Pigmaliono efektas

Sudalyvavau darbiniuose mokymuose. Mokymai ypač geri (dėkui Dariui Čiboniui), tačiau daina ne apie tai. Per vieną užduotį reikėjo prisiminti žmogų, kuris padarė didelę įtaką mano gyvenime. Pasirinkimas buvo paprastas – mano informatikos mokytoja, kurios, nors ir nebe prisimenu vardo :(, tikrai niekada nepamiršiu. Ji pastebėjo mano potencialą informatikoje ir esu dėkingas jai už savo profesinės krypties pasirinkimą. Pati užduotis mokymuose buvo paprasta – prisiminti kaip aš jaučiausi su tuo žmogumi ir kaip jis su manim bendravo. Mano savijauta buvo tikrai išskirtinė – aš jaučiausi svarbus, savim pasitikintis, ypatingas, užsivedęs ir pan. Bendrauta su manim buvo irgi ne atsainiai :).  Buvau skatinamas, palaikomas, gavau asmeninį dėmesį, manęs išklausydavo, leisdavo „išradinėti dviratį“ ir t.t.

Mintis ta, kad būtent tokia aplinka iššaukia norą tobulėti, kažko siekti. Bet juk kaip dažnai mokytojai, tėvai, vadovai (čia taikau ir sau) daugiau kritikuoja, primeta savo nuomonę, nepasitiki ir t.t. O tokia aplinka atvirkščiai – kausto, kelia nepilnavertiškumą, nepasitikėjimą savimi ir demotyvuoja. Aišku, galima sakyti, kad sunkios sąlygos užgrūdina ir verčia nepasiduoti, bet gal tai taikoma tik turintiems daug vidinės jėgos ir ambicijų, kurių tokia aplinka nepalaužia? Sunku spręsti, nesu psichologas.

bookPradėjau gilintis, nes per mokymus minėjo vieną eksperimentą su mokiniais. Užtrukau, bet radau info apie tą tyrimą. Vienoje Kalifornijos pradinėje mokykloje vaikams buvo atliktas IQ tyrimas, rezultatų nepristatant mokytojams. Tačiau mokytojams buvo pasakyta, kad penktadalis jų mokinių (įvardinant konkrečius mokinius) turi daug potencialo ir tikėtina, kad per artimiausius metus padarys didelę pažangą. Metų pabaigoje vėl buvo padarytas tas pats IQ tyrimas. „Atrinkti“ mokiniai parodė žymiai geresnius rezultatus nei jų klasiokai. Buvo padaryta išvada, kad mokytojų lūkesčiai gali teigiamai veikti mokinius. Suabsoliutinant – žmonės tampa kitų žmonių lūkesčių rezultatu.

Šiam reiškiniui buvo duotas Pigmaliono Efekto (arba Rozentalio Efekto) pavadinimas.

Vienžo, tikėkime vienas kitu  🙂

Galite prenumeruotis Ieškančių Mėnulio naujienas:


 

Žymos:,

One Response to Pigmaliono efektas

  1. Jolita sakė:

    hmm.. o as maniau, kad IQ yra nekintamas dydis… ir kad jo negalima lavinti ir jis nepriklauso nuo ziniu kiekio.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *