Laikrodžių sukinėjimo pasekmės

clockVis ruošiausi panagrinėt laiko sukinėjimo klausimą. Plika akim naudos nemačiau, žalos kaip ir aiškios, bet vis pritrūkdavo valios prisėsti ir aprašyti. Ir čia radau mercola.com įrašą apie perėjimą tarp vasaros ir žiemos laiko. Belieka tik perskaityti ir išsitraukti tai, kas svarbiausia. 🙂

Kiekvieną pavasarį sukam laikrodžius į priekį ir prarandam valandą miego.  Tyrimas, analizavęs 55000 žmonių teigia, kad mes taip ir nepriprantam prie pavasarinio laiko persukimo.  Ypač sunku „pelėdoms“. Pilnos pasekmės savijautai nėra galutinai išaiškintos.

O tai kokia nauda? Geras video, daug ką paaiškinantis.

Taigi, pagrindinė mintis, vasarą temsta vėliau, todėl žmonės daugiau praleidžia laiko lauke ir mažiau naudoja dirbtinės šviesos. Nors yra tyrimų teigiančių, kad energija ne taupoma, o švaistoma. Bet esmė, kad energijos pokytis (ar teigiamas, ar neigiamas), yra ~1%. Va taip va, visa šita nesąmonė yra dėl galimai vieno procento sutaupymo.

Įdomu ir tai, kad viso to pradininkai buvo Vokietija ir Austrija prieš pirmą pasaulinį karą. Mintis buvo sutaupyti energijos, kad būtų galima skirti daugiau pinigų karybai, kad daugiau žmonių nudobti. Inovacijos ir progresas :).

Tarkim, laiko persukimas padeda sutaupyti, kad ir tą 1%. Gal ir nedaug, bet manau, absoliutus skaičius bus įspūdingas. O ką prarandam?

Tyrimai pakankamai aiškiai įvardina kai kurias neigiamas laiko persukimo pasekmes sveikatai. Kelios iš jų – smarkiai išaugęs infarktų bei savižudybių kiekis.

Kita įdomi pasekmė – produktyvumo kritimas. Perėjus į vasaros laiką, žmonės darbo metu žymiai labiau pradeda „browsinti“ – t.y. kompiuteriu užsiiminėja asmeniniais dalykais darbo metu.

Vienas mokslininkų, tyrusių organizmo pokyčius sukant laikrodžius, Till Roenneberg, teigia gana kategoriškai: „Pasekmės daugumai populiacijos yra kritęs produktyvumas, kritusi gyvenimo kokybė, sumažėjęs imunitetas bet paprasčiausias nuovargio padidėjimas“.

Niekur neradau informacijos apie tėvų psichinės būklės pokyčius, kai reikia vaikus pakelti valanda anksčiau ;).

Susumavus turim abejotinas naudas ir neabejotinas žalas: sveikatai, produktyvumui, nuotaikai, kas neabejotinai neigiamai paveiks ekonomiką. Gaunasi taip, kad dėl vokiečių ir austrų noro sutaupyti ant lempų žibalo, mes ir toliau kaip beždžionės sukiojam laikrodžius, nesusimąstydami kam ir kodėl.

O ką galima pakeisti? Lietuva seka ES direktyvą, todėl belieka tikėtis, kad Briuselio biurokratai susimąstys :). Tikėtina, kad tai greitu metu neįvyks, todėl reikia rūpintis savo sveikata, stengiantis greičiau adaptuotis prie laiko pokyčio: keltis anksčiau kelias dienas prieš laiko sukimą, persukus išeiti į dienos šviesą anksti ryte. Bet kažkaip nedidelė čia pagalba, mano akimis.

Linkiu būti sąmoningiems ir pagalvoti, kodėl darome tam tikrus dalykus. Nesvarbu, kad juos darėte visą savo gyvenimą. Paklauskite savęs: „Kodėl aš tai darau?“. Gal sužinosite kažką naujo apie save ar apie aplink esantį pasaulį 🙂

Galite prenumeruotis Ieškančių Mėnulio naujienas:


 

 

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *