Vargas dėl tymų

paperŽiniasklaida mirga marga nuo „tymų protrūkio“. Nors ir pagrindinis motyvas yra gąsdinimai ir grasinimai nesiskiepijantiems, skiepo nenagrinėsiu (tai padarysiu truputį vėliau). Dabar tik noriu pacituoti ir pakomentuoti kelias įdomias vietas.

Delfi.lt straipsnis „Lietuvoje žaibiškai plinta tymai: laikas įvesti sankcijas už atsisakymą skiepytis?“

Vilniuje jau užregistruoti 27 tymų atvejai: susirgo 3 vaikai ir 24 suaugusieji.

Tai prie ko čia tie, kurie neskiepija vaikų, jei serga suaugę? Jei virusas pradėjo plisti nuo neskiepytų vaikų, kodėl nerašoma iš kur jie jį „parsivežė“? Turėtų būti nesunku atsekti.

O štai stabligė – kas kita. Mirtingumas nuo jos artėja prie 100 proc

JAV 2001-2008 mirtingumas nuo stabligės buvo 13.2%. Artėjam prie 100%? Beje, apie stabligės skiepus šiek tiek domėjausi čia.

Pavyzdžiui, kai kurių vakcinų negalima švirkšti pirmais gyvenimo metais, nes kūdikis gauna antikūnų iš motinos, o kai kurios labai svarbios kaip tik kūdikystėje.

Ypač Hepatito B rizika yra didžiausia kūdikystėje. Jau nagrinėjau tai, tačiau galima pasikartoti – užsikrečiame per kraują ir lytinių santykių metu. Mano vaikams rizika minimali. Bet kokiu atveju, bravo, Usoni 🙂

ULAC duomenimis, Gruzijoje tymais serga apie 3800 asmenų, čia užregistruotos ir dvi mirtys. Vienas iš mirusiųjų – 11 mėnesių kūdikis. Jungtinėje Karalystėje užregistruota apie 1500 tymų atvejų, mirė vienas žmogus.

O JAV vien per 2012 metus nuo MMR skiepo mirė 10 žmonių. Iš jų 8 – vienerių metų amžiaus. Baisu? Išgąsdinau? 🙂 Juk viskas priklauso nuo to, kaip ir kokią informaciją pateiksi. Manipuliuoti lengva.

Delfi.lt straipsnis „Sunegalavusius žmones medikai ragina neiti į darbą: tymai gali turėti ir nespecifinių simptomų, serga ir skiepyti“

Nuo tymų skiepijama jau 40 metų, vakcina saugi, pigi, viena dozė kainuoja vos vieną dolerį.

Na ir vėl apie tą patį… nebūna saugių skiepų. Net nereikia informacinio lapelio skaityt. Įdomiausia, kad pigumas irgi teigiamas faktorius :).

 Žinoma, būna įvairių alerginių reakcijų, susergama po skiepo, bet ir lėktuvai krenta, įvyksta automobilių avarijos, bet jų žmonės neatsisako.

Pala, pala… Taigi saugi vakcina…

…šiuo metu jau likviduoti raupai ir poliomielitas.

Kaip buvo „likviduotas“ poliomielitas jau nagrinėjausi. Reikės ir raupus pasinagrinėt :).

Dabar vyrauja ekologinė mada, vengiama bet kokių E, bet būna keistų požiūrių – žmogus nevalgo dešros su E, bet rūko. Atsiranda įvairiausių keistų teorijų: tai cinamonas viską gydo, tai soda.

Prie ko čia tymai ir skiepai? Ar čia bandoma taip pavaizduoti tuos, kurie drįsta abejoti skiepais? Rūkom, nevalgom dešros su E, o gydomės soda? Taip taip, o peršalimą gydom varlės odos nuoviru :).

Atsiradus vakcinoms, pasaulis pasikeitė neatpažįstamai.

Rimtas teiginys, nieko neprikiši :).

Didžiulę žalą dariusios ir daug gyvybių nusinešusios infekcinės ligos ėmė nykti.

Kiek teko skaityti, dauguma ligų ėmė nykti iki skiepų.

Pasak specialistų, tinkama terpė virusui plisti susidaro tuomet, kai skiepijimo apimtys šalyje tampa mažesnės nei 95 proc. Paskutinis tymų protrūkis mūsų šalyje įvyko 2002 m., o nuo 2003 m. registruojami tik pavieniai atvejai. 2010 m. Lietuvoje registruoti 2 tymų atvejai, 2011 m. – 7. Tačiau skiepijimų nuo tymų apimtys nuo 2000 m. stabiliai 0,05 proc. 2011 m. 2 metų amžiaus grupėje sudarė 93,7 proc.

Nežinau nei vieno skiepo, kurio imunitetas yra visam gyvenimui. Darom prielaidą, kad suaugę, kurie nėra pakartotinai skiepyti, neturi imuniteto. Tai kaip galima teigti, kad tik vaikų skiepijimas gali sukurti virusui nepalankią terpę? Juk dabar ir serga būtent suaugę. Ir kas tas „skiepijimų nuo tymų apimtys nuo 2000 m. stabiliai 0,05 proc“? Stabiliai ir tiek :).

Kodėl, regis, ir skiepytiems žmonėms nesusidaro imunitetas? Reikia pripažinti, kad sovietmečiu skiepijimų statistika buvo šiek tiek pagražinta, ne visi žmonės buvo tvarkingai paskiepyti, buvo tik tokie įrašai kortelėse.

Taip taip, serga skiepyti, o suabejoti skiepų veiksnumu nedrįstama. Kaltas felčeris, kuris pavogęs vakciną parnešė ją namo, o pacientui suleido fiziologinio tirpalo. O kas gali paneigti, kad jei medikai gražino skiepijimų statistiką, tai nepagražino ir nepageidaujamų poveikių statistikos? Juk viskas susiveda į darbo kultūrą, etiką ir keliamus tikslus. Jei tikslas yra statistika ir penkmečio planas, prie to ir dirbama.

Šiuo atveju reikia ir valstybės įsikišimo, kad būtų sugrąžintas skiepų prestižas.

Norit sugrąžinti skiepų prestižą? Tai nustokit gražinti statistiką, gąsdinti ir meluoti. Argumentuokite faktais, o ne propagandiniais pareiškimais. Sąmoningumas kyla ir žmonėms nebepatinka, kai juos durnina.

Bet kokiu atveju, kol skiepai nėra privalomi, spręsti tėvams.

Ir dar. Lietuvoje 2013 metais yra padidėjęs sergamumas skarlatina (priminsiu, kad skiepų nuo jos nėra). Kiek delfi.lt apie tai turi straipsnių šiais metais? Ogi lygiai nulį. O kiek apie tymus? Trylika.

Galite prenumeruotis Ieškančių Mėnulio naujienas:


 

Žymos:

3 Responses to Vargas dėl tymų

 1. Lukas sakė:

  https://www.coursera.org/course/vacctrials //siūlyčiau sudalyvauti ar bent išklausyti ypač šių straipsnių (apie skiepus) autoriui.

  • Andrius Andrius sakė:

   Lukai, dėkui už info. Būtinai pažiūrėsiu.

   Tačiau noriu atkreipti dėmesį į įrašo temą. Tai nėra skiepų veikimo mechanika, tai net nėra efektyvumas. Rašau išimtinai apie komunikaciją, propagandą, gąsdinimą, durninimą. Jei skiepai tokia dievo dovana, tai kodėl meluojama, gražinamos statistikos? Tada ir atsiranda tokių nepatiklių (kaip aš) 🙂

 2. Lina sakė:

  Super, Andriau, reiktu si straisni i Delfi nusiusti.

  apskritai, mane labai erzina ziauriai pavirsutiniskas zurnalistu darbas. Tiriamoji zurnalistika apskritai isnykusi. Rimtai, regis, jiems bonusus moka uz paspaudimus ant pavadinimo, o ne uz turini ir kokybe.

  Bele ka parasys, pacituos, nepatikrins ir net logiskai nepamastys.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *