Farmacijos pramonė ir jos tikslai

Jei jūsų paklaustų, ko siekia farmacijos įmonės – manau daugelis atsakytų „uždirbti iš vaistų gamybos“. Viskas kaip ir logiška, žmonės serga, vadinas kažkas turi gaminti vaistus. Juk ne visi turi žinių ar valios gyventi sveikai ar gydytis pačiam. O ir savigyda pavojinga bei ne visos ligos lengvai gydomos namų sąlygomis.

Paimkim vieną didesnių farmacijos kompanijų – Glaxo Smith Kline (GSK). Jų oficialiame puslapyje yra užrašyta tokia misija:

… we improve the quality of human life by enabling people to do more, feel better and live longer.

Viskas kaip ir gražu – didinti žmonių gyvenimo kokybę, kad jie geriau jaustųsi ir ilgiau gyventų.

Tačiau pamąstykim ciniškai. GSK (naudoju tik kaip pavyzdį, kuris pritaikomas visoms kitoms šios industrijos kompanijoms) yra pelno siekianti įmonė, kurios dabartinė vertė yra beveik 112 milijardų dolerių. Pajamos – 43 milijardai, kas yra truputį daugiau už Lietuvos BVP 2011 metais (42 milijardai dolerių). Pelnas – 8 milijardai. Vėlgi, kaip ir nieko blogo, žmonės gerai dirba, todėl ir uždirba :). Kaip ir kiekvienos normalios įmonės, GSK tikslas yra pelnas. Pelnas didinant rinkos dalį, atrandant naujas rinkas, didinant pardavimus ar mažinant išlaidas. Pagal dabartinį pasaulio supratimą – sveika įmonė turi augti. Juk didelė dalis tų 112 milijardų yra kažkieno investuoti pinigai, ir vienintėlis jų tikslas – gauti daugiau nei jie investavo. Logiška. Juk niekas nevertina GSK pagal išgydytų žmonių kiekį, juos vertina tik pagal uždirbtų pinigų kiekį.

Farmacijos pajamos didėja, kai:

 • Žmonės daugiau serga. Tam įtakos turi nesveikas gyvenimo būdas, aplinkos užterštumas, stresas ir tt.
 • Gydytojai išrašo daugiau vaistų nei jų iš tikro reikia. Žinoma, gydytojų moralė tikrai aukšta, tačiau pagunda išvažiuoti į konferenciją Havajuose ar kitaip būti apdovanotam vaistų vadybininko yra didelė :). Savo ausimis girdėjau, kaip vaistininkas siūlė „mušti“ temperatūrą >38°.
 • Sukuriami nauji vaistai/vakcinos. Geresni, naujesni, efektyvesni…
 • Rinka atimama iš konkurentų.
 • Pigūs vaistai parduodami brangiai. Pažiūrėkit, kiek kainuoja paracetamolis, ir kiek kainuoja paracetamolis su citrinos skoniu pavadintas įmantriu vardu 🙂
 • Kai vaistai neturi gydomojo poveikio. Perki vienus – nepadeda, tada perki kitus.
 • Sukuriami vaistai tik malšinantys simptomus, bet negydantys ligos, todėl žmonėms jų reikės pastoviai. Tas pats paracetamolis – tam kartui jausies geriau, bet sveiksi ilgiau.
  Galima išvesti paraleles su kitomis industrijomis, kur produkcija gaminama nelabai kokybiška, siekiant skatinti vartojimą.
 • Skleidžiamos ligos. Juk vos ne vieša paslaptis, kad kompiuterinius virusus kuria antivirusų gamintojai. Beto, kompanijos Baxter gaminamoje gripo vakcinoje, kuri buvo pasiųsta 18-ai šalių, buvo rastas paukščių gripo virusas. Netyčia. Aha…
 • Vaistai, gydydami vieną ligą, sukuria kitas ligas. Paskaitom pašalinį poveikį…
 • Atsiranda naujos ligos. Evoliucionuoja ne tik žmonės 🙂
 • Skleidžiama panika. Kempinligė, paukščių gripas, kiaulių gripas. Turėjo mirti milijonai, bet vietoj to vaistinėse buvo milijoninės apyvartos 🙂

Vėlgi, nenoriu nieko kaltinti ir kurpti sąmokslo teorijų. Grynai teorinis pasvarstymas. Kita vertus, kas gautųsi, jei žmonės būtų sveiki? Tokios kompanijos kaip GSK susidurtų su dideliais sunkumais. Jiems reikia, kad žmonės sirgtų.

Po akim pasitaikė įdomi žinutė. Anot tyrimo, Prancūzijoje 50% vaistų negydo, 20% prastai toleruojami ir 5 % turi rimtą pašalinį poveikį. Hm… lieka 25% „normalių“ vaistų… Gal visgi tas teorinis modelis ne toks ir nerealus? 🙂

Apie ką aš čia? Atsargiai reikia su ta farmacija. Žinoma, turbūt yra atvejų, kai vaistai būtini, tačiau peršalus reikia arbatas gerti, o ne paracetamolį, ar dar blogiau – antibiotikus.

Nesirkit 🙂

Žymos:, , , ,

One Response to Farmacijos pramonė ir jos tikslai

 1. VšĮ "Sveikatos link" sakė:

  Sveiki,
  Pagarba už drąsą:) Žmonės šiuo metu vaistus „valgo“ (ne vartoja) kibirais. Jie perka ne vaistus, o „akcijas“. Reikia nereikia, gal pravers, juk šiandien jiems nuolaida! Pašalinių poveikių niekas neskaito. O ten tiek visko! Pvz.: akių lašuose sieros (arba druskos)rūgšties likučiai:) Ar nekyla klausimas, kam? Tam, kad lėtai Jūsų akys būtų veikiamos ir taptumėte pastoviu pacientu. Neatsimenu antibiotikų pavadinimo (stomatologas išrašė vyrui, kai išrovė dantį) – pašalinis poveikis-„gauruotas liežuvis“. Klausimas – kokie pokyčiai turėtų vykti organizme, kad tai įvyktų!!! Patys farmacininkai sako, kad kas surašyta lapelyje – GALI įvykti, nes tie lapukai yra skiriami prokuratūrai (jeigu kas nors…).
  Mums būtina šviesti visuomenę, kad jie išmoktų klausytis savo organizmo, jis su mumis kalba, pats šeimininkui pasako, ko jam reikia. Bet deja, žmonės yra tinginiai, jie tingi šiais laikais mokytis, jie nori poveikio čia ir dabar, griebdamiesi piliulių. O jos pašalina tik simptomus (palikdamos krūvą šiukšlių organizme), o priežastis vis tiek lieka. Uždaras ratas. Gal laikas jau žmonėms atsibusti:
  Tik Jūs esate savo organizmo ir gyvenimo šeimininkas. Tik Jūs esate savo laiko ir pinigų investuotojas. Tik Jūs galite pasirinkti, kur investuosite, ar į:
  • Poliklinikas
  • Ligonines
  • Vaistines
  • SAVE

  Pagarbiai, VšĮ „Sveikatos link“

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *