Saugaus plastiko beieškant

Bendradarbis pasidalino paveiksliuku apie plastiko rūšis ir pavojus ir tuo pačiu privertė prisiminti jau primirštą info. Įdomu tai, kad vieni šaltiniai įvardina tam tikras plastiko rūšis kaip saugias, ar saugesnes, o kiti – tam prieštarauja. Kaip yra iš tikrųjų?

Viena iš pagrindinių plastiko problemų – ekologinė. Plastikas sunkiai ỹra (pvz. LDPE ỹra ~1000 metų), jo gaminama daug ir kol kas nebaisiai daug perdirbama. Bet šis įrašas – apie plastiko saugumą ir galimą žalą sveikatai.

Wiki pateikia gerą info apie plastiko rūšis, tačiau wiki nebūtų wiki, jei nenutylėtų tam tikrų pavojų. Bandom pildytis patys.

Simbolis Sutrumpinimas Polimero vardas Panaudojimai Pavojai
     1 PETE arba PET Polietilenas tereftalatas Poliesterio audinys, gaiviųjų gėrimų buteliukai Gali išskirti endokrininę sistemą ardančius chemikalus, tokius kaip acetaldehidai. DEHA toksinas (kancerogenas) buvo rastas pernaudotuose buteliuose. Nenaudoti pakartotinai.
2 HDPE Didelio tankumo polietilenas Buteliai, parduotuvės maišeliai, šiukšlių dėžės, indeliai maistui, žemės ūkyje naudojami vamzdžiai, Laikomas vienu saugiausiu, tačių The Ecology Center rašo, kad  LDPE, HDPE ir polipropileno buteliai išskiria BHT, Chimassorb 81, Irganox PS 800, Irganix 1076 ir Irganox 1010 į juose esantį aliejų ir etanolį.

3 PVC arba V Polivinil chloridas Vamzdžiai, dušo užuolaidos, kėdės, ne maisto buteliai, žaislai Labiausiai toksiškas plastikas, išskiriantis ftalatus, dioksinus ir kitokius negerumus
4 LDPE Mažo tankumo polietilenas Maišeliai, vaikų čiuožynės, laminatai, dangteliai, pakavimo priemonės Vienas mažiausiai toksiškų plastikų, tačiau lėtas yrimas kelia aplinkosaugos problemas.
5 PP Polipropilenas Automobilių dalys, pramoninė medžiaga, maisto indeliai, kilimai, sauskelnės Laikomas saugiu, tačiau rašoma, kad polipropilenas gali išskirti oleamidą, kurio įtaka sveikatai yra nežinoma.
6 PS Polistirenas Maisto padėklai, vienkartiniai įrankiai, žaislai, dėžutės maistui Išskiria bromo junginius. Tyrimai tai pat rodo, kad išskiria stireną, etil benzeną, tolueną ir benzeną.
7 OTHER arba O Kitos plastiko rūšys Buteliai ir kt. Tam tikros plastiko rūšys gali išskirti Bisfenolį A (BPA).

Jei trumpai, nors ir oficialūs šaltiniai teigia, kad viskas normos ribose, tačiau galima būtų reikia vengti 1, 3, 6 ir 7 (polikarbonato). Naudoti geriau 2, 4, 5 ir 7 (išskyrus polikarbonatą).

Iš išskiriamų chemikalų labiausiai peikiamas BPA, tačiau Nacionalinis maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institutas sako, kad iš plastiko išskiriamas BPA neviršija nustatytų normų. Tik pabaigoje toks keistas tekstas:

Ar yra rizika sveikatai vaikams, kurie ilgą laiką vartoja čiulptukus?

Bisfenolio A vartojimas nesukelia pastebimo pavojaus sveikatai. Ši medžiaga į žmogaus organizmą gali patekti iš įvairių šaltinių, pavyzdžiui iš vandens butelių ar mikrobangų krosnelėse vartojamų indų. Reikalinga ir toliau sekti bei iš pateiktų duomenų nustatyti, ar vaikų naudojami čiulptukai gali kelti pavojų jų sveikatai.

Pavojaus nesukelia, bet reikia stebėti ar nesukelia. Hm…

Ar yra saugaus plastiko?

Nors teigiama, kad kai kurios plastmasės rūšys saugesnės už kitas, kai kurie tyrimai teigia, kad visos plastiko rūšys išskiria chemikalus, veikiančius panašiai kaip estrogenas ir galinčius sukelti rimtų sveikatos sutrikimų, net ir gaunant mažomis dozėmis. Taip pat pabrėžiama, kad chemikalus išskiria ir plastikas pažymėtas „BPA free“ (be bisfenolio A), kartais išskiriantis daugiau nei kiti.

Kitas tyrimas sako, kad bromo ir stibio junginiai (abu kancerogeniški) patenka į geriamą vandenį iš plastikinių butelių, ypatingai iš PET.

Hm.. tai gaunasi, kad nelabai yra tokio dalyko, kaip saugus plastikas.

Kuo tai gręsia?

Time.com rašo:

Higher levels of phthalates and other endocrine disrupters have been linked to earlier breast development in girls — a possible risk factor for breast cancer — and endocrine disrupters are a suspect in the rise in hypospadias, a correctable deformity of the urethra in boys. A 2008 study by Shanna Swan, director of the Center for Reproductive Epidemiology at the University of Rochester, found that boys born to women with high phthalate exposure during pregnancy were more likely to have genital abnormalities like undescended testicles and smaller penises than those born to women who had lower exposure.

Vienžo, mergaitėm gali pradėti anksčiau augti krūtys (galimai didinant krūtų vėžio riziką), o berniukai gali gimti su mažesnėmis varpomis. Mielos moterys, pasigailėkit savo dar negimusių sūnų! 🙂

Europos komisija pateikia tokius galimus endokrininių disruptorių poveikius:

Moterims: krūties ar reprodukcinių organų vėžiai, krūtų fibrocistozė, policistinis kiaušidžių sindromas, endometriozė, gimdos fibromos, įvairūs dubens uždegimai. Mažėjantis gimstančių mergaičių kiekis.

Vyrams: prastesnė sėklos kokybė, sėklidžių vėžys, blogai susiformavęs reprodukcinių organų audinys (nenusileidę sėklidės, maža varpa), prostatos ligos ir kt.

Ką daryt?

Nors oficialūs šaltiniai teigia, kad plastiko išskiriamų chemikalų kiekis yra normos ribose, manęs tai  vis tiek kažkaip nedžiugina. Geriausia, aišku, nenaudot plastiko, bet tai ne taip paprasta. Radau patarimų, mažinančių plastmasės riziką:

  • Vienkartinius plastikinius daiktus naudoti tik vieną kartą. Panaudojus – atiduoti perdirbimui.
  • Vaikiškus buteliukus geriau rinktis pagamintus iš stiklo, polietileno (2) ar polipropileno (5).  Puodeliai su snapeliu taip pat būna iš plieno. Buteliukų čiulptukus geriausiai rinktis iš silikono.
  • Jei naudojate polikarbonato (7) buteliukus, nekaitinkite. Jei atsiranda įbrėžimų ar įtrūkimų – nebenaudokite.
  • Geriamam vandeniui geriau nenaudoti plastikinių butelių. Jei naudojate, nenaudokite pakartotinai. Alternatyva – stiklo buteliai, plieno buteliai ar gertuvės. Stenkitės išgerti vandenį kuo greičiau, nes išskiriamo stibio kiekis didėja.
  • Nekaitinkite maisto plastikiniuose induose, ypatingai mikrobangų krosnelėse. Karštis pagreitina chemikalų išsiskyrimą. Panašiai veikia ir riebus maistas, aliejus.
  • Venkite maisto plėvelės, stenkitės, kad nesiliestų su maistu. Esant galimybei keiskite vaškiniu popieriumi ar popierine šluoste.
  • Venkite plastikinių dėžučių maisto transportavimui ir saugojimui – naudokite medžiagą, popierių ar kartoną. Plieniniai ar stikliniai indai – taip pat alternatyva.
  • Venkite plastikinių indų ir įrankių.

Plastiko dabar daug visur ir atrodo, kad gyventi be jo nebeįmanoma. Bet gal tai tik fantazijos trūkumas? 🙂

Galite prenumeruotis Ieškančių Mėnulio naujienas:


 

Žymos:,

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *