Kelionė lietuvišku skiepų kalendoriumi V. Kokliušas

Keliaujam toliau. Sekanti aptariama liga iš Infanrix-IPV+Hib vakcinos yra kokliušas. Bandom pažvelgti ar tai yra tokia baisi liga, kurios pavojai yra rimtesni nei vakcinos rizika?

Iš skiepų kalendoriaus jau apžvelgtos: hepatito B, tuberkuliozės, difterijos ir stabligės vakcinos.

Kokliušas

Wiki sako:

Kokliušas (lot.pertussis) – ūminė vaikų infekcinė liga, plintanti oru, kuriai būdingas kvėpavimo takų pažeidimas, sunkūs spazminio kosulio priepuoliai.

Kokliušą sukelia lazdelės formos bakterijos, kurios dauginasi kvėpavimo takų gleivinės paviršiuje. Kokliušas plinta oro lašeliniu būdu, t. y. kai sveikas žmogus įkvepia greta esančio infekcijos šaltinio išskirtų kokliušo lazdelių. Kokliušo lazdelės išsiskiria su mažiausiais seilių lašeliais, o ypač kosint.

Skurdoka informacija, ypač kai kalbame apie tokią baisią ligą. Ieškom toliau. Sveikas.lt sako:

Sunkiai serga kūdikiai, ypač naujagimiai. Sutrinka vaiko miegas, mažėja svoris. Ligos eiga klastinga, nes mažylis nekosti, tačiau jį gali ištikti labai pavojingi kvėpavimo sutrikimai, trunkantys iki 15 sekundžių ir ilgiau. Dėl jų galvos smegenys nepakankamai aprūpinamos deguonimi, todėl kūdikis gali numirti. Sveikstant kosulio priepuoliai retėja. Vaikas kosti tik esant fizinei įtampai arba iš įpročio. Iki visiško pasveikimo prireikia dar 2-3 mėnesių. Vieną kartą persirgus kokliušu, daugiau jis nebepasikartoja.

Kokliušo protrūkiai ir vakcinos efektyvumas

straipsnio delfi.lt apie susirgimus kokliušu 2012 metais:

Iš visų 22 šiuo laikotarpiu sirgusiųjų 15 pacientų buvo skiepyti bent viena kokliušo vakcinos doze, iš jų penki buvo gavę pilną šios vakcinos kursą. Šeši pacientai nebuvo skiepyti iš viso, vieno paciento imunizacijos būklė nežinoma.

Hm… 68% procentai susirgusių buvo skiepyti… Bet vis tiek nesibodima paminėti apie skiepų svarbą:

Specialistai primena, kad kokliušas – skiepais valdoma infekcija, nuo kurios vaikus galima skiepyti nemokamai.

Lietuva anaiptol ne išskirtinė, JAV (kaip ir visur kitur) irgi yra kokliušo protrūkiai, tačiau ir čia serga skiepyti:

Didžioji dalis iš 522 kokliušo atvejų yra tarp skiepytų vaikų. (A majority of 522 cases are in vaccinated children…)

Na ir aišku, nepraleidžiama proga pagirti skiepų. Jei jau neapsaugo, tai bent jau sirgsi lengviau 🙂

Skiepytam žmogui susirgus dažniausiai tenka lengvesnė ligos forma. (Vaccinated people who come down with the disease tend have less severe cases)

Toliau pripažįstama, kad skiepai pilnai neapsaugo:

Dabartiniu vertinimu, Tdap skiepas apsaugo 7-iais iš 10-ies atvejų. (CDC website states: “Our current estimate is that Tdap vaccination protects 7 of 10 people who receive it.”)

Bet tai pala… dauguma sirgusių skiepyti, tai kodėl neserga neskiepyti? Nes jei skiepas galioja ~10 metų, tai vadinasi neskiepytų turi būti dauguma, ypač paaugliai ir suaugę. Bet per protrūkius jie retai kada serga. Nors wiki ir sako, kad kokliušas – vaikų liga, oficialūs šaltiniai (Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija) nenustoja bauginti:

Be to, skiepai apsaugo žmogų nuo kokliušo ne daugiau kaip 10 metų, todėl pastaruoju metu labai padaugėjo susirgimų kokliušu suaugusiųjų bei vyresnio amžiaus vaikų grupėje. Kol kas Lietuvoje vakcinos šiai amžiaus grupėje dar nėra, o vaikams skirta vakcina nuo kokliušo suaugusiems netinka.

Žiūrim į JAV sergamumą kokliušu pagal amžiaus grupes:

http://www.cdc.gov/pertussis/images/incidence-graph-age.jpg

Panašu, kad tikrai tik vaikų liga. Nors pakartotinos kokliušo vakcinos saugusiems yra rekomenduojamos JAV.

Įdomus straipsnis, kuris nėra prieš skiepus, analizuojantis protrūkius JAV. Pateikiamos tokios mintys/faktai:

 • Kokliušo bakterija mutavo ir skiepas nebeefektyvus dabartinei atmainai atremti.
 • Per protrūkius 67-75% sergančiųjų buvo skiepyti.
 • Pagrindinės ekspertų grupės, atsakingos už kokliušo skiepus, yra remiamos kokliušo vakcinos gamintojų, todėl oficialiai nepripažįstamas esamo skiepo neefektyvumas.
 • Gamintojai nenori gaminti naujos vakcinos, nes tai per brangu.

Logikos yra. Vietoj to, kad būtų kuriame nauja vakcina, yra skalambijama apie kokliušo „sugrįžimą“ ir visi skatinami skiepytis išbandytomis, saugiomis ir veiksmingomis vakcinomis 🙂

Idomus dalykas yra tai, kad persirgus kokliušu, įgyjamas imunitetas visam gyvenimui. O su vakcinoms vis atsiranda pasiteisinimai skiepytų sergamumui pateisinti – naujos atmainos, vakcinos „galiojimo“ laikotarpis, vakcinos „efektyvumas“ ir kiti trukdžiai imunitetui atsirasti.

1977-ais buvo išleistas Gordon’o T. Stewart’o, Glazgo universiteto profesoriaus, epidemiologijos eksperto, tyrimas „Vaccination against whooping-cough. Efficacy versus risks“.  Cituoju:

Skiepytuose kūdikiuose apsauga nuo kokliušo nepastebėta. (No protection by vaccination is demonstrable in infants.)

Skaitom toliau:

Panašu, kad dauguma šalutinių poveikių yra neregistruojami… (It seems likely that most adverse reactions are unreported…)

Ir dar:

Nėra tikslios informacijos apie vakcinos saugumą ir efektyvumą, dėl pilnavertės informacijos trūkumo. Oficialūs teiginiai, kad kokliušo rizika yra didesnė už vakcinos riziką yra abejotini, bent jau Jungtinėje Karalystėje. (Precise information about the efficacy and safety of this vaccine is lacking, because existing provisions, national and international, for epidemiological surveillance and evaluation are inadequate. The claim by official bodies that the risks of whooping-cough exceed those of vaccination is questionable, at least in the U.K.)

Be komentarų.

Mirtingumas

Žiūrim, kaip gi tie skiepai veikia kūdikių mirtingumą Anglijoje ir Velse:

Nesunku suprasti, kad ne skiepai yra pagrindinis faktorius, nulėmęs drastišką mirtingumo sumažėjimą.

US mirtingumas rodo analogiškas tendencijas:

O čia tą pačią situaciją perteikianti oficialioji propaganda:

Iki masinio vakcinavimo 40-aisiais, kokliušas nusinešdavo tūkstančius gyvybių. (Until routine child vaccination became widespread in the 1940s, pertussis caused thousands of fatalities each year in the United States.)

Nors realiai nelabai ir pasikeitė tas mirtingumas po masinės vakcinacijos.

Reikia nepamiršti, kad nors mirtingumas yra visiškai sumažėjęs, kokliušas niekur nedingęs (prie mirtingumo prikabinam sergamumą):

Man tai perša išvadą, kad šiuolaikinė medicina suteikia didesnę tikimybę išgyventi susirgus.

Savo išvadas darom patys 🙂

Statistikos patikimumas

Kaip jau rašė Gordon’as T. Stewart’as, tam tikri pašaliniai poveikiai paprasčiausiai neregistruojami. Realiai, iškraipoma statistika, kas apsunkina tyrimus, vertinančius vakcinos rizikas.

Wendy Lydall savo knygoje „Raising a vaccine free child“ dalinasi asmenine patirtimi. Ji pati buvo „pilnai“ skiepyta DTP skiepu, tačiau kokliušu susirgo būdama 33-ų. Bet gydytojas diagnozavo spazminio kosulio sindromą (simptomai panašūs į kokliušo). Vėliau nuo jos užsikrėtus dukrai, virusinė liga „staiga virto“ normaliu bakterinės kilmės kokliušu.

Jei tai nėra pavienis atvejis, kai gydytojas vengia įvardinti ligą, kurios turėtų nebūti dėl skiepų, oficialioji statistika gali būti tik ledkalnio viršūnė.

Informacinio lapelio ištraukos

Šalutiniai poveikiai surašyti prie difterijos skiepo, tačiau tam tikros informacinio ištraukos verčia manyti, kad kokliušo komponentas turi tam tikrų „ypatingų“ savybių.

Kontraindikacijos: Vartojimas vaikams, kuriems per 7 paras po ankstesnės vakcinacijos kokliušo komponentą turinčia vakcina, pasireiškė nežinomos kilmės encefalopatija.

Kaip čia taip gaunasi, jei gavus skiepą pasireiškia nežinomos kilmės encefalopatija, skiepo vartoti nebegalima. Čia tik man vienam juokinga? 🙂

Jei bet kuri iš toliau nurodytų reakcijų laiko atžvilgiu buvo susijusi su vakcinos, kurioje yra DTP, vartojimu, skiriant kitą vakcinos dozę, būtina apsvarstyti, ar vartoti kokliušo komponentą. Tai:

 • temperatūra 40,0 °C (matuojant tiesiojoje žarnoje), po vakcinacijos pakilusi per 48 val., kai nenustatyta kita priežastis;
 • kolapsas ar į šoką panaši būklė (hipotonijos/susilpnėjusio atsako epizodas) per 48 val. po vakcinacijos;
 • nuolatinis, nenutildomas verksmas, trunkantis 3 val., prasidėjęs per 48 val. po vakcinacijos;
 • traukuliai (karščiuojant arba nekarščiuojant), pasireiškę per 3 dienas po vakcinacijos.

Gali būti aplinkybių, pvz., didelis sergamumas kokliušu, kai laukiama nauda viršija galimą riziką, ypač atsižvelgiant į tai, kad povakcininės reakcijos nesukelia ilgalaikių pasekmių.

Tai jei nėra didelio sergamumo ar kitų „sunkinančių aplinkybių“, skiepo rizika yra didesnė nei laukiama nauda? :). Suprantu, kad čia taikoma tik tiems, kuriems po skiepo buvo traukuliai ir kiti sutrikimai, bet vistiek juokinga 🙂

Išvados

Kokliušo skiepų efektyvumas  manęs asmeniškai neįtikina – per protrūkius serga skiepyti. Nuo kokliušo galima mirti, tačiau lygiai taip pat galima mirti ir nuo skiepo, kurio ir kiti šalutiniai poveikiai nėra džiuginantys. Žinoma, nesiskiepijant atsakomybė krenta ant tėvų – būtinas vaikų imuniteto palaikymas ir operatyvi reakcija į ligą.

Nesu gydytojas, neturiu medicininio išsilavinimo. Pateikta informacija yra santrauka nurodytų šaltinių. Šis įrašas negali būti traktuojamas kaip gydytojo rekomendacija.

Žymos:

33 Responses to Kelionė lietuvišku skiepų kalendoriumi V. Kokliušas

 1. L. sakė:

  Taip taip, mūsų kaime labai daug vaikų mokykloj šiuo metu serga kokliušu. O visi gi skiepinti…

 2. Linas sakė:

  Pinkai, butu dar idomu sulaukti tavo pamastymu apie tai, kad vezys yra grybelines kilmes susirgimas, o AIDS – apskritai ne liga, juk HIV viruso dar niekas neatrado, ar ne?

  • Andrius Andrius sakė:

   Girdėjau šitas teorijas, reikės pasidomėt. Tik mano nuomonės bus svetimų nuomonių kratinys 🙂

 3. Sigita sakė:

  Blemba, maniau, kad aš jau done su šitais auklėjimais, nu bet you need to see this, you poor motherfuckers. Net mano juoda širdis apsiašarojo.

  http://danamccaffery.com/openletter.html
  And this.
  http://www.slate.com/blogs/bad_astronomy/2011/12/29/stop_antivaxxers_now.html

  Tasme, kolega suprantate, kad su savo šitais metatyrimais dėdė keliate grėsmę visuomenei, kurios actual apimtis pasimatys tik po keletos metų, kai mamytės, pasidarę savo metametatyrimus iš tokių šaltinių, pradės praradinėti savo vaikus?

  • Andrius Andrius sakė:

   Jei norite dar paverkti, paskaitykite daugiau istorijų – http://thinktwice.com/stories.htm
   Čia apie žmones, kurie prarado vaikus dėl skiepų. Jei netikite, kad skiepai gali būti mirties priežastis, paskaitykite informacinį vakcinos lapelį.

   Neteigiu ir neteigsiu, kad skiepai blogis. Sprendimas yra įvertinti savo rizikas susirgti, ligos rimtumą ir palyginti su skiepų nešamomis rizikomis ir efektyvumu. Jei skaitėte įrašą, matėte, kad protrūkiai būna ir tankiai apskiepytose bendruomenėse, todėl toks dalykas kaip herd immunity ne visada veikia.

   Jūsų sprendimas yra jūsų rankose, mieloji Sigita.

   Ateityje netoleruosiu tokių komentarų. Jei su lietuvių kalba sunku, tai „watch your language“. 🙂

  • Andrius Andrius sakė:

   Dar dėl ašarų. Jei gerai skaitėte mažosios Dianos istoriją, manau radote, kad užkrato šaltinis gali būti ir suaugę, kuriems skiepas jau nusilpęs. Todėl siūlau keisti pasaulį nuo savęs ir pasiskiepyti pakartotinai. Dėl bendro labo, taip sakant.

   • Sigita sakė:

    padaryta – tiek man, tiek mano artimiesiems 🙂

    • Andrius Andrius sakė:

     Respect. Gaila tik, kad vakcinos efektyvumas, kaip rodo įraše išvardinti šaltiniai, yra abejotinas, todėl visos pastangos gali būti perniek :). Bet čia tik mano prielaidos.
     Kaip ir mažosios Dianos tragedija gali būti visai nesurišta su skiepais.
     Bet čia jau prasideda šaltinių karas. Blogiausia, kad šaltiniai, remiantis skiepus yra panašūs į propagandą – mažai faktų, mažai tyrimų, daug skambių frazių.

 4. Sigita sakė:

  „Ji pati buvo “pilnai” skiepyta DTP skiepu, tačiau kokliušu susirgo būdama 33-ų. Bet gydytojas diagnozavo spazminio kosulio sindromą (simptomai panašūs į kokliušo). Vėliau nuo jos užsikrėtus dukrai, virusinė liga “staiga virto” normaliu bakterinės kilmės kokliušu.“
  Vadinasi, ji susirgo ne kokliušu, o kita, gydoma, liga, kurios simptomai panašūs. What exactly does that prove? Kad ji nesusirgo kokliušu ir nemirė, duh:) Metatyrėjas tu blyn.

  Ir šitą reikia paskaityti, gal akyse prašviesės, su visais accompanying linkais.
  http://www.slate.com/blogs/bad_astronomy/2013/04/14/vaccine_and_autism_uk_measles_outbreaks_and_andrew_wakefield.html

  • Andrius Andrius sakė:

   Mintis buvo apie tai, kaip gydytojai traktuoja ligą. Skiepytam žmogui viena diagnozė, neskiepytam – kita, nors labai tikėtina, kad abu susirgo ta pačia liga. Taip gimsta statistika ir pasakos apie skiepų efektyvumą.

   Dėkui, kad galinatės astronomų įžvalgomis, tačiau mane domintų rimtesni tyrimai. Pvz apie tai, kodėl tymų protrūkiai pasitaiko skiepytose bendruomenėse. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8053748. Tikiuosi skaitote anglų kalba.
   Netgi pateiksiu ištrauką:
   RESULTS: We found 18 reports of measles outbreaks in very highly immunized school populations where 71% to 99.8% of students were immunized against measles. Despite these high rates of immunization, 30% to 100% (mean, 77%) of all measles cases in these outbreaks occurred in previously immunized students. In our hypothetical school model, after more than 95% of schoolchildren are immunized against measles, the majority of measles cases occur in appropriately immunized children.

   Tymų skiepų analizės eilė dar ateis, bet galiu pasakyti, kad nematau problemų, jei mano vaikai prasirgtų vaikiškomis ligomis, kol jie vaikai, o ne poto, kai skiepas nusilps ir jie rizikuos rimtomis komplikacijomis, kai bus suaugę.

   • Lukas sakė:

    Labas,
    Labai seną straipsnį skaitei, kai buvo manoma, kad užtenka vieno karto vakcinuoti. Galėjai bent išvadą persiskaityti prieš cituodamas ir tada susižinoti kaip yra dabar, o dabar revakcinizacija yra būtina : )

    „CONCLUSIONS:
    …. The long-term success of a two-dose strategy to eliminate measles remains to be determined.“

    Klausimas ar vakcina veikia? Siūlyčiau pasidomėti iš rimtų vadovėlių apie veikimo mechanimą (apskritai visų, nu kad bendrų žinių įgytum), vakcinacijos tikslus ir visą kitą: nuo kokios yra aktyvios imunizacijos rūšys, kaip jos gaminamos, koks jų tikslas, kokius testus turi praeiti, kad gautų patvirtinimą ir tada šiek tiek pakeisi požiūrį manau, kritiškiau vertinsi ir kritikus, o ne į vienus vartus prieš vakcinas rašysi.
    //beje tada nekils ir klausimo kodėl persirgus stablige nesusidaro imunitetas, nors ir googlas turbūt tą lengvai atsakytų : )

    Ar vakcinos turi šalutinių poveikių – o taip, ir kartais labai liūdnų, nors einama vis prie saugesnių.

    Dar pažiūrėk rekomendacijas, kokios yra skiepijimuisi, kad būtų užtikrintas vakcinos efektyvumas. Čia kaip ir su tuo straipsniu, kuris parodė, kad įgyjamas nuo vakcinos imunitetas netrunka ilgai. Tais laikais dar trūko patyrimo, o dabar JAV būtina revakcinacija nuo tymų, turbūt taip pat ir Lietuvoje.

    Dėl tavo vaikų: jie gali nesusirgti jauni, nes bus tarp skiepytų kitų ir nebus kaip užsikrėsti, o kai paaugs ir pateks į didesnę rizikos grupę gali būti ir liūdnų pasekmių susirgus. //bet čia tik šiaip pamastymas… nepriimk rimtai.

    O bendrai, ačiū už straipsnius, duodi įdomių minčių apie ką dar reiktų pačiam pasidomėti! : )

    • Andrius Andrius sakė:

     Lukai,

     visų pirma mano tikslas nėra suvaryti vakcinas į vienus vartus. Į vienus varus varo usoniai ir kita propaganda. Varo be faktų arba naudojasi iškreitais faktais. Mano tikslas – surasti info, kuri leistų realiai įvertinti skiepijimo ir nesiskiepijimo rizikas. Nesakau, kad visi skiepai blogi ir neveikia. Todėl ir nagrinėju po vieną. Negaliu (ir nenoriu) lįsti į „ląstelės“ lygi ir domėtis vakcinacijos mechanizmais. Man labiau rūpi ar tikrai veikia, kodėl per protrūkius serga skiepyti, kaip skiepai įtakoja sergamumo ir mirtingumo statistiką. Ką randu, tą ir analizuoju. Nepretenduoju į absoliučią tiesą.

     Kitas įrašų tikslas – sukelti diskusiją, grįstą argumentais. Delfyje debilais išvadinti lengva, bet čia ne delfis 🙂

     Jei matai rimtų mąstymo klaidų – visada sakyk.

 5. vaiva sakė:

  Andriau,
  As daugmaz svelniai pritariu Sigitai ir manau, kad esat pavojingi zmones. Kaip kad jusu disclaimer tegia, nesat nei gydytojai nei turit i ta puse lenkianti issilavinima. Jus sakot, kad nepretenduojat i absoliucia tiesa, taciau yra pilna zmoniu, kuriems to net nereikia, jiems sitie jusu gasdinantys „tyrimai“ paskaicius atrodys sventi, kaip atrasta amerika. Todel siulau baigti skleisti pseudo moksla arba bent jau ji sistematizuoti taip, kad butu aiskiai atskirta, kur jusu, kur jusu bendraminciu po saule interpretacijos, o kur issamiais moksliniais tyrimais paremta informacija. Nes kol kas, vakcinu klausimu, as jus laikyciau ekvivalentais kreacionistu, kurie uzsispyrusiai neigia evoliucija, nes jiems jai vis dar truksta irodymu.

  • Andrius Andrius sakė:

   Vaiva,

   gerbiu jūsų nuomonę, tačiau pageidauju likti prie savosios. Jei pastebėjote, remiamės moksline informacija, todėl tai nėra pseudo mokslas. Kiekvienas pateikiamas teiginys yra su nuorodomis. Jei paskaitysite skiepus liaupsinančius straipsnius, dažniausiai tai bus arba reklama, arba gąsdinimai, tačiau retai kada bus argumentuojama. Jums gal ir tinka, tačiau man ne.
   Jei manote, kad mano surasta informacija yra klaidinanti – argumentuokite, pateikite alternatyvius tyrimus.
   Jei manote, kad farmacija yra šventa karvė, kuri neklysta ir daugiau nieko nedaro, tik rūpinasi jūsų gerove – tai yra jūsų teisė. Tačiau man nepatinka, kai man pudrina smegenis. Jei jums patinka – tai yra jūsų reikalas. Aš pasirinkau daryti sąmoningą sprendimą. Tą kviečiu daryti ir kitus.
   Esmė, kad tiek skiepijimasis, tiek nesiskiepijimas yra rizikingi sprendimai. Tačiau farmacija sako, kad skiepai yra „saugūs ir veiksmingi“. Aš taip nemanau. Kai gydytojai objektyviai pradės pateikinėti informaciją – apie efektyvumą, apie pašalinius poveikius – tokios informacijos, kaip kad pateikiu aš, paprasčiausiai nereikės.
   Dar kartą pasikartosiu, domėtis skiepais man patarė medikai, neskiepijantys savo vaikų. Jie turbūt irgi užsispyrėliai kreacionistai 🙂
   Jei galit, patikėkit, kad kiekvieną kartą nagrinėju skiepus ir ieškau tiek pozityvios tiek negatyvios argumentuotos informacijos, kad susidaryti kuo objektyvesnį vaizdą. Aš neturiu poreikio užsispyrusiai rėkti, kad farma yra sukčiai. Tikrai yra medikamentų, kurie padėjo žmonijai gyventi kokybiškesnį gyvenimą.

   Dėl įrodymų – yra daug įrodymų, liudijančiu tam tikrų skiepų neefektyvumą ar beprasmiškumą, tačiau propaganda kažkodėl tą ignoruoja. Natūralu – žlugdomas biznis. Norit būti preke? Vėlgi – jūsų teisė 🙂

  • Andrius Andrius sakė:

   Ir dar. Jei norite tikėti, kad skiepai yra gerai, tikėkite. Bet man tikėjimas asocijuojasi tik su Dievu ar bažnyčia. Jei pagalvotumėte, kas gamina skiepus ir kokie tų žmonių tikslai, tai suprastumėt, kad verta pasidomėti, kas jums siūloma :). Beto, farmacija yra pakankamai žemiškas dalykas, todėl tikėjimą galima pakeisti normaliais argumentais 🙂

 6. vaiva sakė:

  Andriau, bet juk smegenu niekas ir nepudrina. Visi zinom, kad bet koks farmaceutinis produktas turi pasalini poveiki, ir nei informaciniai lapeliai, nei medikai to neslepia. Zinom, kad net vitamino C negalima ziaumot kaip saldainiu… Zinom, ir kad nevisada vaistai veikia, viena kuna viekia kitaip nei kita. Kokios cia naujienos? Jeigu jus norit pasakyt tik tiek – zmones, darykit samoningus sprendimus, nes neviskas taip grazu/efektinga, kaip atrodo – tai ir apsiribotumet taip sakydamas. Bet gi jus netiesiogiai agituojat pries svarbiu ligu skiepus gasdinimais is interneto istrauktais pavyzdziais, ir atitinkama retorika (pvz – „nepraleidziama proga pagirti skiepu“, „be komentaru“, „kas cia mus uz durnius laiko“), kaip ir tie bjaurieji „skiepus liaupsinantys“ straipsniai. O tuo tarpu vyksta netiketi visokiu tymu outbreikai, kurie jums turbut atrodo koks tai atsitiktinumas… O del jusu idejoms oponuojanciu svariu argumentu, niekas neskiria tiek laiko, kad ieskotu priesingu tyrimu, argumentuotai paoponuoti galetu tik imunologai (ir ne visi jie yra „nupirkti“). Ir tikiuosi, kad taip ir padarys.

  Pasakysiu, kaip „nusileidau“ ant jusu blogo: ieskojau informacijos apie vakcina nuo erkiu, nes vasara daug busim gamtoje. Turiu du skirtingus pavyzdzius, koleges maza dukrele visam laikui liko „slow“ po uzkrestos erkes ikandimo, zinoma, nebuvo skiepyta. O artimos drauges mergaitei ta vakcina suarde imuniteta taip, kad jau trys metai neissikapsto is rimtu problemu. Taip kad nera taip, kad buciau visiska avis, sekanti farmos sukciais, netgi yra vienas punktas, kuriuo su jumus sutinku, tai hepatitu skiepai ir ju bereikalingumas nesant rizikos zonoj. Taciau man yra aisku, kad yra ligos, kurios masiniu skiepijimu buvo isgyvendintos ar apvaldytos, bet grizo atsiradus tokiom „teorijom“ kaip Wakefieldo su uoliais ju pasekejais.

  • Andrius Andrius sakė:

   Apie nepudrinima:
   – „Skiepyti – taip ar TAIP“ – infoskiepai.lt – raskite nors vieną paminėjimą, kad nuo skiepų galima mirti.
   – Vakcinos efektyvumas – 100 procentų.
   – „Tyrimais įrodyta, kad šie skiepai yra saugūs ir ypač veiksmingi.“ – daugiau čia – http://www.ieskantysmenulio.lt/visuomene/kas-yra-saugus-vaistas-ar-galima-tiketi-ziniasklaida/
   – TBC skiepas, kurio efektyvumas yra 0, vis dar sėkmingai naudojamas Lietuvoje, gąsdinant abejojančius. Gąsdino mane asmeniškai. Beto, pats esu skiepytas ir sirgau TBC vaikystėje.

   Tai čia tik per kelias minutes surinkta info.

   Galiu parinkti ir krūvą istorijų, kai vaikai miršta po skiepų. Žinau mergaitę, kuri nuo skiepo turi didelę alergiją baltymams. Mano dukrai buvo atopinis dermatitas.
   Bet sutinku, kad rizika yra į abi puses.

   Mano mintis yra kiekvieną skiepą nagrinėtis atskirai. Sergamumas iki ir po skiepo, efektyvymas, rizikos grupės, nepageidaujamas poveikis.
   Manote, kad remiuosi klaidinga informacija – duokit kitą, diskutuosim.

   O sakyt bendrai, kad skiepai gerai ar blogai, kad mes esam pavojingi, nes bandom mąstyt – jūsų reikalas, bet čia tuščia diskusija.

 7. Lukas sakė:

  Ech, kaip gaila, kad jau pasibaigė: https://www.coursera.org/course/vaccines
  Gal bus dar kada šie kursai iš naujo, būtinai sekite, nes informacija bus pateikta paprastai ir suprasite, kad labai labai rašote į vieną pusę ir tikite pseudomokslu (Dar pasidomekite kiek mokslinių tyrimų tikrai verti buti patikimais, nes mokslą ne taip jau ir lengva kurti, o dabar radau su kuo sutinku ir rašau, parašykit bent kartą kiek vakcinos pinigų sutaupo, kitas dalykas, kiek reikia vaistui ir vakcinai pereiti klinikinių tyrimų, kad galėtum ją paleisti į rinką šiais laikais? kaip tie tyrimai įrodo efektyvumą ir taip toliau). Va apie TBC vakciną tai tikrai galima abejoti, bet čia apie ją ir komentarą apačioje paliksiu + rekomenduju WHC organizacijos puslapiuose pasiskaityti (pasaulio sveikatos organizacija)
  Apskritai užuot skaičius įvairius straipsnius pereikite prie tokių kaip coursera kursų ir tikrai išmoksite naudingų dalykų bei praplėsite akiratį, nes gausite priemones kaip analizuoti problemas, o ne iškarto sukramtytą informaciją ir velniai žino kokio patikimumo.

  TBC skiepo efektyvumas nuo 0 iki 70% (bet čia irgi diskutuotina, galbūt ir arčiau 0), jo tikslas, kad organizmas jau būtų susipažinęs su Mycobacterium tuberculosis ir patekus šiam patogenui organizmas greičiau ir stipriau sureaguotų, nes priešingu atveju gali sukelėjęs išplisti ir sukelti meningitą ir miliarinę formą, o tai jau dažniausiai mirtina ir labai baisu. Žmogus antrine TBC gali sirgti ne vieną kartą, tad esmė yra stiprinti imunitetą.
  Šiek tiek dar žinių iš medicinos, kodėl visgi kūdikį reiktų paskiepyti ir dar pirmomis dienomis: tam, kad susidarytų imunitetas, o imunitetas prieš TBC yra ląstelinis (per T helperius ir aktyvintus makrofagus), kūdikis pirmais gyvenimo mėnesiais pagrinde turi tik humoralinį imunitetą (antikūniai), kurie pateko per placentą iš mamos, o jie neveikia prieš M. tuberculosis. Vakcinos tikslas suleisti iš M. bovis pagamintų antigenų, tam, kad imuninė sistema į juos sureaguotų ir jau pasigamintų į juos reaguojančių T helperių ląstelių, jos jau atpažins M. tuberculosis ir greičiau aktyvins makrofagus ir t.t. taip apsisaugos organizmas nuo išplitimo ir meningito…
  čia tik norėjau parodyti, kad žinojimas daug ką keičia…

  Tad tikėkimės, kad sukurs naują, labiau efektyvią vakciną, nes pastaroji taip ir tik liko daugumoje šalių skirta, kad apsaugoti nuo miliarinės formos (čia WHC organizacijoje galima pasiskaityti apie tą efektyvumą).

  Beje, kadangi tai yra toks efektyvumas, tai USA paliko skiepyti tik rizikos grupes (turinčius kontaktą su sergančiais). Šis pavyzdys taip pat parodo, kad skiepai yra sekami ir kad nenaudingi visuomenei greitai keičiami ir ieškoma naujų.

  Nenuostabu, kad vakcinos sau duobę kasą: kadangi mažina sergamumą tomis ligomis ir mes jau nebematome šių atvejų. tada įsivaizduojame, kad tos ligos neegzistuoja ir kažkuokie pikti godūs dėdės nori nuodyti ir uždirbti iš mūsų : / uždirbti tai turbūt dauguma nori…

  Beje vakcinas kuria mokslininkai, o jie tikrai negodūs ir tikrai protingi ir jie kažką kuria, užuot kažką griovę, o platina tik kapitalistai…

  Deja vis daugėja žmonių, kurie nepasitiki vakcinomis, o tai negerai, nes nebūtina, kad 100% žmonių skiepytųsi ir populiacijoje nesirgtų, dažniausiai pakanka 95 ir panašiai (čia pasidomėti prie kiekvienos ligos galima). deja mes artėjame, kai tie skaičiai bus peržengti ir tikriausiai pamatysime klinikas ligų apie kurias jau pamiršome: kaip poliomielitas ir t.t.

  Sėkmės!

  • Andrius Andrius sakė:

   Lukai,

   visų pirma dėkui už laiką, kurį praleidi diskutuodamas.
   Aš paprasčiausiai manau, kad skiepo naudą/nenaudą lemia keli faktoriai – rizika susirgti, ligos sunkumas, skiepo efektyvumas, skiepo galima žala. Kiekviena liga, skiepas yra kitokie, todėl negalima sakyti, kad skiepai (abstrakčiai) yra geri ar blogi. Todėl ir bandau inicijuoti diskusiją apie kiekvieną skiepą atskirai. Bet visi argumentai kuriuos gaunu atgal vėl remiasi pareiškimais „Nenuostabu, kad vakcinos sau duobę kasą: kadangi mažina sergamumą tomis ligomis ir mes jau nebematome šių atvejų. “ Ar tikrai tik skiepai mažina sergamumą? Kodėl ligų, kaip skarlatina sergamumas/mirštamumas irgi natūraliai krenta, nors skiepų nėra? O gal čia tik atsitiktinumas, kad skiepų įvedimas koreliuoja su sergamumo mažėjimu? Nes kai skiepų naudojimas koreliuoja su SIDS ar autizmu, skubama paneigti, kad čia tik atsitiktinumas, nors realiai supratimo kas sukelia SIDS ar autizmą nėra. Čia jau paprasčiausia logika „lūžta“ – nežino priežasčių, bet gali teigti, kad ne nuo skiepų.

   Apie ką aš čia? Apie tai, kad kokliušo „skiltyje“ diskutuojam apie kokliušą. Nagrinėjam kodėl protrūkiai atsiranda tankiai skiepytose bendruomenėse, lyginam mirštamumą nuo kokliušo ir mirštamumą nuo skiepo. Tada bus konstruktyvi diskusija.

   Eilinį kartą pasikartosiu – nesu prieš mediciną, mokslą, skiepus. Esu prieš gąsdinimą, statistikos iškraipymą ir komerciją žmonių sveikatos sąskaita.

 8. Lukas sakė:

  Dėl skarlatinos: 2012 m., palyginti su 2011 m., itin smarkiai išaugo susirgimų skarlatina skaičius. Jis beveik padvigubėjo (nuo 873 atv./ 2011 m. iki 1719 atv./2012 m.) LTU duomenys čia. Bet klausimas apie skarlatiną čia visai kas kitą : )

  Dėl vakcinų ir autizmo, rasi ten ir daugiau: http://www.cdc.gov/vaccinesafety/Concerns/Autism/antigens.html

  Apskritai čia turėtų būti ne teiginiai, o statistiniai tyrimai padaryti su skaičiais. O tokie teiginiai: „Nesunku suprasti, kad ne skiepai yra pagrindinis faktorius, nulėmęs drastišką mirtingumo sumažėjimą.“ tai tikrai nėra objektyvūs ir statistiškai patikimi. Dar pasidomėk apie ligų registravimą, kaip jis vyko, kiek seniau atvejų būdavo nesuregistruota, kiek patikimi šie tavo grafikai ir dar labiau čia viskas pasikeis.

  Geros dienos, daugiau čia neberašysiu. Iki.

  • Andrius Andrius sakė:

   Lukai, jei nuspręsite čia rašyti, tikrai nesupyksiu, smagu diskutuoti su racionaliu žmogumi.
   Dėl statistikos – imu tokią, kokią randu. Visada pasiremsiu kita, jei kas ją duos. Bet va net delfis cituoja gydytoją straipsnyje už skiepus: „Reikia pripažinti, kad sovietmečiu skiepijimų statistika buvo šiek tiek pagražinta“. O dabar tai jau ne? Tai kaip čia pasitikėt? Tai gal netyčia ir skiepų nepageidaujamas poveikis pagrąžintas? Ar taip jau negali būti?

   Dėl CDC – jų informacija yra labai vienpusė ir tokia propagandinė. Nors net ir jais kartais remiuosi.

   Dėl skarlatinos – gal praleidau, bet niekur nemačiau skalambijimo ala „kaip baisu, skarlatina puola“. O užteko 19 tymų atvejų tarp skiepytų suaugusiųjų ir „prasidėjo“ tymų protrūkis. Vėlgi, viskas priklauso nuo informacijos pateikimo. Kažkaip neskiepijamų ligų sergamumas niekam neįdomus – juk vaikai serga, dabar „ligų sezonas“ ir pan. Imunitetas, mityba, judėjimas niekam neįdomūs. Tačiau užtenka kažkam susirgti „skiepais valdoma“ liga ir prasideda masinė isterija. Aš vaikystėje sirgau kiaulyte, vėjaraupiais – ir nieko. Vaikai vaikiškomis ligomis serga lengvai. Bet va suaugusieji – nelabai. Ir skiepai taip ir daro – nukelia sergamumą į ateitį. Nebent tikėti, kad virusai dings dėl „herd immunity“. Nors kaip rodo patirtis, taip nebus. Niekur tie virusai nedings. O pasekmės tos pačios kiaulytes subrendusiam organizmui (vyrams) gali būti labai skaudžios. Kaip ir raudonuke neščioms.

   Dėl mirtingumo – ar tikrai manote, kad mirtingumo nuo kokliušo sumažėjimas yra skiepų nuopelnas?

   Dėl autizmo – kai bus nustatyta autizmo priežastis, tada bus galima teigti, kas kaltas – skiepai, užterštumas ar genetika. Dabar – tuščios kalbos. Ar vėl darau neteisingas išvadas? 🙂

 9. lukas sakė:

  Paskutini karta,

  As tau numeciau kur CDC pateikia tyrimus (apima keliolika saliu + daug metu) apie autizma. Ar bent pasidomejai?, tie tyrimai daug svaresni nei tavo visa informacija, nes atlikti remiantis matematiniais statistiniais metodais ir rodo, kad koleriacijos nera.

  CDC nepucia niekada miglos kaip ir WHO, uz ju kiekvieno argumento stovi objektyvus duomenys, jei situacija keiciasi jie iskart pranesa.

  dar del autizmo (net neabejoju kad abu nesuprantam kas tai per liga) – o gal tai etanolio itaka? gal nuo kitu medziagu, nes vakcinos kiekybinis kiekis mazejo, o autizmo atveju didejo (cia is tu tyrimu) o gal tik diagnozuot dazniau pradejo?

  Cia kazkoks vyrukas (youtubej yra) labai agitavo pries skiepus, labai daug koncervantu tu, na kad uztikrintu steriluma ir piguma vakcinos, nes galiojima prailgina, o pats taturuotas – taturuociu dazuose labai daug tu paciu koncervantiniu medziagu, matosi kad zmogus jausmais vadovaujasi, o ne protu.

  Ten kazka apie tymus rasai – na matai, tai tikrai protrukis, nes pries tai nebuvo, + nuo tymu spec. gydymo nera + pagalvoki kiek diena ligonineje kainuoja ir kiek skiepas, kuris butu apsaugojes – skirtumas akivaizdus, o islaidas padengsime mes, o ju ir taip netruksta :/

  Neaiskinsiu tau apie ligas, nes tam reiktu apzvelgti daug literaturos, o ir taip abejoju ar pavyktu perteikti tas zinias kurias noriu, va gal vasara per atostogas ir parasysiu staripsniu rebilituti vakcinas, nesiriamiant kazuistika.
  nes ir tuos specialistus kuriuos cituoji – jie mano galva stengiasi paaiskinti paprastai, kad visi suprastu, ir jie neanalizuoja mechanizmu ir t.t. kurie tau parodytu kad viskas paremta tyrimais, analize ir t..

  Zinojai, kad rukymas nusinesa 19 gyvybiu ltu kasdien? cia gal jau keliu metu statistika – o kiek zmoniu ruko, tai ar galima zmonemis pasitiketi ir leisti jiems taip priimti sprendimus del ju sveikatos?
  Kad pats esi samoningas tai taip, bet kai pamaciau, kad rimtais tyrimais nepasitiki, tai matau, kad skleidi informacija tik gandu lygio.

  dar jei viska imtum is cdc ar who organizacijos, galetum ir apie ta judejimo stoka, nutukima ir t.t. ir ju prevencija pasiskaityti,daug geresniu ziniu igytum ir kitus apsviestum, o cia tik savo asmenie patirtimi grista nuomone ir su ja internete sutinkanci informacija skleidi :/

  ate….

  • Andrius Andrius sakė:

   Lukai,

   dėl autizmo – kadangi pagrindinis „kaltininkas“ tariamai yra MMR vakcina, kai nagrinėsiu ją, būtinai pasiskaitysiu tavo nuorodas. Dėkui. Kitas dalykas yra autizmo sergamumo didėjimas. Kažkas vistiek yra negerai su mūsų gyvensena.

   Dėl rūkančių, tatuiruotų ar kitokių žmonių – čia jų problemos. O kaip su rūkančiais gydytojais? Į jų rankas galima savo sveikatą patikėt? 🙂

   Dėl tymų įrašo – niekur neneigiau skiepų reikalingumo ar efektyvumo. Visas dėmesys į teiginius ir gąsdinimus. T.y. forma, kuria manipuliuojamos masės.

   Dėl gandų lygio informacijos – konkrečiai sakyk ir taisysiu įrašus.

   Dėl skiepus reabilituojančių įrašų. Galėsiu patalpinti savo svetainėje, jei tikrai bus remiamasi rimtais tyrimais. Jokių problemų.

   Dėl „mūsų“ išlaidų. Manau ir pats supranti, kad didžioji dalis išlaidų yra dėl mitybos, žalingų įpročių, nejudrumo ir tt. Skiepai, manau, čia tokį mizerį sudaro.

   Dėl WHO – visos istorijos su pandeminiais gripais jiems balų nepridėjo. Bet tikrai į juos nespjaunu.

 10. Jolita sakė:

  As skiepijau savo dukra visais skiepais iki to laiko kai dukra susirgo kokliusu ir smarkiai. Jai buvo gal kokie 9metai, tuo metu mokykloje buvo epidemija, laabai daug vaiku sirgo… Bet po sios ligos atsisakiau visu likusiu skiepu, del to dar ir seimos gydytoja teko pakeisti, nes ponia pradejo mus terorizuoti, dar ir sesele namo skambino ir gasdino visom baisiom pasekmem… Kaip prisimenu savo kudiki po kiekvieno skiepo karsciuojanti 3 dienas, tai dabar negaliu sau atleisti, kad is vis skiepijau…

 11. Gedas sakė:

  Andriau tikrai gerbiu tave kad stengiesi kelti zmoniu samoninguma.Cia kaskas tave pavadino kenkeju net ,tai rodo kaip zmonems kandziojasi tavo info:) seip tai tikrai manau kol nepradedi abejoti skiepu nauda,viskas atrodo labai grazu,bet pradejus ieskoti informacijos, ipac anglu kalba tai atrodo atsiveria akys ir tik tada supranti kaip visi ira prigazdinti ir kaip ta baime persmelkusi varksus lietuvos zmones 😀 seip manau ira diziule klaida padarita medicinoje tai kad medicinai patiketos dvi funkcijos 1.gyditi zmones-kas ira labai saunu ir is to uzdirbama labai daug pinigu bet ir tai atrodo normalu jug tiek knygu reikia sugriausti kad tapti daktaru ipac kokiu hirurgu 2.sveikatinti zmones-o cia jau kitas reikalas,kaip gali buti taip kad gyditojai kuriu alga priklauso tik nuo serganciu zmoniu tuo paciu metu turi mokiti mus kaip reikia sveikai giventi? tai akivaizdus interesu konfliktas. gyditojai nori kad mes sirgtume ir tai akivaizdu nes nuo to jie uzdirba:D bet kaskodel visi tyli, niekas to i viesuma nekelia, visas finansavimas nukeliauja medicinai ir kas is to? ligos ligos na ir dar daugiau ligu 🙂 kas antra reklama vaistai kurie pades mums pasijusti geriau ir t.t kur reklamos apie sporta, gyva maista ,gyvas sultis kad ir zelmenu kurios padeda zmonem atsisakiti vaistu nuo bjauriausiu ligu, kur reklamos apie tokius lietuvos sviesuolius kaip amerikos lietuve ann wigmore kurios programos isgyde zmoniu daugiau nei lietuvoje gyvena 😀 jos institute amerikoje zmones 4stadijos vezius issigydo o mes cia apie kaskokius kokliusus i triusikus dedam:D taigi jau nuo ritojaus atskirkime sias 2 funkcijas,ikurkime 2 atskiras institucijas 1.gydo 2.sveikatina. atimam is gyditoju puse finansavimo ir perduodam institucijai nr2 , uzdraudziam visas vaistu reklamas,ooooo kaip gerai skamba, kiek dauk eterio atsiranda, svieskime zmogu apie sveikata, parodikim zmonem kad mes galime taip gerai jaustis kad is musu tiesiog trikstu energija,mes turime tiek potencialo kad galime miegot 7h dirbti 12h vakare eiti i pasimatima o pries nakti miletis ir rite vel triksti Energija,ir nesvarbu jum 20 ar 60.Paverskime lietuva pacia sveikiausia pasaulio valstybe, nedarikime tu paciu klaidu kurias dare vakaru valstibes, prisiminkime Viduna, musu iskiliausia sveikuoli kuris mums visiems rodo kelia kaip tureti Energija trykstanti kuna ;D jus galvojat bereikalo kaskas stengiasi kad lietuva susiskalditu?ipac tokie andriukaiciai siekia to.suvokite kad tokia maza salis turi pacia diziausia itaka pasauliui keistis, tik mes galime paroditi pasauliui pacias geriausas statistikas nes 50.000 tukstanciu maziau veziu serganciu zmoniu labai koreguoja tas statistikas. o apie skiepus galiu pasakiti is savo puses kad savo dukros neskiepijau, ji jauciasi puikiai, neserga, ira ipac energinga mergaite, draugai kurie nesiskiepijo irgi del to nesigaili, mano pastebejimas toks kad neskiepiti vaikai daug ramesni, tai reiskia maziau nervoti maziau rekia zizia ir t.t taipat manau ju raida daug greitesne, mano vaikas jau 6 men atsistojo ir stovejo isikibus, vaiksiot pradejo 9 , pirma zodi istare 6men. musu seimoje sveikata-Energija triksta per krastus ir trokstam kad visi taip jaustusi, laimes,tikejimo, vieningumo linkiu visiems zema Energijos kieki turintiems zmonems:) aciu tau Andriau dar karta, islik tokspats mes tave palaikom ;D

 12. Erika sakė:

  Super Andriau,

  man tiesiog glosto sirdi zinojimas, kad yra pasauly samoningu, mastanciu zmoniu 🙂 ir jei zmones masto skiepu klausimu, tai turiu vilties tiketis kad masto ir kitais globaliais klausimais ir nera naivus tiketis kad jie rupi kam nors daugiau nei patys sau… As laukiuosi vaikelio ir vienam mamu forume tik imeciau kelias citatas is poros straipsniu, niekam neprimetinejau savo nuomones, o tik turejau ideja paskatinti pasidometi, kad galetu apsisprest racionaliai remdamiesi faktais, buvau uzpulta kaip eretike, net kliuvo tokiu (‘maziau skleisk savo erezijas’, ‘nerasinek nesamoniu’, ‘per tokius, kaip tu po to musu vaikai mirsta, nes uzsikrecia nuo neskiepytu’) ,dalis moteru is vis buvo nustebusios, kad reik pasirasyt sutikima del vaiku skiepijimo, nes mano, kad skiepai savaime suprantamas dalykas ir net nesigilina i sudeti, niekas juk netiria, kaip vaikiukas reaguos i vakcinos sudedamasias dalis, be to niekam neidomu, kad nesusiformavusiam kudikio imunitetui ivaromas sokas ir nesusiformavusi imunine sistema priverciama veikti, ko pasekoje ateity buna daug silpnesne, jau nekalbant apie skiepu neefektyvuma ar beprasmiskuma (kaip hepatito b ar tbc). Beja kuomentuotojos savo pasisakymais irode toki neintelektualuma, mete argumentus be jokio pagrindimo, ypac kvaili pasisakymai buvo: ‘kaip tu manai kam tada vakcinos israstos ?(pakaktu apie pirma isradeja paskaityt, kaip jis suluosino savo mazyli sunu ir po sesto netikros vakcinos bandymo sunelis mire), skiepai tik pasipelnymo saltinis (mano nuomone).

  Dziaugiuosi, kad esate!!!

  • Andrius Andrius sakė:

   Sveiki, Erika,

   dėkui už palaikymą :).
   Tik supraskite teisingai, viskas ką rašau, yra mano asmeninių paieškų rezultatas. Galiu smarkiai klysti.
   Tačiau baisoka dėl nemastančios visuomenės ir brukamos tikėjimu, baime ir melu grįstos propagandos.

 13. Ausra sakė:

  Ačiū už visus Jūsų straipsnius, jie tikrai įdomūs skaityti. Mes vaikų savo neskiepijam, ir ne dėl to kaip sako „dėl mados“, o todėl kad domimės skiepų sudėtimi, veikimo mechanizmu ir veiksmingumu. Dar universitete per imunulogijos paskaitas man iškilo nemažai klausimų dėl skiepų, ir nuo tada mane domina ši tema.
  O dabar į temą. Šią vasarą pas mus viešėjo mergaitė kuri labai kosėjo, ir po savaitės taip pat pradėjo kosėti mūsų sūnus. Pradžioje diagnozavo bronchitą, bet galiausiai kai ir jaunesnis brolis (10 mėn.) pradėjo taip pat kosėti, mus nusiuntė darytis tyrimą dėl kokliušo. Abiem patvirtino šią ligą. Vyresnėlis prasirgo sunkiau negu mažylis gaunantis mamos pieno, bet sąžiningai aš nesuprantu kodėl visus taip gąsdina šia labai „baisia“ ir „pavojinga“ liga. Svarbiausia būti šalia ir paimti į rankas per kosulio priepuolius, kad neišsigąstų ir būtinai duoti padidintą dozę vitamino C. Dabar abiem viskas gerai, vis dar pakosti, bet taip bus kurį laiką kol atsistatys bakterijos pažeisti plaukeliai dengiantys kvėpavimo takų gleivinę. Užtat vaikai gavo natūralų imunitetą kokliušui minimum30 metų.

  • Jurgita sakė:

   Aušra, spėju sekdama užsienio literatūra gydėtės kokliušą Vitamino C pagalba, ar vartojote natrio askorbatą (kol kas niekur nerandu vaistinėse), ar įprastą askorbo rūgštį ir kokiom dozėm mažiukui? Gydytoja skeptiškai priėmė mūsų norą gydytis vitaminu C, ieškau daugiau info…

 14. Ingrida sakė:

  Laba diena, Andriau,

  visiškai netikėtai atradau Jūsų puslapį ir labai nudžiugau. Aš studijuoju Londone natūralią mediciną, labai daug skaitau vakcinų tema anglų kalba, nes turiu mažą dukrytę ir turėjau priimti sprendimą dėl skiepijimo. Pas mus vyko paskaita, į kurią buvo atvykus gydytoja (Dr. Jayne Donegan), kuri iš pradžių buvo už vakcinaciją ir yra paskiepijus daug vaikų. Tačiau šiuo metu ji yra prieš vakcinas. Jos straipsniai puikiai paaiškina kodėl…

  Andriau, tik norėjau Jums padėkoti už Jūsų laiką rašant straipsnius ir skatinant žmones susimąstyt.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *