Nemokamas supermaistas – garšva

garsvaPavasaris. Kas netingi, džiaugiasi pavasarinių žolių derliumi :). Viena iš esminių valgomų žolių mūsuose – garšva.

Liaudiškai vadinamos vištakojais, garšvos yra puikus geležies, vitamino C, karoteno, baltymų, ląstelienos, vario, mangano, titano, boro šaltinis. Taip pat turi flavonoidų – kemferolio ir kvercitino, cholino.

Kaip sako knyga „Kas po kojomis žaliuoja“, senovėje baltų ir slavų kraštuose garšvos buvo svarbūs maistiniai augalai, kuriuos vėliau pakeitė iš Viduržemio pajūrio atkeliavę kopūstai. Jaunučiai, vos iš po žemių išlindę lapeliai buvo valgomi švieži, iš jų buvo verdami barščiai taip pat jie buvo sūdomi, rauginami, džiovinami.

Liaudies medicinoje vyrauja nuomonė, kad garšva šalina iš organizmo toksinus, slopina uždegimą. Garšvomis gydomas sąnarių reumatas, podagra, šalinimo sistemos ligos. Lapai turi silpną raminamąjį poveikį.

Mes valgom šviežias – darom salotas ar malam kokteiliuose. Ko nesuvalgom – džiovinam ir valgom žiemą :).

Garšvas geriau rinkti, kol lapeliai maži, ryškiai žali, dar nepilnai išsiskleidę, susiraukšlėję. Jaunų garšvų privalumų patvirtinimas yra tai, kad vieno giminaičio, dirbančio „prie žemės“ veisiamos avys garšvas ėda tik jaunas. Joms paaugus, avys jų neliečia. Sužydėjusios garšvos jau neberenkamos. Nepatingėkit pasirinkti – jų daug miškuose, pamiškėse, prie krūmynų.

Skanaus!

salotos

Galite prenumeruotis Ieškančių Mėnulio naujienas:


 

Žymos:, ,

7 Responses to Nemokamas supermaistas – garšva

 1. hmmm sakė:

  tai kodėl triušiai, žąsys lanku tą garšvą apeina, geriau badu dvės, bet neės?

  • Andrius Andrius sakė:

   Nežinau kaip triušiams, bet avims ji patinka 🙂

  • Andrius Andrius sakė:

   Ir dar – garšvos lotyniškas pavadinimas yra Aegopodium podagraria ir ji jau nuo senovės buvo vaistas nuo podagros, kurią sukelia mėsos valgymas. Tai siūlau nespjauti į tą pusę, gal dar prireiks kada 🙂

  • virginaite sakė:

   triušiai kuo puikiausiai ėda garšvas:)…

  • reda sakė:

   triusiai tikrai eda . mano dekoratyvine triusiuke tai labai megsta

   • eshurance sakė:

    شما میتونید اینک فایل رو در دانلود منیجرتون( مثل Internet download mannager ) قرار بدید میبینید که شروع به دانلود خواهد کرد.

 2. Lina sakė:

  Gal ir geras augalas- nežinau. Niekada jų nerinkau. Dabar visokios informacijos gausu. Net sunku patikėt, ar sakoma tiesa.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *