Repelentai nuo uodų – efektyvumas ir saugumas

uodasEsu išbandęs nemažai priemonių nuo uodų – eko-purškalus, kvepiančias apyrankes, ultragarsą skleidžiančius prietaisus, žvakes ir tradicinius purškalus su pesticidais. Vienareikšmiškai laimi „chemija“. Bet jei uodai sveikatai rimtų problemų nesukelia, tai kaip su chemija? Kokios rizikos?Populiariausias pesticidas nuo uodų yra DEET ar N,N-Dietil-meta-toluamidas. Jis jau naudojamas virš 40 metų, tačiau iki dabar nėra pilnai aišku, kaip jis atbaido vabzdžius :). DEET veikia tiek uodus, tiek erkes.

Radau išsamų straipsnį apie DEET saugumą. Esminės vietos:

Iki 56% DEET sugeriama į odą, o 17% patenka į kraujotaką.

Rimčiausią rūpestį kelia DEET poveikis centrinei nervų sistemai. Testai su laboratoriniais gyvūnais parodė, kad DEET veikia gebėjimus, kur reikalinga raumenų koordinacija.

Jei organizmas yra veikiamas DEET ir permetrino (taip pat pasitaikančio repelentų sudėtyje), gali atsirasti motorikos sutrikimai, mokymosi bei atminties disfunkcija.

DEET yra toksiškesnis jei vartojamas su etil ar isopropil alkoholiais ar freonu.

Produktų su DEET negalima vartoti vaikams iki 6 mėn. Vaikams iki dviejų metų galima naudoti tik iki 10% koncentracijos DEET ir tik vieną kartą per dieną. Vaikams iki 12 metų – ta pati koncentracija ir iki 3 kartų per dieną.

Proga pasitikrinti repelento sudėtį :).

Suaugusiems Kanadoje uždrausta naudoti repelentus su DEET koncentracija virš 30%, nes atsiranda pavojus sveikatai, o papildoma koncentracija nedidina efektyvumo.

O Lietuvoje tai niekam neįdomu – repelentas Ben’s yra 95% koncentracijos. Ir žinoma, viskas legalu – „DEET yra patikrintas galybe toksikologinių ir dermatologinių tyrimų.“

Geriausiai purkšti DEET ant rūbų, o ne odos. Nepurkšti gausiai, efektyvumo tai nedidina. Neįkvėpti.

Gerai nors tiek, kad DEET organizme nesikaupia – jis yra pašalinamas per šlapimą.

Pabaigai, „smagi“ istorija apie DEET – dvi sesės mirė Tailande po to kai išgėrė kokteilio su DEET… Čia jau rimta paraiška į Darvino premiją.

Galite prenumeruotis Ieškančių Mėnulio naujienas:


 

Žymos:

3 Responses to Repelentai nuo uodų – efektyvumas ir saugumas

  1. paprasta ir efektyvu sakė:

    paimi šviežios melisos žolės ,sutrini delnuose ir įsitrini plikas odos vietas. Pusvalandžiui padeda, po to procedūrą pakartoti.

  2. warhead sakė:

    Kai atsiduri vietoje kur vienu metu pajunti 20-30 įkandimų, o iš paskos sekioja gerai matomas tamsus debesis didžiulių uodų, tai nei melisos, nei kiečiai nepadės.

  3. vixi sakė:

    Geriausia apsauga ir nuo saules ir nuo uodų – tinkami rūbai 🙂

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *