Straipsniai

Vitaminas C – nepripažintas vaistas nuo visų ligų?

fruit01Vienas esminių dalykų, kuriuos skelbia sveikos gyvensenos propaguotojai apie vitaminą C yra tai, kad jis padeda gydyti kone visas ligas – nuo peršalimo iki vėžio. Jis būtinas norint, kad imuninė sistema veiktų „kaip numatyta gamintojo“ :). Skamba labai įspūdingai ir kaip visada kyla klausimas – ar viskas tikrai taip gražu? Gilinamės.

Kaip sugyventi su medicina

paperRadau įrašą (ačiū Facebook!), kuris užkabino. Parašyta rusiškai, bet esu iš laisvai rusiškai kalbančių ir skaitančių kartos 🙂 Kaip visada, atmetu lyriką ir darau santrauką.

Kelionė lietuvišku skiepų kalendoriumi VII. B tipo Haemophilus influenzae infekcija

syringeKeliaujam toliau. Sekanti aptariama liga iš Infanrix-IPV+Hib vakcinos yra B tipo Haemophilus influenzae infekcija.

Erkinio encefalito skiepai ir logika

erkePer radiją išgirdau apie norą kompensuoti skiepus nuo erkinio encefalito dėl padidėjusio sergamumo. Ir straipsnis ta tema yra. Iniciatyva kaip ir sveikintina, vis žmonėms geriau. O skiepų tema man patinka, todėl skaitau ne tik antraštes. Bet kažkaip eilinį kartą nesueina galai.

Braškės

IMG_0771Kokia palaima, kai galima kiekvieną rytą atsikėlus ir žinoma padarius mankštą nubėgti į braškių lysvę ir mėgautis.. mėgautis.. mėgautis

Nesveikiausias „sveikas“ maistas

foodYra sveikas maistas ir yra „sveikas“, kurio „sveikumas“ gimęs iš gudraus marketingo, liaudyje gimusių mitų ar balai žino kur. Stiklinė apelsinų sulčių, dribsniai – juk tikrai sveikam maistui priskiriami dalykai. Straipsnis mercola.com – kaip tik „sveiką“ maistą.

Farmacija, skiepai ir „mokslas“

drugsVerdant diskusijomis apie skiepus, skiepų šalininkų pagrindinis argumentas yra tai, kad skiepai yra mokslo pasiekimas, todėl yra neginčijamas gėris. Drįstantys abejoti šiais išradimais įvardinami tamsuoliais. Net ir ministras Andriukaitis savo atsakyme visuomenei sako: „Skiepijimų efektyvumas, saugumas, įtaka užkrečiamosioms ligoms, užkrečiamųjų ligų epidemiologiniai dėsningumai, protrūkių rizika yra pagrįsti mokslo tyrimais, nuolat atliekami nauji tyrimai ir publikuojami rezultatai„. Tačiau vienas dalykas kažkaip prasprūsta pro skiepų šalininkų akis – už mokslo stovi žmonės. Jie turi savo tikslų, lūkesčių, ambicijų. Ir… ne visada naudoja švarius metodus.

Ką išduoda šlapimo kvapas ir spalva?

paperŠlapimas gali atskleisti vertingos informacijos apie kūno šalinimo procesą ir bendrą sveikatos būklę. Šlapimo spalva gali keistis nuo maisto, vaistų ir papildų, geriamo vandens kiekio, fizinės veiklos ir nuo paros meto. Kai kurios ligos taip pat gali keisti šlapimo savybes, todėl tikrai nepamaišys tai žinoti.

Gauti tikslią informaciją bus galima tik laboratorijoje, tačiau bendras tendencijas galima pamatyti ir plika akimi.

Autizmas ir skiepai – susiję ar ne?

syringeVisi, kas nors kiek domisi skiepų klausimu, žino pavardę Wakefield. Andrew Jeremy Wakefield (g. 1957 m.) yra buvęs britų medikas žinomas dėl savo 1998 metų tyrimo, kuriuo susiejo MMR (kiaulytė, raudonukė, tymai) skiepą ir autizmą. Netgi wiki sako, kad jo tyrimas yra melagingas, o tolesni tyrimai jokių sąsajų nerado.  Iš Wakefield’o atimta gydytojo licencija ir teisingumas šventė pergalę. Tačiau atrodo, kad iki tikros pergalės dar toli.

Nevalytų dantų sveikata

paperUžkabino Lryto.lt antraštė „Kodėl aš jau 8 metus nesivalau dantų ir esu sveikas“. Antraštės darbas intriguoti, o mano darbas – patikrinti :).

Pagijusi vegetarė, kalcis ir dantys

Užklydau į vieną įdomų blogo įrašą „Pagijusios vegetarės istorija„. Moteris skelbiasi po 17 metų „atsikodavusi“ nuo vegetarizmo. Neskaitant prakeiksmų jos mitybos mokytojams ir pagiežos kitiems vegetarams, viskas tvarkoj, kiekvienas turi teisę rinktis. Bet labiausiai nustebino pareiškimas: „būdama vegetarė netekau beveik pusės labai gražių dantų. Mat ne tik nevalgiau mėsos, bet septynerius metus neėmiau į burną jokių pieno produktų. Organizmui trūko kalcio, dantys byrėjo gabalais“. Ar tikrai veganinė dieta neduoda pakankamai kalcio? Ar čia kitur šuo pakastas?

Maistas, pH balansas ir sveikata

Vėžinių susirgimų daugėja, sirgti yra normalu. Regis medicina aukšumoj, higiena ir sanitarinės salygos puikios, gyvenimo trukmė ilgėja, tačiau „rimtomis“ ligomis serga ir vaikai… Daug gydytojų ir mitybos specialistų mano, kad esmė yra šiuose dviejuose žodžiuose: pH disbalansas. Gilinamės.

„Žaizda gyja greičiau, kai kvėpuoja“ – ar tikrai?

pleistraiVisi žinom, kad susižeidus pleistro reikia tik iš pradžių, vėliau žaizda turi „kvėpuoti“, kad greičiau gytų. Viskas kaip ir logiška, gamtoje nėra pleistrų ir gyvūnams žaizdos sugyja be medicininės pagalbos. Bet kažkur nugirdau, kad tai ne visai tiesa.

Džiovintas ar šaldytas?

Sveikas maistas visada siejasi su šviežiomis daržovėmis, vaisiais ar žalumynais. Sezono metu visada galima užsiauginti, nusipirkti pas ūkininkus ar iš bėdos parduotuvėje. Ne sezono metu maistas ant mūsų stalo patenka nukeliavęs tūkstančius kilometrų, praradęs savo maistinę vertę ir apdorotas ne …

Kava – 10 priežasčių negerti ir 10 priežasčių gerti

kavos_puodelisKava – vienas iš kontraversiškų gėrimų. Vieniems tai ryto pradžia, kitiems – vengtinas narkotikas, tretiems – puikus antioksidantų šaltinis. Puiki tema pasigilinti :).

Aš asmeniškai kavą geriu išskirtinėmis progomis, daugiau pasilepinimo/pasimėgavimo tikslu – skanus gėrimas ir tiek :). Prieš kelis metus gerdavau kasdien, bet vėliau įtikėjau, kad tai nėra itin geras gėrimas, todėl pradėjau vengti, kol galiausiai nesumažinau iki 1 puodelio į savaitę. Tačiau stengsiuosi būti nešališkas ir neieškosiu vien prieš kavą nukreiptų faktų.

Vargas dėl tymų

paperŽiniasklaida mirga marga nuo „tymų protrūkio“. Nors ir pagrindinis motyvas yra gąsdinimai ir grasinimai nesiskiepijantiems, skiepo nenagrinėsiu (tai padarysiu truputį vėliau). Dabar tik noriu pacituoti ir pakomentuoti kelias įdomias vietas.

Repelentai nuo uodų – efektyvumas ir saugumas

uodasEsu išbandęs nemažai priemonių nuo uodų – eko-purškalus, kvepiančias apyrankes, ultragarsą skleidžiančius prietaisus, žvakes ir tradicinius purškalus su pesticidais. Vienareikšmiškai laimi „chemija“. Bet jei uodai sveikatai rimtų problemų nesukelia, tai kaip su chemija? Kokios rizikos?

Kaip greitai ir paprastai pašalinti erkę

Visi žino, kad traukiant erkę nereikia jos dusinti aliejuje, nereikia rauti, kad neliktų jos „žandikaulio“ po oda. Bendra praktika skamba taip: Sudėtinga pirštais ištraukti erkę taip, kad jos nesuspausti, nesutraiškyti ir neapsikrėsti, jei erkė turi ligos sukėlėjų. Todėl geriausia tai …

Erkinis encefalitas, skiepai ir reklama

Pamačiau „Lietuvos ryte“ erkinio encefalito skiepų reklamą. Pralinksmino.

Nemokamas supermaistas – dilgėlės

dilgelesDilgėles jau kelios savaitės kaip styro po kojomis ir yra vartojamos – į kokteilius, sriubas ar salotas. Pasirinkau keletą įdomių faktų apie šį supermaistą.

Nemokamas supermaistas – garšva

garsvaPavasaris. Kas netingi, džiaugiasi pavasarinių žolių derliumi :). Viena iš esminių valgomų žolių mūsuose – garšva.

Kūnas žino, ko nori. Ar tikrai?

sokoladasNe karta esu girdėjęs, kad kažkam kūnas reikalauja tam tikro maisto. Tai dažniausiai traktuojama, kaip neginčijamas dalykas, nes „organizmas žino geriau“. Gerai, jei norim morkos ar špinato (jei taip išvis), bet iš jei norim bandelės ar pyrago? Irgi gerai?

Saldesnio miego beieškant

tailandeKiekvienas turim savo mėgstamą miegojimo padėtį. Ar yra koks skirtumas kaip miegot?

Viena ausim girdėjau, kad geriausiai miegot ant nugaros, tačiau sunkiai sugebu tokioje padėtyje užmigti. Kokios pasekmės, jei miegu ant šono ar ant pilvo? Ar yra koks skirtumas, ant kurio šono?

Kelionė lietuvišku skiepų kalendoriumi VI. Poliomielitas

Keliaujam toliau. Sekanti aptariama liga iš Infanrix-IPV+Hib vakcinos yra poliomielitas. Viso žinom, kad tai baisi liga ir skiepai ją suvaldė. Ar tikrai taip yra?

Saugaus plastiko beieškant

Bendradarbis pasidalino paveiksliuku apie plastiko rūšis ir pavojus ir tuo pačiu privertė prisiminti jau primirštą info. Įdomu tai, kad vieni šaltiniai įvardina tam tikras plastiko rūšis kaip saugias, ar saugesnes, o kiti – tam prieštarauja. Kaip yra iš tikrųjų?

Kelionė lietuvišku skiepų kalendoriumi V. Kokliušas

Keliaujam toliau. Sekanti aptariama liga iš Infanrix-IPV+Hib vakcinos yra kokliušas. Bandom pažvelgti ar tai yra tokia baisi liga, kurios pavojai yra rimtesni nei vakcinos rizika?

Apie tai, ką darome kas dieną, bet retai kada aptarinėjame

paperPerspėju, įrašas neskirtas jautrios sielos ar skrandžio žmonėms. Viskas suksis apie dovanas, kurias kas dieną atnašaujame porcelianiniam dievui. To, ko vidutiniškai per gyvenimą prigaminam apie 5 tonas. Kas nors atspėjo, apie ką kalba? 🙂

Kelionė lietuvišku skiepų kalendoriumi IV. Stabligė

Keliaujam toliau. Sekanti aptariama liga iš Infanrix-IPV+Hib vakcinos yra stabligė. Vėl keliam klausimą: ar skiepo nauda ir poreikis atsveria rizikas?

Kelionė lietuvišku skiepų kalendoriumi III. Difterija

Keliaujam toliau. Kas neskaitė, prieš tai buvo nagrinėtos Hepatito B ir Tuberkuliozės vakcinos. Sekanti skiepų kalendoriuje yra vakcina siekianti apsaugoti nuo visos eilės ligų – difterijos, stabligės, kokliušo, poliomielito, b tipo Haemophilus. Jei rašysiu apie visas ligas iš karto, bus sunku perskaityt viską neužmigus, todėl imsimės kiekvienos ligos atskirai, nors skiepo sudėtis ir šalutinis poveikis bus bendri.

Kelionė lietuvišku skiepų kalendoriumi II. Tuberkuliozės vakcina

Keliaujam toliau lietuviško skiepų kalendoriaus puslapiais :) . Antras skiepas, kurį turi gauti kūdikis yra BCG (nuo tuberkuliozės). Jį ir paanalizuosim.