Kelionė lietuvišku skiepų kalendoriumi III. Difterija

Keliaujam toliau. Kas neskaitė, prieš tai buvo nagrinėtos Hepatito B ir Tuberkuliozės vakcinos. Sekanti skiepų kalendoriuje yra vakcina siekianti apsaugoti nuo visos eilės ligų – difterijos, stabligės, kokliušo, poliomielito, b tipo Haemophilus. Jei rašysiu apie visas ligas iš karto, bus sunku perskaityt viską neužmigus, todėl imsimės kiekvienos ligos atskirai, nors skiepo sudėtis ir šalutinis poveikis bus bendri.

Problema jau yra vien tai, kad Lietuvoje nėra galimybės išsirinkti (jei neklystu), nuo kurių ligų skiepytis iš šio vakcinų kokteilio, siekiant sumažinti šalutinio poveikio riziką, bei pasirinkti ligas, kurių rizika ir pavojingumas didesni. Bet yra kaip yra. Viena iš ligų, prieš kurias nukreipta Infanrix-IPV+Hib vakcina yra difterija.

Difterija

Difterija – ūminė infekcinė liga, pažeidžianti kvėpavimo takus. Ligą sukelia bakterija Corynebacterium diphtheriae, išskirdama toksinus. Sunkesnės difterijos komplikacijos – širdies raumens uždegimas (apie 20% atvejų) ir  periferinė neuropatija (apie 10% atvejų). Didesnę riziką susirgti turi silpną imunitetą turintys žmonės, dažniausiai rudenį ir žiemą. Liga plinta greitai tarp žemos socialinės padėties, tankiai gyvenančių žmonių. Plinta oro lašeliniu būdu (kosint, čiaudant) bei buityje (per daiktus).

Ligos mirtingumas yra 5-10%, vaikams iki 5 metų ir vyresniems nei 40 metų – mirtingumas gali siekti 20%. Nors kita vertus, kai NVS buvo epidemija, mirtingumas buvo ~2%. Nors eilinį kartą skaičiai iš oro (nenoriu kaltinti melu), liga tikrai rimta.

Vakcina

Sudėtis

Veiklioji medžiaga – Difterijos anatoksinas

Priedai:

 • Hidratuotas aliuminio hidroksidas (Al(OH)3). Kaip rašiau apie Hepatito B skiepą – aliuminis yra neurotoksinas. Mercola.com rašo, kad jis gali būti blogiau už gyvsidabrį.
 • Laktozės monohidratas
 • Natrio chloridas
 • Terpė 199 (stabilizatorius, sudarytas iš aminorūgščių, mineralinių druskų, vitaminų ir kitų medžiagų). Įdomiai skamba „kitos medžiagos“. Pavyko rasti, kas tai yra – sacharozė, fosfatas, glutamatas (apie kurį mercola.com irgi prastai atsiliepia), žmogaus albuminas ir galvijų embrionų serumas.
 • Injekcinis vanduo

Šalutinis poveikis

Cituoju tik rimtus poveikius:

Nedažni (mažiau nei 1 iš 100, bet daugiau nei 1 iš 1000 vakcinų dozių):

 • viršutinių kvėpavimo takų infekcija;
 • sprando, pažastų arba kirkšnių limfmazgių padidėjimas;
 • kosulys, bronchitas, sloga;
 • bėrimas, dilgelinė;
 • karščiavimas (≥39,5 °C);
 • nuovargis.

Reti (mažiau nei 1 iš 1000, bet daugiau nei 1 iš 10000 vakcinų dozių):

 • niežulys.

Labai reti (mažiau nei 1 iš 10000 vakcinų dozių):

 • laikinas kvėpavimo nutrūkimas;
 • lengviau nei įprastai atsirandantis kraujavimas ir mėlynės.
 • Traukuliai (su ar be karščiavimo).
 • Apalpimas arba periodai su sąmonės praradimu, dėmesingumo stoka.
 • Visos galūnės, į kurią buvo suleista vakcina, patinimas.
 • Pūslė injekcijos vietoje.

Gaila, kad eilinį kartą mirties, kaip galimo šalutinio poveikio nuo šios vakcinos, nėra. Nuo DTAPIPVHIB vakcinos JAV per 2012 metus mirė 26 vaikai iki 3 metų amžiaus (pagal VAERS duomenų bazę).

Nepriklausomi šaltiniai sieja staigios kūdikių mirties sindromą su DTaP vakcina. Oficialūs šaltiniai sako, kad tai sutapimas. Sudedam paprastą loginę grandinę: „laikinas kvėpavimo nutrūkimas“ yra šalutinis poveikis; SIDS siejamas su kvėpavimo sutrikimais, SIDS atsitinka po skiepo. Sutapimas? Pridedam faktą, kad Japonijoj krito SIDS ir kitų problemų kiekis, kai DTP skiepas buvo nukeltas iki 2 metų:

„Delay of DPT immunization until 2 years of age in Japan has resulted in a dramatic decline in adverse side effects. In the period of 1970-1974, when DPT vaccination was begun at 3 to 5 months of age, the Japanese national compensation system paid out claims for 57 permanent severe damage vaccine cases, and 37 deaths. During the ensuing six year period 1975-1980, when DPT injections were delayed to 24 months of age, severe reactions from the vaccine were reduced to a total of eight with three deaths. This represents an 85 to 90 percent reduction in severe cases of damage and death. (Ref21).“—Raymond Obomsawin, MD

Sutapimas?

Kaip nustatoma SIDS priežastis? Tikra istorija:

Our beautiful daughter was born on February 14 and died on April 17. What was unusual was that earlier on the day she died I had taken her to the Military Base hospital for her two month checkup. The doctor told me that she was just perfect. Then the doctor said that she needed four shots. I replied Four!? She assured me that it was completely normal and that it was better to give her all at such an early age (because she wouldn’t remember the shots). That evening after feeding [our daughter] we laid her down to sleep and checked on her 45 minutes later and discovered her dead. I told the police, coroner and investigators that I thought it was the shots because she was perfectly fine that day and before the shots. But after 3 weeks we finally got the answer from the autopsy that it was indeed SIDS. To this day I believe that it was the shots and no one can convince me otherwise.

Priminsiu, kad SIDS priežastis iki šiol nežinoma, tačiau kažkokiu būdų žino, kad tai ne dėl skiepo. Man tai trūksta logikos.

Efektyvumas

Skiepas galioja ~10 metų, po kurių reikėtų revakcinuotis. Kas esat tai darę? Savo pažįstamų rate tokių nepažįstu.

Difterijos sergamumas, epidemijos ir vakcinos poreikis

Gydytojas Robert’as S. Mendelsohn’as savo knygoje „How to raise a healthy child… in spite of your doctor“ rašo (vertimas mano):

Dauguma gydytojų teigia, kad difterijos sergamumo sumažėjimas yra skiepų nuopelnas, tačiau yra daug įrodymų, kad sergamumas mažėjo iki vakcinacijos pradžios.

Šiandien tikimybė jūsų vaikui susirgti difterija yra tikimybei būti įkastam kobros. Tačiau milijonai vaikų yra skiepijami. […] Tai yra daroma nepaisant faktų, kad ligos protrūkio metu pilnai paskiepyti serga ne mažiau nei neskiepyti. Per 1969 metų difterijos protrūkį Čikagoje buvo paskelbta kad 4 iš 16 aukų buvo pilnai paskiepytos, o 5-ios buvo gavę vieną ar daugiau vakcinos injekcijų. Du iš tų penkių turėjo pilno imuniteto požymių. Kito protrūkio metu, kai mirė 3 žmonės, buvo pranešta, kad vienas miręs ir keturiolika iš dvidešimt trijų susirgusių buvo pilnai paskiepyti.

Tokie įvykiai griauna teiginį, kad vakcinavimas padėjo išnaikinti difteriją ar kitas vaikiškas ligas.

Jis taip pat lygina situaciją, kai JAV skirtingos valstijos turėjo skirtingus skiepijimo kalendorius ir galimybes, bet vakcinavimo „tankumas“ visiškai nekoreliavo su sergamumu. Cituoju toliau:

Atkreipiant dėmesį į ligos retumą, galimybė efektyviai gydyti antibiotikais, abejotiną vakcinos efektyvumą, milijonus dolerių skiriamų vakcinavimui, ir galimą šalutinį poveikį, aš manau, kad visuotinis difterijos vakcinavimas yra nepateisinamas. Net jei oficialiai nėra nustatyti sunkūs šalutiniai poveikiai, dar nereiškia, kad jų nebūna. Per penkiasdešimt metų vakcinavimo nuo difterijos, nebuvo nei vieno tyrimo nagrinėjančio ilgalaikį skiepo poveikį.

Pilną ištrauką originalo kalba rasite čia.

Homosanitus.lt straipsnyje apie skiepus pateikiami duomenys patvirtina gydytojo Mendelsohn’o nuomonę. Grafikas, rodantis mirtingumą nuo difterijos Australijoje:

Yra ir daugiau info, rekomenduoju paskaityti.

Kiti duomenys, verčiantys suabejoti vakcinos nuopelnais mažinant sergamumą.

difterija

difterija2

Mercola.com rašo, kad tokių ligų kaip difterija sergamumas  priklauso pagrinde nuo higienos sąlygų.

Žinoma, yra ir  priešingų nuomonių. Apžvelgiama difterija NVS ir dėl padidėjusio sergamumo kaltinamas sumažėjęs vakcinavimo intensyvumas. Bet, net ir baisiomis spalvomis piešiamo epidemijos piko metu sergamumas buvo 24/100,000 žmonių. Ar tai tikrai daug? Taip pat šiek tiek tendencingai pateikiamas JAV ir Rusijos sergamumas:

Atkreipkite dėmesį į sergamumo ašį – kiekvienas žingsnis 10 kartų mažesnis ar didesnis už sekantį. Gal taip mėginta „padidinti“ epidemijos mąstus? Nesusilaikiau ir padariau savo NVS difterijos sergamumo grafiką, tačiau tik su „normaliomis“ ašimis:

Neneigiu padidėjusio sergamumo 1992-1996, tačiau atrodo nebe taip baisiai, ar ne? 🙂

Dar vienas grafikas apie tą pačią NVS epidemiją:

Kvepia gąsdinimu. Klausimas – jei liga rimta, vakcina svarbi, kam reikia tendencingai pateikinėti duomenis? Arba čia – straipnis „Užmirštos ligos grįžta?“: „Anot medikų, atsinaujina ir pasaulyje plinta tuberkuliozė, virusinis meningitas, difterija ir kt.“. Bet pačiame straipsnyje daugiau nei žodžio apie difterijos „grįžimą“.

Man asmeniškai kilo klausimas dėl difterijos protrūkių – jei daugumos žmonių skiepo galiojimas jau pasibaigęs, tai kodėl protrūkiai nebeatsinaujina? Gal visgi higiena daro savo?

Išvados

Reikia pripažinti, kad išvados nėra taip lengvai padaromos, kaip su tuberkulioze ar hepatitu B. Tačiau mūsų sprendimas buvo neskiepyti, tačiau pilnas išvadas padarysim kai apžvelgsim visas skiepo dengiamas ligas.

Pasiklauskite savęs, kodėl patys nesiskiepijat, jei jau difterija tokia baisi liga?

Nesu gydytojas, neturiu medicininio išsilavinimo. Pateikta informacija yra santrauka nurodytų šaltinių. Šis įrašas negali būti traktuojamas kaip gydytojo rekomendacija.

Žymos:

7 Responses to Kelionė lietuvišku skiepų kalendoriumi III. Difterija

 1. Kristina sakė:

  Na taip, ir nuo slogos greitai skiepyt prades..

 2. tomasjkn sakė:

  Re: Priminsiu, kad SIDS priežastis iki šiol nežinoma, tačiau kažkokiu būdų žino, kad tai ne dėl skiepo. Man tai trūksta logikos.

  Andriau, logika labai paprasta. SIDS yra „diagnosis of exclusion“ – t.y. kai visas kitas priežastis atmeta, tada ir rašo SIDS.
  Todėl SIDS priežastis visad liks nežinoma 🙂 – jeigu sužinos kažkokią priežastį N kurios dabar nežino ir dėl kurios miršta kūdikiai, tai tam bus padaryta atskira diagnozės eilutė, ir tada rašys: „Mirties priežastis: N“. O SIDS tada liks visi likę atvejai. Jei po kurio laiko dar suras kažkokią priežastį M, tai vėl bus atskira diagnozė ir t.t. O SIDS vėl bus likutis….

  • Andrius Andrius sakė:

   O kokiu būdų nustatoma, kad skiepai nesukėlė SIDS?

   • tomasjkn sakė:

    Nenustatoma.
    Galima daugmaž nustatyti, kada sukėlė (na + dar čia yra „blame assignment“ filosofinė problema, bet gal čia nesiplėtokim), bet kad nesukėlė – negalima.
    Visi tokio pobūdžio neiginiai kai mechanizmas nežinomas, neįrodomi.
    Pvz. negalim pasakyti, kad konservuotų žirnelių vartojimas nesukelia Alzhaimerio. Tą galėsim pasakyti tik tada, kai žinosim tikslų mechanizmą kaip Alzhaimerio liga kyla.

 3. tomasjkn sakė:

  Re: „SIDS atsitinka po skiepo. Sutapimas? “
  Pagal apibrėžimą SIDS negali atsitikti prieš skiepą.

  • Andrius Andrius sakė:

   Bet SIDS pikai sutampa su skiepais….

   • tomasjkn sakė:

    Kurie pikai ir su kuriais skiepais?
    Šiaip tai WP rašo, kad grafikas pagal amžių yra paprastas matematinis log-normal grafikas, su gerokai didesne rizika berniukams:
    … The unique signature characteristic of SIDS is its log-normal age distribution that spares infants shortly after birth — the time of maximal risk for almost all other causes of non-trauma infant death. Other notable characteristics are its disproportionate affliction of male infants ….

    Nesimato kažkokiųi išskirtinių aštrių pikų kuriuos su kažkuo sukoreliuot ten labai galima būtų kaip pvz čia 🙂
    Yra ir kažkokių studijų, kurios ieškojo koreliacijų, bet nelabai rado. Pvz čia – ieškota specifiškai DTPP+Hib koreliacijos su SIDS. Visokių ten koreliacijų rado (low birth-weight, multiple birth, no breastfeeding, prone sleeping position, soft mattress, recent illness and parental smoking), o su SIDS ne….

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *