Netradicinis požiūris į tradicinę šeimą

mes_uz_tradicine_seimaPamačiau Veidaknygėje neįmantrų paveiksliuką su šūkiu – „Mes už TRADICINĘ šeimą“ – tėtis, mama ir vaikas. Gražu, beveik idilė 🙂

Bet kažkodėl beveik visi komentarai po paveiksliuku yra apie gėjų šeimas ir jų galimybes įsivaikinti. Ar tai didžiausia  problema, kurią mes šiandien turim išspręsti? Visų pirma, ar pati tradicinės šeimos koncepcija – susituokę tėvas ir mama plius vaikas ar keli vaikai – yra tolerantiška dabartinei visuomenei? Ar tikrai viskas nukreipta į vaiko, kaip pilnavertės asmenybės, augimą?

Kaip jaustis vienišiems tėvams, kurių antra pusė kažkur dingo? Išsiskyrė, paliko, o gal mirė. Kaip jaustis toms poroms, kurių vienas dirba užsienyje? Ar jie pasidaro nebenormalūs ir nenusipelnę visuomenės pagarbos, nes „mes už TRADICINĘ šeimą“?

Konservatoriai sako:

Konservatorių manymu, tam, kad būtų išsaugota tauta, būtina saugoti šeimas, kurias jie įsivaizduoja kaip vyro ir moters santuokos pagrindu sukurtą visuomenės ląstelę.

LR Konstitucija irgi mini santuoką:

Šeima yra visuomenės ir valstybės pagrindas.
Valstybė saugo ir globoja šeimą, motinystę, tėvystę ir vaikystę.
Santuoka sudaroma laisvu vyro ir moters sutarimu.

Atleiskit, bet kuo susijusi čia santuoka ir šeima? Žmonės, oficialiai įforminę santykius, yra pranašesni? Jei pora nėra susituokusi ir turi vaikų, jie neprisideda prie tautos išlikimo? Klausimas – kur veda spaudimas tuoktis (kuris, beje, labai gajus Lietuvoje)? Atsakymo ilgai ieškot nereikia. Lietuva, anot Eurostat, yra trečia pagal santuokų kiekį Europoje tūkstančiui gyventojų. Kaip ir valio, viskas pagal planą. Tik yra vienas „bet“ – pagal santuokų ir skyrybų santykį mes irgi prie pirmaujančių – daugiau nei puse porų skiriasi. Tai gal ne santuokoj esmė?

Ir iš vis, kas ta tradicinė šeima ir kas ta norma? Tradicija – iš kartos į kartą perduodamos vertybės ir papročiai. Norma – dominuojančios elgesio taisyklės. Paimkim kelis šeimos ar individo aspektus:

 • Tradiciškai Lietuvoje buvo gausios šeimos – 4-5 vaikai nieko nestebindavo.
 • Lietuvoje yra normalu vartoti alkoholį, kai vienas 15 metų ir vyresnis (galvojau, kad nepilnamečiams gerti draudžiama) pilietis suvartoja 14,1 l gryno alkoholio per metus. Čia daug maž po 0,75 litro 5% stiprumo alaus per dieną.
 • Vidutiniškai Lietuvoje tėvai skiria vaikams po 7 min dėmesio per dieną.

Žiūrim, ką turim. Pagal senąsias tradicijas normalu turėti daug vaikų, pagal naująsias – vartoti alkoholį ir nesirūpinti vaikais :). „Susumuojam“ ir gaunam tradiciškai asocialias šeimas, ruošiančias klientus vaikų namams. Valio, draugai! 🙂

Apie tvirkinimą tradicinėse šeimose iš vis geriau nieko nekalbėt.

O čia tik man atrodo, kad problema slypi vertybėse? Tokiose kaip tolerancija, pakantumas, nuoširdumas, pagarba? Tokiose, kurių trūkumas trukdo bendrauti, skiria šeimas. Kas jas įdiegs vaikams, jei tėvai neskiria jiems dėmesio? Televizorius ar kompiuteris, prie kurių vaikai praleidžia didelę savo laiko dalį? Mokykla, kur svarbu prisiminti, kokios medžiagos susidarys įmetus cinką į sieros rūgštį, tačiau niekas nemoko tolerancijos ar bendravimo pagrindų? Rezultate turim tradicines šeimas, kur vaikai jaučiasi prasčiausiai, palyginus su kitom Europos valstybėmis.

Apie ką mes čia? Tikrai svarbu, kad vaikas turėtų ir tėvą ir motiną. Jei žmonėms svarbu, jie gali savo santykius įforminti. Tačiau svarbiausia, kad vaikas augtų geroje aplinkoje, jam būtų skiriamas dėmesys, duodama meilė, sukuriamas vertybinis pagrindas. Ir iš vis, norit tradicinės šeimos – skirkit dėmesio tradicinėms vertybėms. O tada homoseksualiems asmenims nebus ko vaikintis.

Ir jei jau kalbam apie tradicinę šeimą – pieškim viską kaip priklauso 🙂

Galite prenumeruotis Ieškančių Mėnulio naujienas:


 

Žymos:

6 Responses to Netradicinis požiūris į tradicinę šeimą

 1. Sky sakė:

  šaunūs straipsniai, bet apie šį norėtųsi padiskutuot: tolerantiškumas jokia vertybė. Šeima yra visuomenės ir valstybės pagrindas (!!!). Gamtos taip surėdyta, kad tik vyras ir moteris natūraliai gali susilaukti vaikų ir taip užtikrinti tautos ir valstybės išlikimą. Nei gėjai, nei lesbieties kad ir kokie tolerantiški bebūtų, vaikų turėti negali ir jų kuriama tauta pasmerkta išnykimui arba susiliejimui su kitomis, stipresnėmis tautomis. Ką tai reiškia Lietuvai, manau aiškinti nereikia.
  Ir dar viena tema, apie atimtus iš tėvų ir „puikiai auginamus vaikus“ svetimose šeimose: http://juvenalinejusticija.lt/

  • Andrius Andrius sakė:

   Kas čia nutiko, kad tolerancija yra tik gėjams ir lesbietėms? Nors jie irgi žmonės ir jų už tai kokie jie yra mušti nereikia, tolerancija yra žymiai platesnė sąvoka. Ar pas mus mažai patyčių vaikų tarpe? Ar tikrai visi visuomenės sluoksniai žiūri į kitus be paniekos? Ar tikrai mes toleruojame kitokius nei patys esam?

   O tai, kad gėjai ir lesbietės gali sunaikinti tautą, manau yra problemos išpūtimas. Nebent gamta taip padarytų, kad dauguma būtų netradicinės orientacijos… Nors tada paprasčiausiai pasikeistų tradicinės orientacijos sąvoka :).

 2. Laura sakė:

  geras piešinukas – trys mergaitės ir berniukas 😀

 3. Sky sakė:

  Tad tuomet netolimoje ateityje toleruosime ir santuokas su gyvunais, su numireliais, su vaikais, su daiktais – o kodel gi ne? juk jie taip pat nusipelno lygiu galimybiu.
  Gamtoje gimsta ir nelabai sveiku individu – kol jie taip pat nelaikomi norma? Ar tikrai reikia toleruoti visus kitokius, nei mes? Kodel net gyvunu veisles yra vertinamos tik grynos, niekas nenori visokiu neprognozuojamu misrunu? Toleruokime tuomet ir juos.
  Jau laikas pagaliau ismokti atskirti grudus nuo pelu.

  • Andrius Andrius sakė:

   Na prie ko čia tos santuokos tarp tos pačios lyties asmenų. Kalba apie toleranciją kitokiam asmeniui bendrąja prasme. Juk visi skiriamės savo išvaizda, socialiniu statusu, turtu, sugebėjimais.

   Nors jei gamta tokį sukūrė, tai kodėl kiti žmonės turėtų tai neigti?

   O jei norim netoleruot kitokių, tai gal tada nustokim mokėt pašalpas socialiai pažeidžiamiems, išgriaukim invalidų užvažiavimus į parduotuves, sumuškim juodaodžius. Juokauju, bet kaip žinot, kur yra tas toleruojamas nuokrypis, o kur ne? Kas jį nustatys ar nustato?

 4. aaa sakė:

  Negaliu nepakomentuot… 🙂

  1. Komentaruose aiškinate, kad straipsnis ne apie gejus ir lesbietes, o apie tolerancija visiems, bet straipsnyje vis tiek kalbate tik apie homoseksualus, ir kad reikia juos toleruot.
  2. Kas per konstitucijos iškraipymas? kur parašyta, kad šeima yra santuoka? Parašyta, kad
  „Šeima yra visuomenės ir valstybės pagrindas (kur matot žodį „santuoka“?)
  Valstybė saugo ir globoja šeimą, motinystę, tėvystę ir vaikystę (kur matot žodį „santuoka“?)
  Santuoka sudaroma laisvu vyro ir moters sutarimu (kur matote parašyta, kad tik tai yra vadinama šeima?)“
  Taip, kad Konstitucija mūsų yra gera. Galime drąsiai šeima vadinti tiek susituokusius, tiek ne santuokoje gyvenančius asmenis turinčius vaikų, galime vadinti išsiskyrusius ir vaikus auginančius asmenis, galime vadinti giminaičius. Šeima turėtų būti vadinami tie, kurie turi bendrų vaikų arba yra siejami giminystės ryšių.
  3. Akivaizdu, kad šeimos ir santuokos apibrėžimai konstitucijoje kai kam kliūva tik dėl to, kad neparašyta, jog santuoką gali kurti tos pačios lyties asmenys. Jei tik tai būtų įrašyta, tai visiems skeptikams konstitucija pasidarytų gera.
  4. Kaip kitaip apibrėžti šeimą, jei ne santuoka ir kraujo ryšiu? Jei gyvenu su vaikinu 2 mėn ir bendrai nuomojamės butą – mes jau šeima? Jei 20 m gyvenau su vyru ir turėjau vaikų, bet išsiskyriau. Tai mes su vyru šeima, nors ir nesimatome? Vyras su vaikais – šeima, aš su vaikais – šeima, bet aš ir vyras – jau nebe, nes nėra santuokos ir mes dairomės kitų antrų pusių.
  Jei eliminuojame santuoką, tuomet gaunasi, kad šeima yra tada, kai mes susigalvojame: ir tie, kurie santuokoje nugyveno 50 m ir į gyvenimą paleido vaikus, ir tie, kurie draugauja 2 mėn, o po 2 savaičių jau nebedraugaus… Tai kur čia logika?
  5. Baikit manipuliuoti teiginiais, kad dabar diskriminuojami jaučiasi vaikai, kurie turi išsiskyrusius tėvus, arba kurių tėvai gyvena užsienyje. Visiška nesąmonė. Pagal dabartinę konstituciją, jie kuo puikiausiai telpa į šeimos sąvokos apibrėžimą, kadangi yra susaistyti su tėčiu ir mama kraujo ryšiu (motinystė/tėvystė). Ir galiausiai, tiems vaikams tikrai nerūpi, kas parašyta konstitucijoje. Jie jaučia ir žino, kas yra jų šeima, nepaisant to, kad tėtis ir mama yra išsiskyrę.
  6. Nustokit manipuliuoti skyrybų statistika! Taip, ji pas mus yra tokia. Kraupoka sakyčiau. Ir taip, ji yra tokia, kadangi jauni žmonės pas mus pagal tradiciją tėvų yra aktyviai skatinami tuoktis. Taip, situacija yra tokia, bet na ir kas? Lyginat su Vakarais. ten statistika tipo geresnė. Bet ten žmonės tuokiasi vėlesniame amžiuje. O iki tol TURI N ilgalaikių (po 1 ir daugiau metų trunkančių) santykių, kurie galiausiai nutrūksta. Ir yra pakeičiami kitais ilgalaikiais santykiais. PASAKYKIT GUDROČIAI, koks skirtumas tarp poros, kuri po 2 metų santuokos išsiskyrė, ir poros, kuri nebuvo susituokusi, bet išsiskyrė po 2 m draugystės? O GI TOKS, kad pastarosios poros skyrybos nepapuolė į skyrybų statistiką, nepaisant to, kad jos buvo tokios pat skaudžios, gal būt ta pora net turėjo vaikų…. TAIGI, NORIT SUMAŽINTI LIETUVOJE SKYRYBŲ SKAIČIŲ, LEISKITE TUOKTIS TIK NUO KOKIŲ 30 METŲ. O DAR GERIAU, nuo 50 m. Kad apsidraustume nuo į statistiką papuolančių skyrybų dėl vidutinio amžiaus krizės… 😉
  7. O dar didesnis absurdas yra aiškinti, kad Lietuvoje kas antra pora skiriasi, o štai homoseksualai tai jau šventieji, love and piece… Vargšai, jiems tuoktis neleidžia. Čia kas per marazmas? Jie gali manipuliuoti šita nesąmone tik tol, kol tuoktis jiems neleidžia. Nes kai jie pradės tuoktis, o vėliau, neabejotinai, ir skirtis, jų skyrybos taip pat PAPULS į STATISTIKĄ! 🙂 Ir va tada paaiškės, kad gėjų ir lesbiečių santuokos tik padidino bendrą skyrybų procentą. O skirsis jie taip pat dažnai, o gal net dažniau nei heteroseksualai. Kadangi kai nėra skirtingų lyčių – nėra ir natūraliai gimstančių vaikų, o kai nėra vaikų, ir santykius išlaikyti yra sunkiau. Dėja, jau taip yra.
  8. Neabejotinai, kai homoseksualai galės tuoktis, jie pradės reikalauti vaikų. Ir, mano nuomone, jie labiau norės savų, o ne įvaikintų, kaip dabar GARSIAI aiškinama, neva asocialūs heteroseksualai vaikus gimdo ir pameta, o gėjai ir lesbietės in love and piece, gražiai vaikučius užaugins. ABejoju… Sekantis žingsnis bus masinis vaikų gimdymas po dirbtinio apvaisinimo homoseksualų šeimose. (ir čia nieko nuostabaus. Visi žmonės labiau nori auginti savo, o ne kitų pamestus vaikus…) Klestės spermos bankai ir surogatinė motinystė. Vaikus galės pirkti kaip parduotuvėje ir dar bus labai madinga. Taip, kad homoseksualų santuokos vaikų globos namuose auginamų žmogučių skaičiaus nesumažins, o gal net padidins… Kadangi net ir homoseksualų, kaip ir kitų paprastų žmogelių tarpe, atsiras tokių, kurie po to, kai surogatinė motina jiems pagimdys vaiką, pames jį, nes dviejų „tėvelių“ keliai išsiskirs… arba po to, kai dvi „mamytės“ pradėjusios vaiką su donoro sperma susipyks, kad vaikas gimė ne toks, kokio tikėjosi…

  Šiaip jau aš sakyčiau, kad tegu tie homoseksualai turi teisę sudaryti civilinę santuoką. tada bent pamatysime, kad ir jie dažnai skiriasi. Bet vaikų duoti jiems aš tikrai nesutinku ir nesutiksiu… Kadangi vaikams reikia žinoti, kad jie turi tėtį – vyrą, ir mamą – moterį, tam, kad užaugtų pilnavertėmis asmenybėmis.
  Man tik baisu, kad kuo toliau, tuo didesnę sumaištį siekiama visuomenėje sukelti. Panašu, kad tuoj turėsiu eiti reikalauti savo, kaip TIKROS MOTERS ir MAMOS teisių prie Seimo su plakatu: „Aš moteris ir myliu vyrus“….

  Ačiū už dėmesį.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *