„Viskuo kalta valdžia“ arba lietuviško mentaliteto ypatumai

pigs-eatingNiekam ne paslaptis, kad dėl visų mūsų bėdų yra kalta valdžia. Saujelė išrinktųjų, prisisiurbusių prie lovio.

Bent jau taip sako daug kas, ypatingai vyresnioji karta.

Tie, kas tikisi įrašo apie politiką – nusivils. Pakalbėkim apie dabartinį lietuvių mentalitetą.
Kaune, Jonavos g. atsidarė dar vienas prekybcentris – Prisma. Šeštadieniais lankausi ūkininkų turgelyje, todėl Prisma bus patogi vieta apsipirkti užjūrio vaisių – bananų, apelsinų ir tt. Vienas iš skirtumų nuo kitų parduotuvių yra tai, kad Prismoje vaisius/daržoves sveri pats. Pagalvojau, kad bus įdomu, kaip seksis jiems testuoti lietuvišką mentalitetą. Juk taip lengva apgauti „sistemą“ – kilstelėjai svarstyklių pagrindą, palaikei maišelį ar pasvėręs įsidėjai papildomų prekių.

Teko nusivilti – prie kasų sveria papildomai. Nieko nebus. Bet ne visada taip buvo. Prismoje Pramonės g. kurį laiko buvo pasitikima pirkėjais, bet vėliau, supratus, kad tokia sistema yra grynas nuostolis, buvo pereita prie tikrinimo prie kasos.

Apie ką aš čia? Apie tai, kad madinga dabar liaudyje loti ant valdžios. Ir nesvarbu, kad patys renkam (arba dar blogiau – nerenkam). Juk valdžia – vagys, priėję prie lovio, kad prisikimšti kišenes ir pilvus. Gal taip ir yra. Bet pats laikas suprasti, kad valdžia – tie patys žmonės. Ir jei tūlas lietuvis perka bananus sukčiaudamas, ar perka kontrabandines cigaretes, ar ima algą vokeliuose, ar pila žalią dyzeliną ne į traktorių, ar moka kyšius kelių policijai (kurie juos ima), ir t.t., tai nėra ko burnoti ir sakyti, kad kiti vagys, o man nesiskaito. Kaip sako japonai: „jei rodai į kažką pirštu, trys pirštai rodo į tave patį“. Juk galima vardint ir vardint „sistemos apėjimo“ galimybes, lietuviai gi gudrūs, „užgrūdinti“ sovietinio režimo. O valdžia irgi užgrūdinta :). Tik galimybės riebesnės, bet principai tie patys.

Korupcija niekur nedings, bet norint ją sumažinti iki civilizuotų šalių lygio, mano akimis, turi užaugti nauja karta. Ta, kuri negyveno prie kolektyvinės nuosavybės, kai viskas yra visų ir niekeno vienu metu. Bet vien kartų kaitos bus negana. Mes, tos naujos kartos augintojai, turim užtikrinti, kad jaunimas gyvens pagal teisingas vertybes. Ir ne tik pasakoti kaip viskas vyksta civilizuotame pasaulyje ar teoriniame modelyje :). O gal ir vienos kartos neužteks, vadinasi mūsų diegiamų vertybių turi užtekti ir anūkams :).

Galite prenumeruotis Ieškančių Mėnulio naujienas:


 

Žymos:

One Response to „Viskuo kalta valdžia“ arba lietuviško mentaliteto ypatumai

  1. vlEgle sakė:

    Kazkaip i tema siandien.
    Ejau i savivaldybe, pasitikslinti eiles vaiko i darzeli. Nepakliuvom, ne tai svarbu ( t.y ne tiek). Suleido 15 tevu, dalis su mazuciais vaikuciais. Laukta jau buvo kokia valanda pries tai, kitame aukste. Vaikai isvarge. Vietoj to, kad palaukti eileje, praleisti su vaikais pirmiau, vyko nuozmi kova. Stumde, lipo, neziuredami vaikas ar suauges. Nes tiketina jog tavo vaikas yra konkurentas kitam.
    Graudu. Kazkoks nuzmogejimas visur jauciasi.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *