Seminaras „Kas griauna ir kas kuria santykius“

sirdisAntras iš devynių Rimvydo Židžiūno požiūrio plėtimo seminarų. Stipru. Rekomenduoju :). Pirmo seminaro santrauka čia.

Niekam ne paslaptis, kad santykiai tarp žmonių, meilė, šiluma yra linkę blėsti, džiaugsmas buvimo kartu yra linkęs mažėti. Priežastis yra tame, kad mes dažnai turim iliuziją, kad radus idealų partnerį, jis/ji padarys mus laimingais. Realybė yra tai, kad būtinas nuolatinis augimas, turim nuolat mokytis mylėti. Juk niekam neatrodo keistas tobulėjimas profesinėje sferoje. Mes taip pat dedam dideles pastangas tobulėdami partnerio „ieškojimo“ fazėje. Tačiau randam, tada pradedam gyventi kartu. Toliau juk “reikia gyventi”, kam čia tobulėti? 🙂

Pasąmonės vaidmuo santykiuose

Niekas nemoko kaip gyventi šeimoje, todėl pradedant gyventi kartu nusileidžia vaikystėje įdiegtos programos – būti tėvu, vyru, žmona ar pan. Viską daro pasąmonė – programos ateina iš tėvų, senelių, giminės, TV. Tik tos programos dažniausiai yra pasenusios :).

Kaip veikia pasąmonė santykiuose? Vyras ir moteris susitinka. Pradeda patirti teigiamas emocijas (trumpalaikes). Emocijos padeda sukaupti kažką pastovaus – gimsta jausmas (ilgalaikis). Pradedam jausti ryšį, žmogus pasidaro artimas, jis išskiriamas iš kitų žmonių. Pasąmonė užfiksuoja, kad šitas žmogus tave džiugina.

Kai artimi žmonės pradeda jausti neigiamas emocijas (pyktis, vengimas, t.t.) – tai stumia vieną nuo kito. Pasąmonė negalvoja, kad „aš kaltas“. Ji sako, kad „kitas kaltas“. Pasąmonė užfiksuoja “jis skaudina”.

Ir taip visą gyvenimą – džiugina – skaudina – džiugina – skaudina. Ir šitą sadomazochizmą vadiname santykiais :).

Dėl visko kaltas EGO?

Buvo įdomus tyrimas su žiurkėmis. Narve buvo du „pedalai“ – vieną paspaudus buvo duodamas maistas, kitą – patiriamas orgazmas (elektrodas į smegenis ar pan.). Vietoj to, kad pavalgyt ir tada „pakaifuot“, visos žiurkės mirdavo badu :).

Žmonės irgi pradeda naudotis tuo, kas džiugina. Pasąmonė mano, kad kitas žmogus yra priemonė, kad man būtų gerai – žmogus pavirsta daiktu. Pasąmonė sukuria ir aktyvuoja programą EGO – „man gerai” (O kaip tau? Nežinau 🙂 ).

Tada įsijungia skaičiuoklė/santykių buhalterija – kiek gavau ir kiek turėjau už tai padaryti. Santykiai pavirsta mainais. Ir kol balansas teigiamas dažniausiai neskaičiuojam. Iki konflikto. O tada prisimenam viską. 🙂

Kitas svarbus aspektas – baimė. Jei įkišai ranką į ugnį, kitą kartą nekiši – didini distanciją nuo ugnies. Santykiuose pasąmonė pradeda generuoti baimę. Pvz. vyras buvo neištikimas – įskaudino moterį. Tada moterį pradeda persekioti jausmas, kad nori ją mesti, palikti. Ką daro pasąmonė?

 • Atsiranda agresija nukreipta į kitą – kerštas. Pvz. moteris grįžta „pasikvepinusi“ vyriškais kvepalais :). Nori kad ir kitam skaudėtų. Esi agresorius.
 • Atsiranda agresija nukreipta į save – „aš netikelė“, „aš taip leidau“. Jautiesi auka.

Vėliau dažnai keičiasi rolėmis – auka tampa agresoriumi ir atvirkščiai. Nuostabus žaidimas, kuris su santykiais visai nesusijęs :). Prasideda „santykių aiškinimasis“.

Kodėl tokie žmonės neišsiskiria? „Kur eisi, juk visur tas pats, „Muša, bet savas“. Atsiranda prisirišimas. Pasąmonė mato, kad gauni daugiau pliusų, nei minusų. O galvojam, kad tai yra meilė.

O juk galima gyventi ir be konfliktų ir be mainų. Panašiai kaip santykių pradžioje – tai „demo“ versija, t.y. kas gali atsitikti, jei jie abu tobulės santykiuose.

Kai spontaniškai atsiranda meilė, ji būna didesnė už EGO. Tada prarandi protą, kitas žmogus pasidaro svarbesnis už tave patį. Apima palaima, euforija. Netobulėjant EGO išlieka (nors gali ir didėti – juk mums niekada negana :)), o meilė mažėja, pasąmonė įjungia stabilizuojančias programas, tokias kaip prisirišimas. Prisirišimas sukuria kasdienybę, saugumą. Meilė – ištirpimas kitame žmoguje, o EGO yra nutolimas vienas nuo kito.
Kaip išeiti iš užburto rato? Kaip užeiti už EGO/baimės?
Svarbu suvokti, kad nemoki būti laimingu kartu. Svarbu, ne kad man būtų gerai, o mes esam tam, kad būti laimingais kartu. Reikia pradėti mokytis. Įdomu tai, kad šiuolaikinė psichologija stiprina EGO, o dvasiniai mokymai padeda jį peržengti.

Galima patirti ir suprasti, kad esu ne kūnas/emocijos/protas/jausmai, o siela. Nesvarbu, kas tai yra, bet paprasčiausiai galima taip jaustis. Tada matai iš šalies savo kūną/emocijas/protą/jausmus. Kai vyras ir moteris susitinka, dvi sielos susijungia (EGO nesvarbu). Pradedi jausti kitą žmogų kaip save – jauti mintis, skausmą. Įvyksta susiliejimas – tai ne jausmas, o palaima. Ką reikia daryti, kad santykiai išliktų? Reikia keisti požiūrį, kad santykiai yra super svarbu. Atsiranda motyvacija peržengti EGO. Keistis verta ne dėl savęs, ne dėl kito, o dėl santykių.

Iš kur ta EGO programa? Ji atsiranda socializacijos metu. Bara tėvai, skaudina kažkas – atsiranda apsauga nuo traumų – EGO. Jo negalima sunaikinti, tačiau jį galima “įtikinti”, kad viskas yra gerai – gyvenimas pilnas džiaugsmo – tavo traumos išgydomos.

Vyro ir moters skirtumai

Moteris tampa laiminga, kai atsiskleidžia.  Jos laimė – įvairovėje. Moteriai reikia sukurti palankias sąlygas atsiskleidimui, tačiau jei moteris pati nežino, kaip atsiskleisti, vyras tuo labiau to nežino :).

Vyras tampa laimingas tada, kai tampa kažkuo ypatingu. Jam svarbi kryptis, konkretumas.

Bendro pasaulio kūrimas

Pora yra ne tik vyras ir moteris, bet ir asmenybės. Abu žino, kaip reikia gyventi, dažniausiai žinias atsinešdami iš savo šeimos. Kuris scenarijus laimės? Geriausia, kai pora kuria naują scenarijų, nes netinka tėvų brėžiniai. Kuriam tol, kol tinka abiems. EGO būsenoje bendro scenarijaus kurti neįmanoma.

Reikia nepamiršti ir skirtumo tarp lyčių:

 • Vyras – pasaulio statytojas.
 • Moteris – įneša gyvybę, grožį, energiją, įvairovę. Gali siūlyti idėjas vyrui, bet pati nestatys.

Pabaigai

Santykiai – tai tai kas vyksta tarp mūsų: artumas, kooperacija, dalinimasis, pagalba, atvirumas, tarnavimas, dievinimas, visiškas priėmimas, buvimas savimi, augimas, atsiskleidimas, ir realizacija.

Meilė ne akla, ji leidžia matyti. O va EGO yra aklas.

Esminės seminaro mintys:

 1. Atsiradęs meilės jausmas yra pasiūlymas išmokti taip būti kartu.
 2. Visa kas vyksta santykių sferoje moko mus mylėti.
 3. Meilės kaina – EGO.
 4. Santykių išmintis ir pagrindinė strategija – “laimi abu”.

Galite prenumeruotis Ieškančių Mėnulio naujienas:


 

Žymos:

3 Responses to Seminaras „Kas griauna ir kas kuria santykius“

 1. Ruta sakė:

  Skyrely Vyro ir moters skirtumai paskutinej eilutej yra du kart tas pats zodis 🙂

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *