Skiepai nuo gripo

Nors žiniasklaida mirga nuo pasiūlymų skiepytis nuo gripo, manes tai kažkaip negundo. Vien pažiūrėjus į kelis (retus) pašalinius efektus, pagalvoji, kad gal vis dėlto gripas geriau? Vaxigrip informacinio lapelio:

 • pusiausvyros sutrikimai
 • refleksų sutrikimas
 • viso kūno ar jo dalies paralyžius (encefalomielitas, neuritas ir Guillain-Barré sindromas)

Įdomiai apie gripo skiepus parašė homosanitus.lt. Gal ir ne visiems autoritetas, bet logikos yra nemažai. Pagrindinė mintis – kasmet keičiasi vyraujančio gripo viruso atmainos, todėl skiepai dažniausiai nepataiko.

Galima dar ištraukti iš spintos paukščių ar kiaulių gripo istorijas, kai iš didelės panikos ir milijoninių išlaidų naujos vakcinos kūrimui ir pirkimui gavosi šnipštas visomis prasmėmis :).

Apie kiaulių gripą 1976-aisiais

Verta paminėti, kad paskubomis 2009 kurta kiaulių gripo „nauja“ vakcina jau buvo „sėkmingai“ naudojama 1976 metais (na, gal ne ta pati, bet nemačiau jokios info žiniasklaidoj apie pamokas išmoktas 1976-aisiais) :). Rekomenduoju paskaityti wikipedia straipsnį apie 1976 kiaulių gripo protrūkį.

JAV prezidentas Gerald’as Ford’as skiepyjamas nuo kiaulių gripo

Vien ko verta ši citata: „Alarmed public-health officials decided that action must be taken to head off another major pandemic, and they urged President Gerald Ford that every person in the U.S. be vaccinated for the disease’ despite prior knowledge that one version of the vaccine could cause neurological damage.“ Atkreipkite dėmesį į tai, kad spaudimą darė „public-health officials“. Ir dar viena citata: „Infections were only detected from January 19 to February 9, and were not found outside Fort Dix…  The strain itself killed one person and hospitalized 13. However, side-effects from the vaccine caused five hundred cases of Guillain–Barré syndrome and 25 deaths„. Nuo kiaulių gripo mirė vienas žmogus. O va Guillain-Barré sindromu susirgo apie 500 (40 mln. skiepytų) ir mirė 25… Išvadas darom patys, bet šansai pasigauti Guillan Barré tikrai buvo didesni nei laimėti aukso puodą Teleloto 🙂

Va taip buvo reklamuojama vakcina:

Diskusija su farmacininku

Pernai metais į darbą atnešė skiepų reklamą. Tai truputį pabuvau „troliu“ – pasiunčiau užklausą į info@endemik.lt. Atleiskit, nesusilaikiau :). Gavau atsakymą nuo pačio direktoriaus (kalba netaisyta) 🙂

[Aš] Rašote, kad „2000 susirgimų vidutiniškai tenka viena mirtis“ ir „Lietuvoje kasmes užregistruojama apie 100000 sezoninio gripo atvejų.“ Vadinasi Lietuvoje turėtų būti vidutiniškai apie 50 mirčių kasmet. Bet regis taip nėra, nors ir Lietuvos mirtingumas nėra pateikiamas. Gal jūs turite šiuos duomenis?

[Direktorius] …kiek supratau iš Jūsų gan išsamaus laiško, mūsų raštą Jūs išsinagrinėjote ypač atsakingai. Tai džiugina ir kartu teikia vilčių, kad ir kiti Lietuvos piliečiai taip įdėmiai skaito visą mūsų platinamą san.-švietimo medžiagą.

Pasirodo tai ne reklama, o šviečiamoji medžiaga 🙂 Na, nesvarbu… :). Skaitom toliau.

[Direktorius] Šioks toks patikslinimas – mirštama ne nuo gripo, o nuo jo sukeltų komplikacijų, ypač reumato (širdies raumens uždegimo). Tikslių skaičių kiek Lietuvoje kasmet mirštama nuo gripo sukeltų komplikacijų nėra, todėl rememasi kitų išsivysčiųsių šalių duomenimis, bei duomenimis, gautais tada, kada ligoniui iki fatalinės baigties virusologiškai buvo patvirtinta gripo diagnozė.

Kaip ir reikia tikėtis, nieko konkretaus. Nors šviečiamoji medžiaga sako, kad mirštama „nuo gripo ir jo padarinių“ :). Einam toliau.

[Aš] Rašote, kad „Lietuvoje iš tūkstančio gyventojų nuo gripo pasiskiepija vidutiniškai 30 asmenų. <…> Tuo tarpu JAV tūkstančiui gyventojų tenka net 250 pasiskiepijusių…“. Vadinasi JAV skiepijasi 25%, Lietuvoje – tik 3%. Toliau rašote „JAV kasmet nuo gripo ir jo padarinių miršta nuo 10 iki 40 tūkstančių žmonių“. Vadinasi pritaikius statistiką Lietuvai (kurioje gyvena ~100 kartų mažiau žmonių), Lietuvoje turėtų mirti nuo 100 iki 400 žmonių kasmet. Kodėl Lietuvoje, kur skiepijamasi labai vangiai, mirtingumas yra mažesnis?

[Direktorius] Čia ir yra besivystančių šalių (atsiprašau, kad aš taip nepagarbiai vadinu Marijos žemę, aš omeny turėjau kitas šalis – Latviją, Bulgariją ir pan.) problema – ypač žemas diagnostikos lygis. O dar senovės laikais Hipokratas rašė – “tikslios diagnozės nustatymas 80% išgijimo“. Paprasčiau tariant – žmogus miršta, o jo ligos istorijoje įrašoma – „mirties priežastis – idiopatinė“. Išversiu iš medikų kalbos – „nežinoma“.

Taip taip, pas mus tik geras diagnostikos lygis, kai reikia pasakyti, kad komplikacijos tikrai ne nuo skiepo :). Na tiek to :).

[Aš] Rašote, kad „nuo 1962 iki 1987 Japonijoje buvo įvestas privalomas kasmetinis visos šalies moksleivių skiepijimas nuo gripo. Manoma, kad dėl šios japonų iniciatyvos buvo išvengta nuo 49000 iki 73000 mirties nuo gripo atvejų“. Jei tai tokia sėkminga iniciatyva, kodėl buvo atsisakyta šios priemonės? Kodėl interneto šaltiniai mini kitus skaičius – „And in Japan, a policy of vaccinating schoolchildren against flu prevented an estimated 37,000 to 49,000 deaths per year from 1962 to 1987.“?

[Direktorius] Apgailestauju, kad šiuo metu neturiu pradinių šaltinių, bet pažadu, grįžęs namo juos rasiu ir Jums pateiksiu.

Kaip ir galima numanyti, stengtasi išvengti atsakymo apie priemonės nutraukimo priežastis. Ir verta paminėti, kad daugiau info negavau :).

[Aš] Kodėl nepateikiate šalutinio skiepų poveikio? Juk visada verta palyginti naudą su galima žala.

[Direktorius] Deja, šalutinį, arba nepageidaujamą poveikį gali sukelti ir iš pirmo žvilgsnio nekalta aspirino tabletė… O ką jau kalbėti apie kavą, jos gėrimo teikiamą malonumą ir to malonumo pasekoje išsivysčiusį miokardo infarktą… Aišku viena, kad  prieš skiepijantis, kaip ir prieš vartojant bet kokią vaistinę medžiagą, visada reikia tartis su medikais, kurie, mano įsitikinimu, apie mistinę skiepų žalą tikrai neturės ką pasakyti.

Bla bla bla bla… O aš atsiverčiu Vaxigrip informacinį lapelį, ir ten juodu ant balto parašyta – jokios mistikos tik Guillain Barre sindromas :). Gaila, kad medikai informacinių lapelių neskaito 🙂

Į sekantį užklausimą atsakymo negavau – manau, direktorius aiškiai suprato, kad skiepytis nesiruošiu :). Diskusija nenusisekė.

Nepriklausomų ekspertų požiūris

Ir mercola.com rašo apie gripo vakciną. Ilgas straipsnis, apžvelgiantis mokslinius tyrimus apie gripo skiepų (ne)efektyvumą, neščiųjų skiepyjimą, interviu su gripo skiepų aukomis ir tt.

Svarbiausia mercola.com rašinio dalis – pasiūlymas kaip saugotis nuo gripo:

 • Užtikrinti vitamino D vartojimą – saulė ir vitamino D3 papildai.
 • Vengti cukraus ir perdirbto maisto.
 • Nepervargti.
 • Mankštintis.
 • Vartoti omega-3.
 • Plautis rankas.
 • Naudoti naturalius antibiotikus – česnaką ir raudonėlio aliejų.
 • Vengti ligoninių.

Taip kad venkim ligoninių (kol galim) 🙂

Žymos:, , , ,

6 Responses to Skiepai nuo gripo

 1. darius sakė:

  Būkim sntūrūs diskutuodami apie vakcinas. Žmonės socialūs gyvūnai, gyvena tankiai, kai kurios ligos labai lipnios ir jas pavyksta sukontroliuoti tik vakcinų pagalba. Daug ligų pavyko sukontroliuoti vakcinų ir vaistų pagalba. Polio, raupsai, sifilis, laimas etc. Visi vaistai ir vakcinos turi šalutinius poveikius. Gripo vakcina, žinoma, kelia daug abejonių, kaip ir papilomos viruso, tačiau bendraudamas aš pastebiu kaip abejonių keliančių vakcinų ir vaistų kontekstas perkeliamas istoriškai nusistovėjusioms ligų gydymo praktikoms.

  • Andrius Andrius sakė:

   Dariau. Manau, kad kiekvieną skiepą reikia nagrinėti atskirai. Visuomenėje priimtas tikėjimas, kad skiepai padėto suvaldyti infekcines ligas – tačiau yra daug šaltinių teigiančių, kad tai nėra tiesa. Man tai pretekstas pasikuisti giliau. Nepretenduoju į teisingą nuomonę, bet noriu susidėlioti faktus ir pažiūrėti į viską be fanatizmo ir „bendrai priimtų tiesų“. Paprasčiausiai atsibodo būti mulkinamu :).

 2. Linas sakė:

  Autoriui siulyciau padiskutuoti su gydytoju infektologu, o ne privacios imones vadovu be medicininio issilavinimo. Ir kalbeti argumentu kalba is pirminiu saltiniu, o ne apzvalgu ar analiziu, kur pateikiami selektyvus duomenys. Taip pat susirasti oficialia PSO informacija, kuo remiantis nustatoma naujo gripo sezono vakcinos sudetis, kodel ji vadinama JAV miestu vardais, ir pan. Tuomet pasiziureti, kaip – geografine prasme – plinta sezoninis gripas. Na ir pabaigai, giliau panagrineti Japonijos atveji, masines vakcinacijos laikotarpiu naudotos vakcinos sudeti (palyginti ja su siuolaikiniu vakcinu sudetimi), kuo buvo pakeista masine vakcinacija (jie nebuvo tiesiog nutraukta), ir t.t. Sioje temoje vienos tiesos nera ir nebus, o skiepytis ar ne, yra laisvo pasirinkimo klausimas. Juk kiti ir onkologine liga siulo badavimu ir uzkalbejimais gydyti.

  • Andrius Andrius sakė:

   Linai,

   Endemik direktorius pasirašo „Gyd. XXX YYY“, todėl manau, kad medicininį išsilavinimą jis turi.

   Visa kita nagrinėti galima ir reikia – prisikasim ir prie šito skiepų temos aspekto. Nesiginčiju. Bet statistika, kuria aš nagrinėjau – skiepijimosi „populiarumas“ ir mirtingumas, mirtingumas nuo ligos ir mirtingumas nuo skiepo yra sunkiai nuginčijama.
   Bet pilnai sutinku su mintim, kad skiepai – apsisprendimo reikalas. Ir manau, kad taip turi būti su VISAIS skiepais. Ir tai, kad medikai sąmoningai nutyli pašalinius efektus – yra labai bloga praktika.

   Pabaigai noriu paklausti – koks jūsų santykis su GlaxoSmithKline, nes IP rodo, kad jūs iš ten.

 3. Linas sakė:

  Santykis labai paprastas – as ten dirbu, jau seniai. Ir skiepijuosi nuo gripo pastaruosius 10 metu, kiekviena sezona. Bet kaip ir minejau, cia kiekvieno asmens apsisprendimo reikalas. Nenoreciau toliau plestis. Siuo atveju, galiu buti ivardytas kaip suinteresuotoji puse. Todel ir siulau apie tai diskutuoti su gydytoju infektologu, nes ta diskusija bus visai kito lygio ir paremta visai kitais argumentais.

 4. Moskitas sakė:

  http://www.homosanitus.lt/lt/homo_sanitus/turinys/skiepai/Gripas_neuzkreciantis

  jei žmogaus organizme nebus sąlygų -jokie gripai negali jo susargdinti.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *