

  Šis įrašas manęs neįtikina, kad vakcina žalinga, nors ir turiu sutikti, kad ji galimai neveiksminga. Tačiau tuberkoliuzė yra pakankamai baisi liga, kad sutikčiau rinktis (galbūt veikiančią) vakciną, nei pasyvumą ir nedidelę tikimybę susirgti.

  • Andrius Andrius sakė:

   Ši vakcina yra galimai saugesnė už kitas, bet mirti nuo jos galima. Todėl ji vistiek yra galimai žalinga.
   Į vandenį aš irgi nelendu, jei plaukti nemoku ar nepasitikiu savo jėgomis – t.y. darau sąmoningą sprendimą.

   Viso šio įrašo esmė nėra pasakyti, kokia bloga farmacija ar kokie neetiški gydytojai. Esmė – kelti sąmoningumą, nes tikėtis, kad gydytojai patys jus informuos apie vakcinos veiksmingumą ar šalutinius poveikius, yra naivu.

 2. V.V. sakė:

  Info labai naudinga! Kaip gera surasti -sutikti tokių žmonių…ir kurie tuo dalinasi…Super visas saitas! DIDELIS AČIŪ, šiai šeimai.

 3. Neringa sakė:

  Sveiki. Jei vakcinos sudetyje galviju tuberkuliozes sukelejai, tai ar yra galimybe susirgti tuberkulioze vaikui po nesekmingai suleistos vakcinos ? Turim komplikacija i si skiepa – padideje kaires pazasties limfmazgiai. Esam stebimi. Daromi kraujo tyrimai, klausomi plauciukai. Antituberkuliozinis gydymas mums netaikomas. Bet, jei esam stebimi, tai gal yra galimybe susirgti???? Esu pasimetusi, nzn ka ir galvoti… Lt gydytoju nuomones skiriasi. Vieni skiria agresyvu gydyma priestuberkulioziniais vaistais del bakteriju isplitimo galimybes, kiti ne…. bet ar reikia tu vaistu? Ar bakterijos gali sukelti tuberkulioze??? Cia pagrindinis ir esminis klausimas.

 4. Viki sakė:

  Mantu tyrimo naujagimiams nedaro, nes jie laikomi steriliais. Jei su kudykiu nueisit skiepintis po savaites ar menesio reikes daryti tyrima ar jis neuzsikretes.

 5. Rasa sakė:

  O man įdomu sužinoti ir apie žalą mantu tyrimo. Jo metu juk irgi suleidžia negyvų tuberkuliozės bakterijų ar bent jų dalių. Kažin ko dar ten suleidžia tyrimo metu. Kadangi savo vaiko neskiepijau vienąkart nuo tuberkuliozės, gydytoja įtarė, kad gal jis ja serga, kai ilgiau slogavo, nusiuntė pasidaryti tyrimą. Kadangi man baisūs visi tokia įsikišimai į žmogaus kūna, bandžiau kiek įmanoma daugiau sužinoti, kiek kenkia tas mantu, bet nelabai ką radau… Dabar yra alternatyva, galima tirti paimant kraujo, bet gydytojas sakė, kad lyg netinka tai vaikui. Žodžiu, nieks iš medikų man nepaaiškino, ko norėjau.

 6. BJ sakė:

  Labai įdomi būtų apklausa apie TBC skiepo efektyvumą. Pvz. aš esu skiepyta, tačiau kai buvau 2m man buvo diagnozuota TBC. Kiek dar yra paskiepytų žmonių ir susirgusių? Sovietiniais laikais visi buvo skiepijami be išimties, bet sergamumas TBC buvo tikrai didelis, puikiai atsimenu pergrūstus dispancerius.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *